Pracujete na živnostenský list a přišla jste do jiného stavu? Na co máte nárok? Kolik vůbec činí rodičovský příspěvek?
Kolegyně z redakce řeší problém. Neplánovaně otěhotněla, což by bylo samo o sobě krásné, jenže... Pracuje na živnostenský list a platí si jen minimální sociální pojištění. Včera přišla do práce celá nešťastná. S manželem se snad celou noc dohadovali, co budou po porodu dělat. Mají nárok na nějakou podporu, na nějaké dávky?
Rady, které dostala od různých kamarádek, jsou zcela protichůdné. Je snad problém v tom, že si platí jen minimální pojištění? Někdo říká, že ano, někdo že ne... Pokusili jsme se zjistit, kde je pravda – má naše kolegyně nárok na porodné, na rodičovský příspěvek, na peněžitou pomoc v mateřství?
Způsoby čerpání rodičovského příspěvku
Rychlejší čerpání – uplatňuje se po peněžité pomoci v mateřství nebo peněžité pomoci poskytované mužům (dále jen PPM) ve zvýšené výměře 11 400 Kč do 24 měsíců věku dítěte. O tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den. Klasické čerpání – po PPM v základní výměře 7600 Kč do 36 měsíců věku dítěte. O tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM. Pomalejší čerpání – po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře 7600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3800 Kč do 48 měsíců věku dítěte. |
„Na porodné a rodičovský příspěvek má v nějaké formě nárok každá maminka,“ řekla nám Alena Jírová z odboru sociální politiky Ministerstva práce a sociálních věcí, „na peněžitou pomoc v mateřství musí vzniknout nárok. O to, jestli teto nárok vznikne nebo ne, se stará Česká správa sociálního zabezpečení.“
Jak ale získat rodičovský příspěvek? Kde o něj požádat? Alena Jírová říká, že „v Praze zatím rodičovský příspěvek vyřizují městské části a po republice místně příslušné Úřady práce, konkrétně Odbor státní sociální podpory.“
„Pokud ženy pracují, tedy pokud si platí sociální a zdravotní pojištění, může jim podle pravidel vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství, kterou vyplácí buď zaměstnavatel, nebo u osob samostatně výdělečně činných Okresní správa sociálního zabezpečení,“ dodává Jírová. „Přirozeně pak může dojít k tomu, že nebude možné uplatnit rychlejší čerpání (viz tabulka), protože třeba nedosáhnou na částku 380 Kč denně.“
Na rodičovský příspěvek má tedy nárok každá žena, která si platí (nebo zaměstnavatel) povinná pojištění, ať už je zaměstnaná nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Poradí vám na příslušné městské části nebo úřadu práce.
OSVČ ovšem nemusí mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, v tu chvíli může žádat o rodičovský příspěvek pouze formou Pomalejšího čerpání (viz tabulka). Poradí vám příslušná správa sociálního zabezpečení.
Porodné činí 13 000 Kč |
Štěpánka Filipová, ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení, nám k problematice peněžité pomoci v mateřství u osob samostatně výdělečně činných napsala:
1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vzniká OSVČ, pokud se účastní nemocenského pojištění a má zaplacené pojistné na nemocenské pojištění. OSVČ přitom musí být účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dnů před porodem, z toho alespoň rok před porodem 180 dnů nemocenského pojištění OSVČ. Dále musí těhotenství OSVČ skončit porodem a po dobu pobírání PPM nesmí OSVČ osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.
Výpočet peněžité Peněžitá pomoc v mateřství OSVČ se stanoví jako 69 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Vyměřovací základ v rozhodném období byl 288350 Kč. Vydělením této částky 365 (počet dní v roce) získáme denní vyměřovací základ 790 Kč. Částka denního vyměřovacího základu 790 Kč (2. redukční hranice) se redukuje. A to tak, že se od ní nejdřív odečte částka 1. redukční hra nice 550 Kč (která se do denní výše PPM započítává plně) a rozdíl mezi 550 Kč a 790 Kč se vynásobí |
2) Samotná výše PPM závisí, zjednodušeně řečeno, na příjmech ze samostatné výdělečné činnosti po odečtení výdajů, tedy na tzv. denním vyměřovacím základu. Denním vyměřovacím základem je u OSVČ součet měsíčních vyměřovacích základů pro placení záloh na pojistné v předchozím kalendářním roce dělený počtem kalendářních dnů v rozhodném období s vyloučením nezapočitatelných dnů.
3) Pro úplnost: účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. OSVČ se tedy může sama rozhodnout, zda se nemocenského pojištění zúčastní. Nicméně i u nemocenského pojištění stejně jako u důchodového pojištění OSVČ platí princip pojistného, zjednodušeně: dávku dostanete v případě, že máte ve stanovené době a výši zaplacené pojistné. Zaplatit nemocenské pojištění dodatečně nebo zpětně po otěhotnění ale možné není. Proto, aby se OSVČ v sociálním zabezpečení vyznaly, vydala ČSSZ letos už po druhé publikaci „Příručka OSVČ pro oblast sociálního zabezpečení v roce 2008“. Formou otázek a odpovědí provádí podnikatele světem sociálního pojištění, nechybí praktické příklady. Publikace je dostupná zdarma na všech 92 pracovištích České správy sociálního zabezpečení v celé republice (viz ZDE) a v elektronické podobě si ji každý může stáhnout z webu ČSSZ. V této příručce také najdete informace k minimální výši pojistného na nemocenské pojištění v roce 2008 najdete (str.18 otázka 3.9. a dále).
Informace o dalších sociálních dávkách lze získat na stránkách České správy sociálního zabezpečení. Užitečné jsou zejména příručky, které lze nalézt ZDE! |
Vyznáte se v dávkách? Víte, na co máte a na co nemáte nárok? Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, informovala vás pracovnice na ČSSZ, že pokud se nepřihlásíte k dobrovolnému nemocenskému pojištění, nebudete mít nárok na peněžitou podporu v mateřství?
Nový komentář
Komentáře
Publikaci čssd by měl mít doma každý, aby si mohl okamžitě zjistit informace o pojistném a dalších věcech.
Lesana: jj, promin, ja myslela, ze to je k necemu jinymu.
monacha: dík, já tak nějak předpokládala, že když zruší minimální daň, tak zruší i na SP to dělení na OSVČ hlavní a vedlejší a minimální odvody.
JInak o souvislosti pobírání PPM a RP vím, že SP nemá souvislost s RP jsem myslela v tom smyslu, že samotné pobírání rodičovského příspěvku pro zaměstnanou, nezaměstnanou nebo studující ženu nemá žádný vliv na platbu sociálního pojistného, započítávání do důchodu a tak = protože SP není pro ně povinné a zápočet do důchodu záleží na péči o dítě, nikoli za pobírání RP. Ale jak je vidět, význam to má pro OSVČ, protože pobírání RP je řadí mezi OSVČ vedlejší.
Pokud to mas na vedlejsak, neplatis do prijmu 40.000 socialni, pak uz jo - podle zakona o vedlejsim prijmu, ale nevim jak je to presne.
Lesana: to zustalo, minimalni odvody mas porad. (neplatit nemusis jen nemocensky jako soucast socialniho a neni min dan)
Lesana: Ma souvislost. Moznost RP na dva a tri roky nedostanes, kdyz neplatis nemocenske pojisteni (soucast socialniho)do 270 dnu pred porodem
monacha: a odvody na sociálku? To snad dřív bývalo, že do nějakého nízkého příjmu se platit nemuselo, ale pak zavedly povinné minimální odvody pro OSVČ hlavní a pro OSVČ vedlejší - ty zůstaly, nebo ty jsou taky zrušené a je to jako to bývalo? Ne, že by to pro mne bylo důležité - jenom tak ze zvědavosti :o)
Lesana: minimalni dan je zrusena
Ale jinak od příštího roku by i muži měli mít oficiálně možnost pobírat PPM (pokud zákon nebude znova odložen, měl platit tuším už loni), tak předpokládám, že potom budou mít možnost volby jenom ti, kteří opravdu práci přerušili a na PPM nastoupili - ale to je jenom můj předpoklad, možná ten zákon nějaký právník vyloží jinak, já právník nejsem.
rae: rodičovský příspěvek NEMÁ ŽÁDNOU SOUVISLOST se sociálním pojištěním. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku nikdo (ani zaměstnavatel, ani stát) SP neplatí. Nicméně doba péče o dítě do 4 let se za určitých podmínek započítává jako doba odpracovaná pro důchod (tedy nikoli doba pobírání RP, ale doba péče o dítě - mohu pečovat o dítě, i když RP nepobírám nebo ho na dítě pobírá někdo jiný).
Význam to má snad jedině pro OSVČ, protože tam je nějaká návaznost minimálních odvodů na pobírání RP (že se nemusí dodržet minimální odvody), jestli se nepletu a jestli to nebylo zrušeno (vím, že se mluvilo o zrušení minimální daně, ale tohle mě nezajímá, takže jsem se tím nezabývala, jak to nakonec dopadlo).
rae: Pokud ma ten chlap hodne vysoky prijem, odvadi tak hodne, ze by z toho zaplatil sve zene jak soc. davky, tak i ten prispevek po porodu. Takze pokud odvede statu z platu treba 20.000, neni to zas az tak strasny, kdyz se cast vrati do rodiny.
monacha: stačí babička s nízkým důchodem.
Lesana:je to v zákoně přímo zakotveno, takže ok. Otázkou zůstává, jak je to doopravdy v souvislostech se státem hrazeným zdravotním a sociálním pojištěním v případě, že o dávku žádal otec dítěte a péči vykonává matka. Zdravotní je ok, ale sociální
rae: proč myslíš, že je to PROTIPRÁVNÍ? Ostatně, pokud vím, radili to i z MPSV, takže to není žádná "lidová tvořivost", ale záměr zákonodárců
rae: mne se strasne nelibi ty diry v zakonech, diky nimz se vse obchazi. Dobre je taky (papirove) stehovani se vysokoskolaku hromadne od rodicu na chatu, aby pobirali socialni stipendium. Ti, co by to opravdu potrebovali, bohuzel nemaji chaty a chalupy.
rae: to mi povidej... Mela jsem takovej napad, ze bych s Ceskem obchodovala. Rychle me to preslo....
7kraska: Eva_Fl: nejhroznější je fakt, že ačkoli je ekonomika více než stabilní, mění se zákony obratem o stoosmdesát stupňů, nemůžeš si nic naplánovat ani v soukromí ani v podnikání. Politická strana, která navrhovala a schvalovala změny je po svém zvolení mění k nepoznání. Jako v tomto případě. Ano, mluvilo se o změnách, o možnosti volby 2,3,4 leté varianty. Až do prováděcí vyhlášky v listopadu 2007 se mlčelo o regulačním mechanizmu, který je naprosto nelogický. Ani úřednice si s tím nevěděly rady, sami považují možnost volby dle příjmu otce za protiprávní obcházení zákona.
Eva F1, mas pravdu, je v tom neskutecny bordel, skoro nikdo se v tom nevyzna a normalni clovek uz terpve ne...a tak je to se vsemi zakony
rae: ty, kdyz priznas 13.500, zbyde ti 8.750. To odpovida zamestnanci, ktery ma 10.000 hrubeho (3.500 uz jakoby odvedl zamestnavatel, a on pak jeste 1.250). Ale musite mit stejny duchod. Nevypocitaly ti spis, ze bys dostala 4.500 podle toho, ze ted odvadis minimum? To by mel dostat ale clovek s min platem taky.
monacha: taky to nechápu, ale takhle v číslech mi to řekly ženský ze sociálního pojištění (kontrolorky).