Globální ekonomická krize tvrdě dopadla na české podnikatele v cestovním ruchu. Zahraniční turisté ubývají a ti, co přijedou, přestávají utrácet! Tržby strmě klesají!

Meziroční propad tržeb za leden a únor letošního roku je ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce v průměru 35 %!

„Po loňském roce, který byl z důvodu poklesu počtu zahraničních návštěvníků České republiky nejhorší od povodní v roce 2002, pokračuje krize návštěvnosti v cestovním ruchu i letos,“ informoval Ženu-in Tomio Okamura – člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Už v loňském roce činil meziroční propad tržeb podnikatelů v cestovním ruchu přibližně 30 % a letos tedy propady pokračují. Tržby za poslední dva roky tak mnohým podnikatelům klesly o více než 50 %.“

Podle výsledků aktuálního průzkumu mezi pražskými restauracemi, hotely, obchody se suvenýry a cestovními agenturami to tedy vypadá tak, že po loňském špatném roku bude ten letošní ještě horší.

Podle Okamury se k loňským důvodům poklesu počtů západních turistů přijíždějících do České republiky (dlouhodobě neřešené nešvary a kriminalita, nerozvinuté mimopražské regiony, silný kurz české koruny) letos přidala ještě globální ekonomická krize, které způsobila nechuť cizinců utrácet za cestování. 

Průzkum v Praze v podnicích zabývajících se „příjezdovým“ cestovním ruchem  také odhalil, že platí stop stav při nabírání nových zaměstnanců a mnohé restaurace a hotely jsou již na prodej. Některé incomingové cestovní agentury již pozastavily činnost nebo propustily část zaměstnanců.

Další hotely, které měly být v Praze nově otevřeny, už se ani nezačaly stavět. Restauratéři mají problémy s úhradou nájmů, protože nemohou provoz restaurace hradit z tržeb.
Reklama