Devětadvacetiletá Monika vyrůstala na Slovácku. Později se přestěhovala za prací a manželem do Prahy, ale za babičkou do Podluží stále jezdí. Píše: „Nevím, čím to je, možná tím, že jsem z Moravy, ale kroje, a teď mluvím o těch mužských, mě prostě hrozně rajcujou!“

kroje

S Monikou jsem se náhodou potkal v jedné internetové diskuzi. Překvapila mě svým názorem na muže v krojích a letmo mi tak připomněla scénku ze slavného filmu Jak básníci přicházejí o iluze, kde Mireček obléká kroj proto, aby jeho vyvolená poznala, že není ze stejné oblasti, a tedy nebudou mít „debilní děti“...

Monika jezdí na Moravu nejen za babičkou, ale i za muži v krojích, které si ráda fotí - chlapi v krojích jí zkrátka přijdou sexy... co mi o téhle své zálibě napsala?

Monika a muži v krojích

krojeNevím, čím to je, možná tím, že jsem z Moravy, ale kroje, a teď mluvím o těch mužských, mě prostě hrozně rajcujou! Ne že by ty ženské nebyly krásné, to jsou, ale já jsem na chlapy, takže po mně nemůže nikdo chtít, abych se rozplývala nad sukněmi a spodničkami!

Bydlím sice v Praze, kde tolik příležitostí potkat moravské „krojované“ opravdu není, ale babička bydlí na vesnici přímo ve středu slováckého Podluží a já k ní jezdívám. Úplně nejraději, když jsou ve vesnici hody nebo jiná slavnostní příležitost, kdy se místní do krojů oblékají. Hody ale miluju nejvíc! Celé to trvá pět dní, přijde mi to, jako bych se ocitla na jiném světě!

Moje úchylka, vyznačující se tím, že se mi rozbuší srdce už jen při pohledu na ostře rudé pánské červenice, vysoké holínky, vyšívanou bělostnou košilku, pentle... už došla tak daleko, že jsem si pořídila fotoaparát, skutečně drahý a šíleně velký fotoaparát! Proč? S ním se totiž nestydím proniknout přímo mezi krojované chlapce a hraju si na reportérku, přitom ale mám co dělat, abych ty objekty přes čočku kamery touhou nesežehla. :-)

Bohužel, za ta léta, kdy je jezdím obdivovat, už jsem se poněkud věkově vzdálila těm růžolícím mladíčkům, kteří kroj nosí, a tak na ně „nemůžu pomýšlet“, ale nevadí, zážitek je to pořád, i jen pro oko.

Bohužel můj manžel je Pražák každým coulem, toho bych do kroje nedostala. :)

kroje

Monika

Fotografie ilustrační: Linda Wimmerová

Kam dál?

Reklama