V Jižním Tyrolsku se vám bude líbit. V zimě si zalyžujete v dokonalém horském středisku, na jaře se můžete toulat po horských cestách, v létě si užijete na kole a na podzim si můžete objednat s klidem tyrolské speciality a sklenku vína, protože sportu už bylo dost. Vítejte v ráji na zemi.

Kronplatz se sice nachází v Itálii, ale mnohem častěji uspějete s němčinou, která je nám snad i bližší. 70 % obyvatel totiž na vás nejprve začne mluvit německy, 25 % italsky a ten zbytek ladinsky, směsicí již zmíněných jazyků promíchanou s francouzštinou. Ale dost o jazycích, za těmi se do Jižního Tyrolska nejezdí.

lyže

Jde se na lyže

Zvon Concordia KronplatzAž do dubna se totiž můžete v lyžařském středisku Kronplatz vychutnat přes 100 kilometrů sjezdovek. Hlavní lanovka vás vyveze na úplný vrchol ke zvonu Concordia (,jež jako symbol jednoty a harmonie je snad největší v celé Itálii,) a pak už nebudete vědět, na kterou stranu se vydat. Plánek areálu totiž hraje všemi barvami… Široké sjezdovky, dokonale upravený sníh, vyhřívané kabinové lanovky s Wi-fi, víc asi netřeba.

Pokud si chcete dát pauze, můžete na vrcholu hory navštívit horolezecké muzeum Reinholda Messnera, jihotyrolského rodáka, který jako první zdolal Mont Everest bez kyslíku a na kontě má i další osmitisícovky. Velmi zvláštní betonovou budovu zasazenou do skály ocení znalci architektury, navrhovala ji britská designérka iráckého původu – Zaha Hadid.   

Muzeum RR

Interiér muzea

I běžkaři si přijdou na své

Pokud máte při lyžování raději volnou patu, Kronplatz nezklame ani vás. V okolí najdete širokou síť tras na kratší i dlouhé běhy na lyžích. Samotné Jižní Tyrolsko nabízí neuvěřitelných 1800 km běžeckých tratí v kouzelných horských scenériích.

biatlon

Co byste určitě měli navštívit je biatlonové středisko Antholz, místo konání Světového poháru a Mistrovství světa. Na chvíli jsem si vyzkoušela běžecké trasy i střelnici šampionů. Trenér Christian nám náš kurz rozhodně nedal zadarmo. První hodinu jsme kroužili po upravených tratích a trénovali techniku stylů a druhou jsme strávili na střelnici. Tam nám to všem šlo podstatně líp... Na kurz biatlonu se můžete objednat klidně s celou rodinou nebo kolegy z práce. Rozhodně to stojí za vyzkoušení.

Naše tipy:

Ubytujte se kdekoli v blízkém okolí. Až k lanovkám vás doveze vlak, na který dostanete ve vašem penzionu či hotýlku jízdenku zdarma. Za sebe můžu doporučit Hotel Christof ve Welsbergu. Místní kuchyně byla dokonalá a o wellnessu raději pomlčím, abych vás nerozčilovala.   

KronplatzLyžařský areál Kronzplatz patří do italských Dolomit zapsaných mezi přírodní památky UNESCO.

Od Prahy je vzdálen zhruba 600 kilometrů, které zdoláte zhruba za 8 hodin za volantem.  

Na kolik vás vyjde lyžování?

Denní skipas v hlavní sezoně pořídíte pro dospělé 51 EUR, 36 pro děti Denní skipas na celé Dolomiti Superski je za 54 a 38 eur.

Ve vedlejších sezónách si zalyžujete levněji.

Více si můžete najít na: http://www.kronplatz.com/de nebowww.kamkam.eu

Zdroj fotografií: autorky a Facebook Kronplatz

Reklama