Ten kdo někdy navštívil tento překrásný a turisty často navštěvovaný kout naší země, mi jistě dá za pravdu, že týden dovolené vám na návštěvu všech zajímavých míst nestačí.

Kdybych měla psát o všem, co můžete v Českém ráji vidět hezkého, zajímavého a zvláštního, určitě by to bylo na více než jeden článek. Proto se zmíním alespoň o některých městech, hradech, zámcích i přírodních krásách.

Města a městečka
V dnešním článku tedy začneme městy a městečky, které jsou něčím zajímavé, a které byste mohli navštívit.

Jičín je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších měst Českého ráje. Je jeho vstupní branou a taky vstupem do Prachovských skal. K popularitě a kráse Jičína přispěl především spisovatel Václav Čtvrtek, který zde prožil dětství a později sem zasadil děj svých pohádek o loupežníku Rumcajsovi, jeho ženě Mance a synkovi Cipískovi.
V prostorách jičínského zámku a Valdické brány jsou dvě stálé expozice, kde si tyto pohádkové postavičky, a nejen je, můžete prohlédnout.
V Jičíně se také každoročně pořádá již tradiční festival Jičín – město pohádky, kde můžete shlédnout velké množství představení i koncertů, ale také aktivit, kde se můžete výtvarně projevit.
V jičínském zámku můžete navštívit okresní muzeum a galerii.

Sobotka své jméno dostala podle trhů, které se zde pořádaly právě v sobotu. Za shlédnutí stojí historické centrum s goticko-renesančním kostelem sv. Maří Magdaleny, renesanční radnicí a roubenými domky z 18. století. Další zajímavostí je asi 1 km vzdálený lovecký zámeček Humprecht. Každoročně je zde v červenci pořádán literární festival Šrámkova Sobotka.

V Turnově stojí několik historických kostelů, renesanční zámek Hrubý Rohozec na konci města a zajímavé muzeum Českého ráje se sbírkou drahých kamenů, šperků a expozicí geologie a archeologie.
Lomnice nad Popelkou je opět zajímavá svými historickými budovami, včetně roubených chalup. Prohlédnou si zde můžete Městské muzeum se stálou expozicí betlémů, malovaného nábytku a loutkářství.
V Mnichově Hradišti můžete navštívit renesanční zámek.

Rovensko pod Troskami se může pochlubit dřevěnou čtyřbokou zvonicí, známou svými třemi „rebelantskými zvony“ směřujícími srdci vzhůru a vyzvánějícími jakoby do nebe. Do pohybu se tyto zvony uvádějí šlapáním a prohlédnout si je můžete dokonce s průvodcem.
Lázeňské Sedmihorky dříve hostily české umělce, jako například Jana Nerudu nebo Elišku Krásnohorskou. A právě tito dali jméno dnešnímu Českému ráji.
Vesec u Sobotky je od samotné Sobotky vzdálen asi 2 kilometry. Je zde památková rezervace lidové architektury – osmnáct roubených domků pojizerského typu.
Železnice je další lázeňské městečko, které se nachází asi 5 kilometrů od Jičína. Je známá svou léčebnou pro děti s mozkovou obrnou.

Nestačí-li vám naše informace, je určitě dobré znát telefonní čísla a internetové stránky Městských informačních středisek.
Tady jsou:
Městské informační centrum Jičín tel / fax: 493 534 390 http://www.jicin.org/
Městské informační středisko Sobotka tel: 493 571 409 http://www.sobotka.cz/
Městské informační středisko Turnov tel / fax: 481 366 256 http://www.turnov.cz/
Informační středisko města Lomnice nad Popelkou tel / fax: 481 673 107 http://www.lomnicenadpopelkou.cz/
Informační středisko Mnichovo Hradiště tel: 326 772 203 http://www.mnhradiste.cz/
Městské informační středisko Semily tel / fax: 481 624 721 http://www.semily.cz/

V příštím článku vás pozvu na hrady a zámky v Českém ráji.