Počet starších lidí na světě roste nejrychleji v historii, podle zjištění amerických vědců bude do roku 2040 více seniorů než dětí do pěti let. Za třicet let by na Zemi mělo žít 1,3 miliardy lidí nad 65 let, jejich počet významně ovlivní ekonomiku. Informovala o tom agentura Reuters.

"Lidé nad 65 let brzy poprvé v historii počtem převýší děti mladší pěti let," stojí ve zprávě zpracované Kevinem Kinsellou a Wanem He z americké statistické kanceláře. Počet lidí starších 65 let v polovině letošního roku dosáhl 506 milionů, do roku 2040 by se pak měl zdvojnásobit. Senioři by tak měli za 31 let tvořit 14 procent světové populace.

Zpráva amerických vědců také konstatuje, že nejrychleji rostoucí skupinou obyvatel v mnoha zemích jsou lidé nad 80 let. Mezi lety 2008 a 2040 by jejich počet měl vzrůst o 233 procent.

Rostoucí počet seniorů bude vyžadovat změny v penzijním systému a systému zdravotní péče, což může způsobit zpomalení ekonomického růstu jak vyspělých, tak rozvojových zemí.

Podle zprávy Evropské komise z roku 2006 sníží rostoucí výdaje na penze a zdravotní péči hrubý domácí produkt. "A při absenci politických reforem by měl potenciální ekonomický růst Evropské unie klesnout do roku 2030 na polovinu," uzavírá americká zpráva. Podle vědců by však rostoucí počet starších obyvatel mohl vytvořit i nové příležitosti k ekonomickému růstu.

"Stárnutí populace je v první řadě způsobeno vysokým počtem dětí narozených po druhé světové válce a v druhé řadě zvýšením šance na dožití," píší američtí vědci. Nejčastější příčinou úmrtí jsou chronické nemoci jako srdeční choroby a rakovina.

Těšíte se na důchod?

Reklama