Tvůrce snímků Erin Brockovich, Sex, lži a video, Dannyho parťáci aj., se rozhodl sobě i světu dokázat, že je stále buřičem s jiskřivým intelektem. Režisér Steven Soderbergh upadl do psychické krize z blížích se čtyřicátých narozenin. Svou psychickou krizi řešil natočením nízkorozpočtového filmu. Věková číslice 40 jej uhranula natolik, že i postavy tohoto filmu nechal, aby se s ní pokoušely vyrovnávat.
Režisérům jeho věhlasu superhvězdy neodmítají hrát, byť se jedná jen o miniroličku a za symbolický honorář. Julia Roberts i Brad Pitt zjevně rovněž potřebovali demonstrovat, že svůj duchovní potenciál neutopili v kasovních trhácích. Výsledek předčí všechna vaše nejhorší očekávání. Film natočil ruční kamerou režisér osobně za 18 dní. Co sledujeme na plátně je zrnící, nahnědlé polodokumentární amatérské video. Děj umístil do Los Angeles a okolí, kde se během jediného dne prolnou útržky osudů jednotlivých hrdinů. Divák se záměrně nedozví, co je realita a co filmové natáčení. Roztříštění příběhů a matení diváka se snaží navodit iluzi duchovního rozměru příběhu. Režisér silné motivy jen naznačí, ale rychle opustí. Jako by se sám zalekl hloubky, kterou zahlédl, a na kterou nestačí.
Stereotyp vyčpělého manželství s jeho nudnými společnými rány. Láska přes internet s iluzemi, které poskytuje. Osobním životem frustrovaná personalistka redukuje stavy zaměstnanců a stihne je přitom ještě rafinovaně ponižovat. Popsaná témata vypadají tak slibně. Jenže ve skutečnosti se celý film nudíte. Všechny epizodní děje se v podstatě točí kolem příprav a pak večírku u příležitosti čtyřicátin vlivného producenta. Hraje jej David Duchovny. Nepodaří se mu své oslavy dožít. Udusí se v igelitovém pytlíku při provozování svých sebeukájecích aktivit. Je vidět, že čtyřicáté narozeniny režiséra opravdu těžce poznamenaly a snažil se svou tenzi kanalizovat jak se dalo.
Film Hollywood, Hollywood (Full Frontal, U.S.A. 2002)
Reklama