Ve dvou článcích se vám pokusím poradit, jak se dopracovat ke zdařilejší domácí úpravě vašeho účesu. Pro větší důvěryhodnost na sebe prozradím, že jsem se péčí o vlasy úspěšně živila několik let.

Začnu u mytí, protože i když se může zdát, že se na něm nedá nic zkazit, tak existuje pár rad, které vám už při mytí mohou pomoci k lepšímu výsledku. Výběr šamponu nechám na vás, k tomu jen snad dodám, že lákavě barevné a levné přípravky nedoporučuji. Většinou vlasy hodně vysuší a při dlouhodobějším používání mohou napomoci roztřepaným konečkům a lámavosti. Vlasy není nezbytně nutné mýt dvakrát (zvlášť u častého myti), ale je velice důležité je pečlivě spláchnout. Špatně vymytý šampon může dělat trable při foukání, vlasy jsou těžké, někdy se i lepí.

Co se týče balzámu, tak zde je výběr trochu komplikovanější. Pokud máte hodně narušené vlasy (melír, odbarvení, trvalá – popř. vše dohromady) je potřeba opravdu silný a účinný balsám, neboli regenerátor. Po mytí jej naneste na vlasy, nejlépe na konce (u dlouhých na vzdálenější polovinu vlasů od hlavy – jinak se dříve vlasy mastí!) a nechte chvíli působit. Zde platí – čím delší doba působení, tím větší účinek. Pokud máte čas, tak vlasy rozčešte a teprve pak velmi důkladně spláchněte. Zase – případné zbytky balzámu na vlasech dělají velké problémy při foukání. Vlasy jsou těžké a mnohdy se účes vůbec nezdaří vytvořit. Při vlasech zdravých, anebo jen velmi málo narušených doporučuji nějaký slabší či běžný balzám anebo zkuste mycí proceduru zcela bez regenerace. Je to opět kvůli konečné úpravě, některým zdravým vlasům balzám neprospívá. Možná zjistíte, že se vám účes bude lépe upravovat a déle vydrží!

Na závěrečně splachování je dobré použít studenou vodu, anebo tak chladnou jak vydržíte. Vlasy jsou lesklejší a vypadají zdravěji. Z tohoto důvodu můžete zkusit i starou babskou radu s octem. Uděláte si roztok octa s vodou – asi 1 : 10 – a tím si vlasy propláchnete. Poté již vodou nesplachujte. Ocet uzavře šupinky kutikuly (vnější pórovitá vrstva vlasu), a tak budete díky lesku zase o kousek krásnější!

Máte tedy vlasy umyté, popřípadě zregenerované a jistě lesklé a zdravého vzhledu. Můžete se tedy pustit do následné úpravy. Některé z nás mají to štěstí, že si nechají vlasy jen uschnout a nemusí se tedy trápit s fénem a s natáčkami. Většina z vás si ale teď povzdechla „no, to ale já teda nejsem…..“, že?
Začnu s přípravky, které nám mohou pomoci. Nejdříve rozčesat. Tuto zmínku ocení možná ženy s dlouhými vlasy. Na trhu jsou kromě spachovacích balzámů ještě regenerační pěny a spreje. Na jejich etiketách je napsáno, že napomáhají rozčesání, někdy je zde zmínka o zvětšení objemu účesu. Doporučuji vyzkoušet, ohledně dávkování buďte ale šetrné – při příliš velkém množství zase hrozí „ztěžknutí“ vlasů. Toto je ale jediné riziko, možná mnohé z vás zjistí, že jste úpravě vašich vlasů mohli věnovat méně času, anebo váš účes opravdu nabyl nadýchanějšího dojmu.

Teď se tedy dostáváme k případnému ztužení vlasů. Tady je třeba vyzkoušet, který přípravek je právě pro vaše vlasy nejvhodnější. Pěnová tužidla zpravidla neuškodí, ale v poslední době se začala objevovat i dobrá tekutá tužidla s rozprašovačem. V některých případech (většinou u kvalitních či pevných vlasů) je efektivnější použít až po vysušení gel, vosk, anebo lak na vlasy. Vlasy se při foukání nebo natáčení lépe kartáčují a následné nalakování nebo nagelování konečků postačí. Vyzkoušejte a při nákupu mnoho nešetřete. Levné tužící přípravky lepí natolik, že by po jejich aplikaci nebyl ani šikovný kadeřník schopen s vašimi vlasy cokoli provést.

Probrali jsme tedy mytí, regeneraci a ztužení a příště se vám pokusím poradit pár „fíglů“ při foukání nebo natáčení vlasů. Také se optám aktivně činné kadeřnice na módní trendy, tak se máte na co těšit.

Zatím vás zdravím a přeji mnoho úspěchů a pevné nervy ráno u zrcadla! 

          
Reklama