Foto: Shutterstock
„Kůže v oblasti očí je velmi jemná. Má sílu pouze desetinu jednoho milimetru, což znamená, že je až 3x tenčí než v ostatních částech obličeje. Pod jejím povrchem je mnoho drobných cévek, které propouštějí krevní barvivo. To je příčinou vzniku tmavých kruhů pod očima. Vzhled pak ještě zhoršuje únava, při které vázne mikrocirkulace krve v oblasti kolem očí. To se projevuje právě tmavou až modro-šedou barvou,“ říká dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.
Podle lékaře mohou být tmavé kruhy někdy i znakem toho, že máme zdravotní problémy. Často to může být onemocnění štítné žlázy, jater, trávicího systému či chudokrevnost. Pokud se vám tedy kruhy pod očima objeví náhle a přidají se k nim i jiné zdravotní potíže, jako je únava, velká dehydratace nebo změny apetitu, je dobré navštívit preventivně lékaře.
Tmavší pigment
Mezi méně známými důvody kruhů pod očima může být i tvar obličeje. Především to, jak daleko od sebe máme oči a jak silnou tukovou oblast máme pod očima. Často také lidé, kteří mají tmavší pigment, mají větší sklon ke kruhům pod očima.
Pro ty, které kruhy pod očima trápí permanentně, je důležité dodržovat správný pitný režim. Ráno i večer používat chladivé gely pod oči, vhodné jsou ty, které mají malý roll-on, který kůži jemně promasíruje. Pod oči jsou dobré krémy s vitaminem A neboli retinolem. Ten má mírné zesvětlující účinky a pomůže pleť kolem očí malinko rozjasnit. Dobré je také používat kosmetiku s peptidy, vitaminem E nebo případně kofeinem. Krémy ale fungují až po několika měsících používání.
Různé kruhy, různé postupy
V boji proti kruhům pod očima je mnoho možností. Vždy záleží na typu. Pokud máte spíše propady pod očima, tak jsou vhodné výplně kyselinou. Na tzv. pytle pod očima je lepší chirurgická metoda v rámci operace dolních víček. Trápí-li vás kolem očí jemné vrásky, tak si můžete pomoci frakčním CO2 laserem.
„Zlepšení stavu v očním okolí a redukce kruhů pod očima či drobných vrásek můžete docílit i pomocí mezoterapie, při které se tenkou jehličkou aplikuje regenerační roztok přímo do kůže. S ohledem na to, že jehlička je velmi tenká, je zákrok prakticky nebolestivý. Po několika ošetřeních se kruhy pod očima zmírní, oči působí mladistvě a svěže. Výsledek obvykle přetrvá šest až dvanáct měsíců. Pro celkové projasnění pokožky může být vhodný i chemický peeling,“ říká dermatolog.
Trápí-li vás propadlé oční okolí, je možné aplikovat injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové. Jedná se o látku tělu vlastní a efekt výplně přetrvá i řadu měsíců. Aplikace je nebolestivá, v případě potřeby lze aplikovat na kůži znecitlivující krém. Výplně se také dobře hodí, pokud máte pod očima kožní propady.
Zdroje: dermatolog Jan Kučera, Perfect Clinic Dermatology
Nový komentář
Komentáře
Nevím, proč to tak je, ale hlavně v zimním a podzimním období tak nějak vůbec nemám chuť do života. Přijdu si jako robot, který v polospánku ráno jde do práce, nějak to tam přežije a ve stejném stavu se vrací domů. A takhle to jde pořád dokola. Přes léto se cítím vždy fajn. Zimu bych nejraději prospala....
Kdysi jsem na to trpěla opravdu hodně. Ale byla to únava. Spala jsem tři hodiny denně a někdy i méně. A to se na mě bohužel samozřejmě podepsalo tak, jak se podepsalo. Nakonec mi pomohlo pořádně si zorganizovat práci a nebát se delegovat něco na druhé. Hodně mi pomohla i virtuální asistentka, která pro mě řeší spoustu věcí a prakticky pouze po telefonu a úkoly s nižší prioritou přes e-mail nebo WhatsApp. A musím říct, že je to fakt svobodnější.
Ono navštívít preventivnho lékaře je dobry nápad, ale musej vám najít příčinu problému jinak bude te myt problém, a to taky že jestli vám nic nezjistí krevním odběrem a ani nějakym dálší lekařskym vyšetřením (nějaky další odborník) tak vám řeknou že jeto všechno od stresu a pošlou vás rovnou ke cvokaři a tam budete chodit bůhvi jak dlouho než sami zjistíte že váš problem je úplně někde jinde.