V Městské knihovně v Praze mi vysvětlili, že výtisky periodik starší než 3 měsíce se archivují v Klementinu a ty, jež mají více než 7 let, jsou svázány.
Nedokázala jsem si představit, jak bude vypadat výsledek mojí žádanky – nakonec to nebylo tak strašné - 4 svazky o tloušťce asi 10 cm. Ovšem nemohla jsem si je objednat najednou, protože „by si ve skladu mysleli, že nevím co chci, a tak by mi je najednou nedovezli.“ Kromě tohoto „důvodu“ jsem záhy pochopila, že za mne zasáhla Prozřetelnost. I ten jeden svazek (3 měsíce) mi trvalo prozkoumat hodně dlouho a pochopila jsem, že jsem si dala nelehký úkol.

Prozkoumala jsem tedy pro Vás nejdříve leden a březen roku 1993.

Leden 1993 
* Americký prezident George Bush uznal během letu na moskevský summit Českou a Slovenskou republiku. Do 4. ledna uznalo ČR 72 států světa a Slovensko 69 států světa. 
* český premiér Václav Klaus ve svém projevu označil 2 ze 3 momentů, které budou určovat budoucnost ČR – realizaci ekonomické reformy a obnovení politické plurality 
* 27. ledna byl zvolen Václav Havel prvním českým prezidentem. Pro hlasovalo 109 poslanců. Do úřadu nastoupil 2. února. 
* Od 29. ledna do 7. února byly vystaveny korunovační klenoty poosmé – naposledy před 15 lety. Kromě 20. století byly klenoty vystaveny pouze v roce 1791 a 1867. 
* Míra nezaměstnanosti byla velmi nízká – za rok 1992 činila pouhá 2,57 %. 
* Vznikaly nové bankovky a mince. Dnes již zaniklé desetihaléře navrhl Jiří Prádle a dvacetihaléře Jaroslav Bejvl. Bankovky jsou z ruky Oldřicha Kulhánka – (viz článek o exlibris). Dvousetkoruny se tiskly v Praze, ostatní bankovky v londýnské tiskárně Thomas de la Rue. 
* Benzín speciál stojí 18,10 Kč, Super 19 Kč, Natural 18,40 Kč, Super plus 21,40 Kč a nafta 15,40 Kč. 
* Počet firem, jež poukazují mzdu na sporožirový účet, roste. V listopadu 1992 existovalo 1 855 000 sporožirových účtů, 200 bankomatů bylo nainstalováno do února 1993 a v prosinci 1992 bylo 177 942 držitelů bankovních karet. 
* náš parlament začal projednávat návrh zákona o stavebním spoření.
* 5. ledna 1993 se narodila holčička Věra – 3,54 kg. Toto miminko vstoupilo do dějin gynekologie v postkomunistické Evropě. Je prvním dítětem z této části světa, které se zdejšímu týmu v Ústava pro péči o matku a dítě z oddělení asistované reprodukce podařilo vykouzlit ze zmrazeného embrya. Úplně první dítě ze zkumavky se narodilo v Anglii v roce 1978. 
* Z Prahy postupně mizí trafiky – tisk je vytlačován lukrativnějším sortimentem. Magistrát pracuje na rozmístění kiosků „které by měly být moderní, čisté účelové a co nejméně nápadné“ spolu s památkáři. 
* Kino Ponrepo začalo fungovat v Adrii, na adrese Národní 40. Vstupenka tenkrát stála 120 Kč. Nájem byl tenkrát ovšem na pouhé tři roky. 
* V lednu 1993 uplynulo 60 let od smrti Josefa Rösslera Ořovského – jednoho ze zakladatelů čs. sportu a olympijského hnutí. Byl to úspěšný sportovec, sportovní funkcionář, diplomat, sportovní žurnalista, kreslíř a propagátor lyžování s vodní turistiky. 
* V Paříži zemřel ve věku 75 let Karel Kupka – akademický malíř a etnolog. Byl vědeckým pracovníkem francouzského Národního centra vědeckých výzkumů, spoluzakladatelem pařížského muzea afrického a oceánského umění. Dlouhodobě spolupracoval s Náprstkovým muzeem. Jeho obraz Domorodá Madona, namalovaný pro katedrálu v Darwinu v Austrálii, se stala námětem poštovní známky Vatikánu. Karel Kupka byl držitelem francouzského vyznamenání Rytíř řádu umění a literatury. 
* V roce 1989 sloužilo v čs. armádě 3 000 politruků, zatímco do června 1992 jejich počet klesl na 674. Navíc, podle ministra Baudyše, je armáda plně připravena na zavedení 12 měsíční základní vojenské služby. 
* Od roku 1993 vstoupil v platnost Jednotná vnitřní trh Evropského společenství neboli Projekt 92. Jednalo se o odstranění technických, daňových a fyzických překážek obchodu. 
* Jeden londýnský biograf se rozhodl vybavit své sály sedadly pro zamilované – u každého sedadla bude kondom a 14. února v ceně lístku bude šampaňské, čokoláda a růže.
* Ve Švýcarsku zemřela Audrey Hepburn (1929). Vzpomínáte na její My Fair Lady, Snídani u Tiffanyho, Prázdniny v Římě? Ke konci života pracovala jako velvyslankyně dobré vůle Dětského fondu OSN (Unicef) a navštívila Etiopii a Somálsko.
* Petr Barna hlásí z USA: „Dělám ve skupině 12 bruslařů show. Jsem ve skupině Mikea Rosengera, kde jezdí i Klimovová-Ponomarenko nebo Petrenko.“
* Vzpomínáte na Suryu Bonalyovou? V roce 1993 obhajovala jako jediná svůj titul na ME v Helsinkách od 12. do 17. ledna, který vyhrála v roce 1992. Ostatní totiž přestoupili k profesionálům. 
* Boris Becker prohlásil, že ho fascinovala Marlene Dietrichova a že chtěl být bubeníkem U2.
* IAAF – mezinárodní atletická federace začne od tohoto roku provádět i krevní testy v rámci boje proti dopingu jako dodatek k rozboru moče. Krev bude odebíráno z ušního boltce nebo špičky prstu.
* Nejnebezpečnějším místem v USA je prohlášeno městečko East Palo Alto, které si za rok 1992 vysloužilo titul „americké hlavní město vražd“. V roce 1992 tu bylo zabito 42 lidí/24 000 obyvatel, což je v porovnání s 2 000 vraždami v NY nebo s 1 050 v LA až 6x více.
* Astronautům z observatoře v kalifornské Pasadeně se podařilo pomocí velké radarové anténě získat originální snímek asteroidu , který se přiblížil na 3,5 milionů km k Zemi. Jeho název je 4179 Toutatis.
* V poledne 20. 1. 1993 byl demokrat Bill Clinton slavnostně uveden do funkce prezidenta USA. Přebírá stát s ohromnou vnitřní zadlužeností.  

       
Reklama