Celosvětová hospodářská krize má neuvěřitelně silný a někdy i nečekaný dopad na život lidí. Svědčí o tom i fakt, že Rusové začali konzumovat méně vodky. Zásoby ruského národního nápoje se hromadí, v tomto měsíci jsou už šestkrát větší než ve stejném období vloni. Výrobci produkují více vodky, než Rusové stačí vypít.

 „Lidé musejí šetřit, a to i na pití, a je to zcela jasně spojeno s dopadem finanční krize na rozpočet našich zákazníků,“ říká Pavel Šapkin, prezident Národní alkoholové asociace Ruska.

Výzkum, který provedla jeho organizace, také ukázal, že přibývá úmrtí v důsledku otravy alkoholem: jen v září zemřelo 1458 lidí. Je to prý důsledkem toho, že někteří Rusové si místo vodky obstarávají podomácku vyrobený alkohol nebo jiné omamné tekutiny. Na ruskou ekonomiku krize doléhá velmi těžce. Od května ztratila burza 70 procent hodnoty, hodně lidí přišlo o práci a další sice pracují, ale nedostávají zaplaceno.
Rusové v průměru zkonzumují 15 litrů čistého alkoholu ročně na obyvatele. Výrobci alkoholu teď ale zjistili, že mají ve skladech 8,2 milionu dekalitrů vodky, což je více než půl litru vodky na každého obyvatele 141 milionové ruské federace. Takový nárůst zásob moderní Rusko nepamatuje.
Počet úmrtí v důsledku pití jedovatého alkoholu od roku 2006 klesal. Letos v září poprvé zase začal vzrůstat, a to o 6 procent proti stejnému období loňského roku.
„Vláda by pro tyhle lidi, kteří se snaží obstarat si základní životní potřeby, měla něco dělat, říká Šapkin, prezident Národní alkoholové asociace, a dodává: „V časech, jaké právě zažíváme, může každá babička sebrat pár starých lahví, naplnit je, čím ji napadne, a prodávat je alkoholikům, kteří se snaží trochu ušetřit. “

Korzo


Dolehla krize už i na vás?
Kde se snažíte ušetřit?
Reklama