Také chodíte rádi na procházky k řece a krmíte vodní ptáky? Aby ne, vždyť ti chudáčci v zimě strádají a vy o ten kousek pečiva nezchudnete. Ale ornitologové varují: V dobré víře, že děláme dobrý skutek, ptákům spíš škodíme.

Koho by netěšil pohled na to ptačí hemžení a hašteření, když jim házíme pečivo na „přilepšenou“. Zvláště pro malé děti je to ohromná zábava a vítané zpestření zimní procházky. Ale je dobré vědět, že tímto počínáním ptákům spíš ubližujeme. Proč?

swan

Stačí se podívat do běžné encyklopedie o zvířatech nebo učebnice přírodopisu a přečíst si, čím se takoví ptáci živí. Housky ani chleba, byť sušené, tam určitě nenajdete.

  • Labutě se v přírodě živí převážně rostlinnou stravou. Do jejich jídelníčku patří hlavně listy a stonky vodních rostlin a tráva. Ale nepohrdnou ani drobnými vodními živočichy jako jsou korýši a mlži.
  • Kachny divoké mají stravu poněkud pestřejší, protože ji hledají jak ve vodě, tak na souši. Největší podíl tvoří  rostlinná strava, ale na konci léta a na podzim k ní přidávají výživnější živočišnou stravu. Tvoří ji žáby, drobné ryby, drobní savci a dokonce i plazi. Nepohrdne však ani zbytky mršin.
  • Lysky černé, které jsou dalšími rozšířenými vodními ptáky, jsou na tom podobně. Potravu vyhledávají především ve vodě a tvoří ji různé druhy vodních rostlin a malí vodní živočichové.

Proč jim pečivo škodí?

Není to jen proto, že ho nedokážou strávit, obsahuje nežádoucí sůl, kvasnice, a často i plísně, které jsou toxické, ale je to jen „ucpávka“, která neobsahuje žádné živiny. Ptáci tak mají plné žaludky, ale to je nenutí hledat si svou přirozenou potravu, takže trpí podvýživou. Proto je pro ně prospěšnější je vůbec „nepřikrmovat“ a nechat to na jejich přirozeném instinktu.

Ale jak to to udělat, když jsou na to ptáci zvyklí a lidé jsou nepoučitelní? Nemůže u každého rybníka nebo řeky stát hlídač, aby na nevhodné krmení ptáků upozorňoval.

Ano, není to jednoduché, jak jsme se mohli přesvědčit v případě divokých koní. Ani cedule o zákazu krmení nepomohla a málem to stálo klisnu a její hříbě život. Čtěte ZDE.

Můžeme začít u sebe a šířit osvětu. Možná se nesetkáme s příznivým přijetím, ale třeba se neznalí „krmiči“ alespoň zamyslí.

Čím vodním ptákům prospějeme?

Zkuste jim přilepšit třeba zeleninou. V kuchyni většinou vyhazujeme slupky od mrkve, petržele, celere koše a těmto ptákům by přišly vhod. Stejně jako na drobno nakrájené listy kedluben, květáku, brokolice, nebo salátu. Prospějete jim i naklíčenými nebo vařenými semeny. Pšenicí, kukuřicí, čočkou, ale i ovesnými vločkami.

Pokud vám není líto nějaké koruny, kupte jim granule pro vrubozobé ptáky, kterými chovatelé krmí husy, kachny nebo „okrasnou“ vodní drůbež. Toto krmení je k dostání v obchodech s chovatelskými potřebami a není nijak drahé.

Čtěte také:

Reklama