Do redakce přijal pozvání a ochotně dorazil pan Krtek. Napadlo nás, že by malý friendship mohl poněkud oteplit vztahy mezi zástupci Talpa europia a našimi zahrádkářkami…

Válcovité tělo oděno do černé srsti, velké přední nohy s pěstěnými nehty otočené do stran. Růžový rypáček.

Tak vypadá a tak se dostavil krtek obecný - hmyzožravec, který většinu svého života stráví ve tmě pod zemí. Trochu mžoural, a tak jsme zatáhli žaluzie.

S díky přijal misku červů a jednu žížalu.

„Velice děkuji za pohoštění a za pozvání, kterého si cením. Jedl jsem sice těsně před cestou slimáka, které máme velice rádi, ale nepohrdnu, protože zástupci mé čeledi jedí mnoho. Za den zhruba tak polovinu své váhy,“vysvětlil.

Pokud se nebudete hněvat, pane krtku, položíme vám několik dotazů, které jistě zajímají i naše čtenářky, které, co si budeme povídat, vás nemají právě za přítele, mají-li zahrady.

Tyto emoce se právě snažíme trochu zmírnit tím, že o sobě prozradíte i něco víc, než že dokážete skvěle rozrýt zahradu a zpřetrhat kořínky květinám.

„Ano, jistě. Máme i stejné přání, a tím je hlavně vzájemné pochopení a poznání na obou stranách. Ptejte se.“

b


Začnu tím nejdůležitějším. Opravdu jsou krtci slepí?
Ne. Nejsou. Krtek vidí. Sice špatně, mnohem lépe cítíme a máme i dobrý čich, ale rozhodně to není o tom, že bychom vůbec nic neviděli. Například jsem schopen identifikovat vaše vlasy. Jste blondýna.

A jak jste na tom se sluchem?
Moc dobře ne. Jak jsem uvedl, nejlépe nám funguje čich a hmat. Vnímáme velice dobře různé vibrace.

Jak to vypadá u vás doma dole? Jak to vypadá nahoře, opravdu víme.
Chápu. Mrzí nás, že se nedokážeme dohodnout a že pro vás jsou naše kopečky problém. Snad vás špetku obměkčí, že dole je to opravdu vychytané.

Tedy: Velmi pečlivě vyhrabáváme značně větvené chodby. Ve svých chodbách se pohybujeme velice jistě, obratně a rychle.

Náš labyrint se skládá z jedné hlavní chodby, která vede od pelíšku. Ten je důkladně ukrytý pod kořeny stromů a ústí k místu, kde se nachází potrava.

Tato cesta z důvodu bezpečnosti našich dětí, zpravidla nebývá označena krtičinami. Je to o nedůvěře, ano, přiznávám, ale znáte se.

Máte psy a kočky a jsou tu také dravci. Ano, ve škole se naše děti učí, že vy jste jedním z nich s tím rozdílem, že nás po ulovení a zabití zpravidla nepotřebujete k jídlu. To mi přijde ještě horší. No, nedá se nic dělat.

Ostatní chodby ústí zase zpět do hlavní chodby.

Mimo těchto chodeb se v našem labyrintu nachází i takzvaná tajná chodba, která vede do hloubky, zcela jinudy, než je obvyklé, a po několika zákrutách také ústí do chodby hlavní.

Toto jistě znáte z vlastní zkušenosti. Před dávnými časy jsme nebyli k sobě tak nepřátelští, a tak jsme vašim předkům tuhle fintu poradili. Užíváte ji dodnes.

No tak to je velice důmyslné. No a co když se náhodou omylem dostanete na zem, někdo z vás?
Jsme velice zdatní běžci. Mnozí z vás to jistě vědí. Nejme ani bezbranní, ovládáme bojové umění hlavně na principu juda kombinovaného s kickboxem.

Přivezl jsem s dovolením ukázku, jak se vypořádal loni můj strýc se psem.

A co voda?
Jsme dobře trénovaní a poměrně dobře cvičení plavci.

Dostáváme k vám osobně. Jste ženatý? Jak bydlíte?
Ano, a jsme v očekávání. Za nedlouho, přesně za tři týdny z celkových čtyř, manželka porodí zhruba tak šest dětí, které bude následně pět týdnů kojit.

Komůrka, kde manželka bude s našimi mláďaty v bezpečí, se nachází, a teď prosím o vzájemnou důvěru a zachování mlčenlivosti, vzhledem k choulostivosti informace: Tedy nachází se pod vekou krtčinou. Výrazně větší.

Zde je o ženu dobře postaráno, má veškerý komfort, komůrka je dostatečně velká vystlaná lišejníkem a měkkými listy.

Tady je má paní schovaná, protože není zcela schopna se bránit.

Po roce života se naše děti stanou zcela dospělými.

To je hezké. Můžete uvést našim čtenářkám, čím jim můžete prospět, když je všeobecně známo, čím ne?
Předně bych rád řekl, že krtek je indikátorem života v půdě, kde se vyskytuje. Živíme se totiž živočichy, kteří svým okusováním kořenů rostlin škodí na vašich zahradách a polích. Ta věc, kterou škodíme my, jsou naše chodby, které mohou kořeny odříznout od půdy.

Tyto škody jsou však menší oproti škodám, které mohou napáchat například slimáci či hmyz, který my požíráme.

Závěrem bych se ráda zeptala: Co vám nejvíce vadí?
Nebudu tady zmiňovat otrávené návnady, popisovat, jak pak takový kolega umírá dlouho, a utínání hlav, protože jsme tady ve slušné společnosti.

Tedy, velice nás umí rozzlobit a mnohdy donutit k exodu vibrace. Mnohdy za to ani nemůže člověk. Jen silnice, která je frekventovaná.

Vy jste ale v tomto ohledu také velice vynalézaví.

mNedávno jsme například řešili zcela nový druh vibrujícího předmětu v naší blízkosti.

Šlo o jakousi gumovou tyčku poháněnou bateriemi. Je mi naprosto jasné, že se to u vás neprodává na krtky, ale musím přiznat, že nás to skutečně rozčílilo.

Přestěhovali jsme se o kus dál.

A to je problém těchto vašich vynálezů. Zpravidla se posuneme, nikoli odstěhujeme z lokality. Vy máte také rádi svůj domov.

Mnohdy ale obyčejná dohoda úplně stačí.

Pár vibrátorů a my můžeme například odejít za váš plot. Netřeba ohrožovat obě strany elektrickým proudem či jinými nebezpečnými likvidačními věcmi.

Velice děkuji za rozhovor.
Za málo, mějte se hezky. Zdravíme zahrádkáře a prosíme: Buďte lidmi!

Reklama