kKroužky z cigaretového kouře jsou minulostí, delfíni přišli s novinkou a dokážou vytvořit stříbrné kroužky pod mořskou hladinou.

Všichni to známe, ať už jsme kuřáci, nebo nekouříme. Rozhodně jsme ale někdy viděli člověka, který se snažil z vyfouknutého cigaretového kouře udělat kroužek. Někdo umí, jiný jen kouká. Pak je tu ještě švihák Gandalf z Pána prstenů, a ten vyfoukne bez mrknutí oka loď plující kroužkem. Ale zpátky do reality.

Před několika měsíci pracovníci newyorského mořského akvária zjistili, že si jejich delfíni našli nový druh zábavy. Delfíni totiž umí vyfukovat bubliny ve tvaru kroužku, se kterými si potom hrají a dovádějí. Ze vzduchu vytlačeného z nozder trhnutím hlavy vykouzlí bublinu ve tvaru stříbrného kruhu.

Delfíni vypouštějí ze svých nozder vzduch a špičkou svého čumáku začnou vytvářet jakousi prstencovou bublinu. Pomocí této části těla pak bublinu roztáčejí, mění její tvar a hrají si s ní. Druhým způsob je ten, že delfíni vytvoří malý vodní vír, který nafouknou právě do prstencového tvaru.

Všichni víme, že delfíni jsou zvířata vynalézavá, nejen že dokážou bubliny vytvářet, ale z jedné větší umí udělat menší. To se jim podaří kousnutím do větší původní bubliny. Odborníci se domnívají, že delfíni vytvářejí bubliny záměrně a hlavně pro zábavu.

k

Delfíni se o své bubliny ale nechtějí vůbec dělit, střeží si ji jako oko v hlavě a nikomu ji nepůjčí. Kdyby se našel někdo, kdo by jim ji chtěl ukrást nebo se připojit do hry, delfín bublinu raději zlomyslně rozkouše a sní, zničí, než aby se musel dělit. Tvorbě těchto bublin napomáhají optimální tlakové podmínky u dna v tzv. Delfíní jeskyni, kde je vyšší tlak než těsně pod hladinou.

Co na to říkáte?     

Reklama