S šikanou jsem se setkala u svého staršího syna, když navštěvoval 6. tř. ZŠ v Novém Jičíně. Je to už asi 18 let stará záležitost. Bylo teplo a můj syn si stále oblékal košile s dlouhým rukávem, když jsem se zeptala, proč to dělá řekl, že je mu zima, myslela jsem si, že třeba bude nemocný, tak jsem tu věc přehlídla.

Po několika dnech, když žádná nemoc nepřišla, jsem se na něj zaměřila a při koupaní jsem viděla na pažích velké červené fleky, tak jsem na něj uhodila a syn přiznal pravdu. Jeho spolužák mu kroutil ruce, protože se mu líbily jeho digitální hodinky, které dostal syn od babičky. Šla jsem to nahlásit třídní učitelce, ale ta mně řekla, že s chlapcem nic nenadělá.

Byl to chlapec vysoce postavené matky u nás na MU a uč. měla strach o své místo. Slyšel to jiný pan učitel, a ten se nebál matky, dal klukovi pár facek a šikana přestala.

Věra Valešová


Milá paní Valešová,
stará pravda říká, že metla vyhání děti z pekla. Pokud se jedná o takto jasný případ, kdy je agresor ve svém počínání sám, je podobný zásah účinný. Bohužel často se na problém přijde (často se na něj nepřijde vůbec), až když je „byznys“ se šikanou rozjetý daleko víc. Ale pan učitel to vyřešil účinně, a to je to podstatné.