Pokřivená mrkev, menší červená řepa, brambory či atypicky zabarvené jablko, to jsou druhy zeleniny a ovoce, které se běžně v obchodech neprodávají. Společnost Tesco, která dlouhodobě bojuje proti plýtvání potravin, právě tuto zeleninu a ovoce nabízí svým zákazníkům pod názvem „Dokonale nedokonalá.“ Jedná se právě o zeleninu a ovoce, které svým tvarem, barvou nebo velikostí neodpovídají běžným standardům. Chuťově a kvalitativně jsou ale k nerozeznání se svými krásnějšími protějšky. Mohli se o tom přesvědčit i účastníci tzv. křivé večeře, pro kterou nachystal své netradiční tříchodové menu sestavené právě z křivé zeleniny a ovoce vítěz soutěže MasterChef Roman Kotlář.

oběd

Dokonale nedokonalou zeleninu a ovoce nabízí společnost Tesco na 23 vybraných obchodech po celé republice. Tímto krokem pomáhá ve spolupráci se svými dodavateli snižovat plýtvání potravin, protože běžně se tato zelenina a ovoce na pult zákazníkům nedostane. Kromě odlišného vzhledu jsou k nerozeznání od ostatních druhů a chuťově si s nimi v ničem nezadají. Své o tom ví i kuchař Roman Kotlář: „Zprvu jsem měl z přípravy jídel trochu obavy, ale později jsem byl rád, že mohu využít právě netradiční tvary. Jsem moc rád, že tato zelenina o ovoce nekončí v kompostech a dostává druhou šanci,“ říká Roman Kotlář, který připravil na večeři netradiční tříchodové menu. Jako studený předkrm se podávala červená řepa, kravský sýr, hroznové víno. Hlavní chod obstaral selečí hřbet, brambora, mrkev a křen. Sladkou tečku na závěr pak obstaral dezert v podobě jablka, vlašských ořechů, rebarbory a koňaku. Celé menu bylo skvěle chuťově sladěné, lahodilo i na oko a nikoho nenechalo na pochybách, že křivá zelenina a ovoce jsou chuťově a kvalitativně k nerozeznání od standardních kusů.

oběd

Velké popularitě se těší křivá zelenina i u zákazníků: „Pozorujeme vzrůstající nárůst zájmu zákazníků o tyto druhy a jsme rádi, že si k nim naši zákazníci rychle našli cestu. Již brzy rozšíříme nabídku o křivé okurky a papriky,“ doplňuje Patrik Dojčinovič, komerční ředitel pro čerstvé potraviny ve společnosti Tesco.

oběd

Dodavatelem dokonale nedokonalé zeleniny, tedy brambor, červené řepy a mrkve, je společnost OD Polabí. „Křivá zelenina je zelenina s příběhem. Svůj netradiční tvar získala třeba díky překážce v půdě, kterou musela překonat. Věnujeme jí stejné úsilí a péči jako té ostatní a máme radost, že se i díky Tesku dostane nyní k zákazníkům,“ říká Petr Štefko, obchodní ředitel OD Polabí. Dodavatelem křivých jablek je pak společnost VVISS. „Mezi dokonale nedokonalá jablka se dostanou ta, která mají barevnou odlišnost nebo jsou příliš velká,“ vysvětluje Tomáš Kněžínek, obchodní ředitel společnosti VVISS.

oběd

Plýtvání potravin

  • Zhruba třetina potravin vyrobených na světě pro lidskou spotřebu se vyhodí.
  • Polovina zbytečně vyhozených potravin pochází z domácností.
  • Každý Čech ročně vyhodí více než 80 kg potravin.
  • Tesco daruje neprodané potraviny od roku 2013 potravinovým bankám, celkem již darovalo přes 465 tun potravin.
  • Potravinové banky distribuují toto jídlo lidem v nouzi.

http://itesco.cz/