Milujete pamětnické filmy s Natašou Gollovou, Oldřichem Novým, Adinou Mandlovou, Zitou Kabátovou či dalšími prvorepublikovými hvězdami? Pak by se vám mohla líbit výstava, kterou hostí půvabný Letohrádek Mitrovských v blízkosti brněnského Výstaviště.

Má název Hvězdy stříbrného plátna a mapuje období, právem nazývané zlatým věkem československé kinematografie – tedy období od poloviny dvacátých po polovinu čtyřicátých let dvacátého století.

Letohrádek Mitrovských

Letohrádek Mitrovských na Starém Brně, kde se do 4. května výstava koná

Jednotlivé panely jsou věnovány opravdovým meziválečným a protektorátním celebritám  - a to nejen těm filmovým. Ano – právě za protektorátu bylo natočeno mnoho filmů, na které se rádi díváme i dnes. Nejspíš vznikaly také proto, aby lidé zapomněli, v jak nelehké době žijí… 

První část výstavy je věnována především umělcům, kteří se v Brně narodili nebo začínali svou kariéru na prknech brněnských divadel. Je všeobecně známé, že z Brna pocházeli třeba Karel Höger, Ladislav Pešek nebo Hugo Haas. Haasovi se podařilo to, co nikomu jinému. Uspěl totiž v Hollywoodu nejen jako herec, ale i scénárista, producent, režisér, a dokonce i učitel herectví na Actor´s Laboratory.

Nataša GollováNebo Nataša Gollová. Ta se tu také narodila a s rodiči, ještě jako Nataša Hodáčová, bydlela na Údolní ulici.

Věděli jste ale, že v Brně zakotvil na dlouhých šestnáct let - po krátkém působení v Praze a ročním angažmá v Ostravě – i dokonalý gentleman Oldřich Nový? Jako herec, zpěvák, tanečník, ale také šéf operety brněnského Zemského divadla.

Ačkoli Oldřich Nový nebyl zas takový krasavec – jako třeba Raoul Schránil nebo Gustav Nezval – jeho postavení mezi milovníky bylo neotřesitelné. Nejspíš musel mít pro ženy neskutečné erotické kouzlo. A jak mu slušel oblek či frak! Jeden, který zrovna používal v Brně, si můžete na výstavě prohlédnout. Nebo také jeho bílý motýlek. Brno si opravdu zamiloval a Brno milovalo jeho… Na výstavě se také například dozvíte, kde v Brně bydlel, kam rád chodil, s kým se stýkal a také proč z Brna odešel… V Praze si pak založil Nové divadlo, ale úspěch si tu musel tvrdě vydřít. Je jisté, že by to nezvládl bez finanční injekce své ženy, známé fotografky Alice Wienerové (či spíše jejího bohatého tatínka). S Alicí, kterou s něhou jemu vlastní oslovoval Lízinka, se odmítl jako s položidovkou za protektorátu rozvést, i když v jeho závěru oba díky tomuto faktu skončili v koncentračním táboře. Byl to formát, že? O Oldřichu Novém by se dalo vyprávět…

Ale vraťme se k výstavě. V její druhé části si díky panelům, dobovým plakátům i dalším artefaktům připomeneme jiné velké hvězdy – Adinu Mandlovou, Lídu Baarovou, Hanu Vítovou, Věru Ferbasovou  a mnohé další… Je zde vystaveno mj. kožešinové paleto Adiny Mandlové i část garderóby Zity Kabátové. Té je pak věnována třetí část výstavy – v suterénu, také hodně zajímavá.

Zita Kabátová

Tato část výstavy je celá věnovaná Zitě Kabátové, noblesní dámě, která se dožila úctyhodných 99 let!

Na pěti dobových reklamních plakátových plochách – sloupech jako ze třicátých let – je sbírka unikátních rodinných, filmových i divadelních fotografií. Jejich zveřejnění ještě za svého života Zita Kabátová (1913–2012) odsouhlasila. Dokonce sama začala připravovat komentáře k výstavě, chystané k jejím stým narozeninám. Stovku měla v plánu – podobně jako režisér Otakar Vávra rok předtím – patřičně oslavit! Je velká škoda, že odešla necelý rok před tímto významným jubileem! Výstava se ale v Praze přece jen loni uskutečnila a snacha Zity Kabátové paní Pavlína Křepelková z Divadelní společnosti Zity Kabátové ji zapůjčila do Brna.

Zita Kabátová

Tady v suterénu se můžete v klidu posadit a prostřednictvím velké obrazovky vás nejznámější scény slavných filmů vrátí do starých „idylických časů“, kdy muži byli galantní a ženy byly opravdovými dámami…

Návštěva biografu byla ostatně ve třicátých a čtyřicátých letech společenskou událostí, takže bylo nutné se patřičně obléci – asi tak jako dnes do divadla, tedy do lepšího divadla. S ukázkami dobového oblečení se na výstavě také setkáme.

.Dobové oblečení

Napadlo by vás se takto vyparádit do kina?

Jste-li tedy z Brna či blízkého okolí, určitě si tuto zajímavou výstavu nenechte ujít. A pokud z Brna nejste, máte právě dobrý důvod naplánovat si sem jarní výlet …

Kam se na výstavu vypravit:

Letohrádek Mitrovských, Veletržní 19, Brno, snadná dostupnost tramvají č. 1, 5, 6, 7  nebo busem 44, 84 a samozřejmě autem.

Doba konání výstavy: 8. února – 4. května 2014, denně kromě pondělí 10–16 hodin.

Více o letohrádku či dalších aktivitách se můžete dozvědět také na oficiálních stránkách: www.letohradekbrno.cz 

a přímo o této výstavě: http://www.letohradekbrno.cz/?idm=55

V krásném prostředí letohrádku se konají i svatby. Zrovna tuto sobotu 8. března se tu bude jedna šťastná vdávat, takže výstava bude pro veřejnost otevřena výjimečně až 12,15–16,30.

Interiér letohrádku

No řekněte, milé dámy, nechtěly byste se v takovém prostředí vdávat? 

 Na našem webu jste si také mohly/i přečíst:

Reklama