Chystáte se slavit první výročí

Na začátku vztahu jsme zaslepené bezmeznou zamilovaností, takže na svém partnerovi hledáme jen to pozitivní. Průzkumy ukazují, že tato intenzivní záplava hormonů vydrží zhruba jeden rok. Jak jejich hladina klesá, začínáme si pomalu všímat i nedostatků, které nás mohou zaskočit. Důležité je uvědomit si, že nikdo není dokonalý, a vzpomenout si na klady svého protějšku.

Je ale možné, že vás „roční krize“ zasáhne jen velmi lehce, nebo vás dokonce úplně mine. Někteří odborníci totiž tvrdí, že vůbec neexistuje. V takovém případě růžové brýle sundáte až o dva roky později.


5f8d65b49bf8bobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Žijete spolu už tři roky

Tohle výročí znamená pro řadu párů konečnou. Najednou totiž partnera vidíme jako úplně jiného člověk, než toho, se kterým jsme do té doby byly šťastné. Jenže se nezměnil partner, ale my samy. Zamilovanost je v nenávratnu a my se díváme na svého vyvoleného zcela střízlivě. Teprve teď vyplouvají na povrch povahové rysy a chování, které jsme do té doby přes hormonální záplavu neviděly. Navíc spolu řešíme stále více zásadních věcí, a ne vždy máme to štěstí, že se naše názory zcela shodují. Přichází více hádek a my najednou začneme pochybovat, jestli je to ten pravý. Tím spíš, že si zevšedníme, takže ani v sexu už nás většinou nemá co překvapit.

Hledat ztracenou vášeň a pobláznění není tím správným receptem. Stejně byste neuspěla. Jediným řešením je mít stále na paměti všechna „PRO“, kvůli kterým stojí za to s partnerem zůstat. A pokud převažují, podvolit se faktu, že vztah přechází přirozeným vývojem do zcela jiné fáze. Tak, jako by se to stalo s kterýmkoli jiným člověkem. Připravte se ale, že krize neodezní tak rychle. Psychologové udávají, že trvá až jeden rok.

Strávili jste spolu sedm let

Partnera už znáte jako své boty, stejně jako on vás. Máte si vůbec ještě co dát? Získáváte pocit, že váš vztah uvázl na mrtvém bodě. Může se zdát, že mu na vás už tolik nezáleží, nenaslouchá vám, tráví s vámi málo času. Pak stačí, aby vám jiný muž nabídl to, po čem prahnete - dal najevo zájem a obdiv. A je na milenecký poměr zaděláno. Právě v tomto období dochází podle statistik nejčastěji k nevěře. Jestliže je ale váš vztah s partnerem postaven na pevných základech, a vy i přes všechna zdánlivá negativa víte, že s ním chcete dál být, zatněte zuby a vydržte. Zase přijdou světlejší dny.

Namísto neustálých hádek a výčitek si vzájemně dopřejte větší volnost. Věnujte se své práci, koníčkům, kamarádkám - tak, jak jen vám to čas dovolí. Pokud ještě nemáte děti, které ale chcete, je možná na čase o nich začít uvažovat. Ne že by zachránily umírající vztah, ale dají nový impulz vztahu stagnujícímu, takzvaně přechozenému, který má ještě perspektivu. Pokud o děti zatím nestojíte, může být řešením svatba, případně nové bydlení. Zkrátka další společný zájem, který vám dá nový impulz do života.

Jste partnery sedmnáct až pětadvacet let

Při každém pohledu do zrcadla se neubráníte myšlence na to, že vám roky utíkají. Možná máte pocit, že vašeho partnera se stárnutí vůbec netýká, a máte strach z jeho druhé mízy, respektive nevěry. A ne neoprávněně. Plno mužů skutečně získá dojem, že jim něco utíká, a užívají si s mladými milenkami. Kromě toho vám zmizí dosavadní náplň vašeho života. Děti vás přestávají potřebovat, nebo rovnou opouštějí rodný dům a mají vlastní život. A tak začnete znovu žít podle toho, jak chcete vy. Najdete si nové koníčky, budete se víc věnovat své práci, studovat, cestovat. Možností máte plno. Někdy se ale stává, že vás nová životní náplň pohltí natolik, až se začnete od svého partnera vzdalovat. Věnujete mu stále méně času a toužíte po něčem novém. Potřebujete ho vůbec ještě?

Když už jste spolu přestály všechny předchozí krize a nepřestalo vám na něm záležet, nenechte se pohltit touhou po neznámém. Zapojte ho do některých svých aktivit. Při troše snahy vás společně strávený čas vás vrátí do časů, kdy jste spolu začínali randit. Už se nemusíte ohlížet na nikoho dalšího, jste tu jen jeden pro druhého. Zároveň si ale vzájemně dejte svobodu v seberealizaci.

Čtěte také: