Oblast Liberecka se rozkládá v severních Čechách a každému nabízí něco. Na své si přijdou milovníci turistiky, historie, koupání i geologie.

 • Geologická stezka Kamenná tvář

V říjnu roku 2013 se v obci Raspenava otevřela geologická stezka hornin, které pocházejí z místních Jizerských hor. Je skvělým místem pro všechny, kteří se chtějí něco dozvědět o historii Jizerských hor nebo pro fandy hornin a nerostů. Stezka vede po žlutě značené trase z Frýdlantu na Skalní hrad. Po cestě narazíte na 12 nerostů, které jsou pro Jizerské hory nejtypičtější.

5cb73e60cd922image.png

 • Hrad a zámek Frýdlant

Také o historické objekty není na Liberecku nouze. Hrad a zámek Frýdlant se řadí mezi nejnavštěvovanější historické objekty u nás. Původní gotický hrad byl během staletí přestavěn na renesanční zámek.

  • Rozhledna Černá studnice

  V obci Smržovka stojí 26 metrů vysoká žulová rozhledna z let 1904 a 1905. Její součástí je i turistická chata. Z vrcholu rozhledny je krásný pohled nejen na Smržovku, Jablonec a liberecký Ještěd, ale i na vzdálenější Krkonoše či Český ráj. 

  5cb7400152b2dimage.png

  • Ještěd

  Hlavní dominantou Liberce je Ještěd, který byste při cestování určitě neměli minou. Dá se na něj vyšlápnout po svých, ale k dispozici je i lanovka. Historie místa s nadmořskou výškou 1012 metrů sahá až do roku 1838, kdy zde byl jako první vystaven Rohanský kámen na památku návštěvy kněžny Adély Rohanové.

  • Protržená přehrada

  Jan Svěrák ve své nejnovější knize Strážce nádrže právě na tuto přehradu v Desné vzpomíná. Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení. To mělo katastrofické následky, jelikož povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů. Jedná se o unikátní zbytky protržené přehrady, jejíž nevhodná technologie stavby po katastrofě sloužila pro bezpečnější výpočty dalších přehradních konstrukcí, budovaných po roce 1916. V roce 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Dodnes se z hráze dochovala šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš.

  5cb73f974967eblobid0.png

  • Příhrazské skály

  Milujete-li pěší turistiku a jedinečnou krásu skalních měst, neměli byste během svého „výletování“ minout Český ráj a Příhrazské skály. Toto skalní město vzniklo kdysi dávno navrstvením naplavenin v době, kdy odsud ustupovalo moře. Jedním z nejzajímavějších míst jsou Kobylí hlava a Studený průchod. Tato část je dlouhá sto metrů a stěny mají výšku až patnáct metrů. Svůj název si Studený průchod získal oprávněně, neboť i v parném létě je tam příjemný chládek a sníh roztaje až ke konci jara, kdy už v okolí dávno žádný není.

  Tip na cesty:

  Chcete, aby byl váš výlet jedinečný, aby se vás do auta vešlo co nejvíce nebo chcete rovnou v autě i přespat a vaše městské „vozítko“ není na takové akce to pravé? Také pro ty, kteří auto nevlastní vůbec, může být řešením této situace například carsharingová služba HoppyGo, která zprostředkovává sdílení automobilů mezi majiteli. Pomocí mobilní aplikace si můžete jednoduše najít vůz, který potřebujete, a půjčit si ho přímo od jeho majitele, popřípadě nabídnout vlastní ne tolik využívané vozidlo. 

  Reklama