V úterý 11.4.2006 zavolala na naši krizovou linku (tel: 776833333) neznámá žena a ptala se, jestli nám může anonymně předat své dítě. Prý se právě narodilo. Po kladné odpovědi uvedla, že je to holčička a že si další dítě nemůže dovolit. Za necelou hodinku nám matka předala čerstvě narozené děťátko – vykoupané, oblečené, zabalené v dece. Na dotaz, jaké jméno by holčičce chtěla dát, hned odpověděla, že Kristýnka. Miminko jsme ihned převezli na novorozenecké oddělení FN Bulovka. Lékařům se moc líbilo, prohlásili, že jde o zdravé a dobře ošetřené novorozeně (porodní váha 2980 g, míra 48 cm). Předběžným opatřením svěřil Obvodní soud pro Prahu 8 holčičku na návrh orgánu sociálně právní ochrany dětí do Klokánku v Praze 10 - Štěrboholích.

Z novorozeneckého oddělení jsme si ji odvezli dopoledne 18.4.2006. Protože pracoviště MHMP pro náhradní rodinnou péči se v rozporu s metodickým pokynem MPSV i s platnou právní úpravou vyjádřilo, že novorozeně nelze ihned z porodnice předat do náhradní rodiny, našli jsme vhodné prověřené rodiče pro Kristýnku sami. Ti podali k soudu na návrh na svěření miminka do své péče a bylo jim vyhověno! Již 20.4.2006 po dvoudenním pobytu v Klokánku si kouzelnou devítidenní holčičku převzali šťastní noví rodiče. Kromě nich získala Kristýnka i staršího brášku. Ten na rozdíl od ní strávil první měsíce života v kojeneckém ústavu.

(soutěž - 8. krást)

Kristýnka je již čtvrté miminko, které nám bylo prostřednictvím našeho krizového telefonu anonymně předáno v místě svého narození. První byla kroměřížská Adélka (2001) druhá olomoucká Lucinka (2004), třetí brněnský Péťa (2005) a čtvrtá je pražská Kristýnka (2006). Adélka byla soudem umístěna do kojeneckého ústavu a v šesti týdnech předána do péče budoucích osvojitelů, Lucinku soud svěřil do Klokánku a do náhradní rodiny odešla ve třech týdnech a Péťa byl předán do náhradní rodiny přímo z porodnice ve stáří deseti dnů. Poslední anonymní miminko Kristýnka získalo nové rodiče ještě o den dříve.

Matky, které tají těhotenství, mají u nás dvě možnosti – naši krizovou linku 776833333 nebo dva Babyboxy (v Praze 9 - Hloubětíně u Gyncentra a v Brně  v Polní ulici u Nemocnice Milosrdných bratří, viz též www.babybox.cz). Prozrazení se rozhodně bát nemusí – Policejní prezidium ČR vydalo dne 30.3.2006 stanovisko, že po rodičích dětí odložených do Babyboxů policie pátrat nebude. Totéž se samozřejmě týká i dětí předaných anonymně FOD. Kéž by se to všechny tyto nešťastné matky dozvěděly! Pak už by u nás žádné miminko nemuselo skončit v popelnici.

Reklama