Co je hlavním motivem vaší nové knihy?
ro.gifHlavním motivem Pohodového rodičovství je pochopení principů, které mění napjatou atmosféru v rodinách do pohody. Řada rodičů, se kterými pracuji, bere rodičovství jako řeholi, někdy až utrpení, zejména když jsou jejich děti v pubertě. A já jim ukazuji, že stačí pochopit, co dělat jinak, a vše se doma během relativně krátké doby může otočit.

Pro koho je titul primárně určený?
Kniha má podtitul Od miminka ke spokojenému puberťákovi, takže je pro rodiče dětí od 0 do cca 16 let. Obrovsky pomůže samozřejmě i těm, kdo se na rodičovskou dráhu teprve připravují, protože kdo je připraven, není tolik překvapen. :-)

Existují nějaké jednoduché principy, na nichž stojí zdravý vztah rodiče a potomka?
Ano, kniha je plná tipů, které jsou velmi jednoduché na realizaci a zároveň velmi účinné v nastolení domácí pohody. Jeden z těch základních zní: být dobrým vzorem pro své dítě a dělat před ním jen to, co chci, aby dítě dělalo. Pokud rodiče nesportují, těžko k tomu svým nadšením povedou potomka. Pokud nejedí zdravě, těžko je bude dítě následovat. Pokud se partneři hádají, těžko naučí dítě komunikovat…

Je rozdíl mezi výchovou kluků a holek?
Ano, je několik významných rozdílů, které by měli rodiče vnímat, a kniha o nich podrobně pojednává. Např. nesnažit se z malých chlapců do 6 let věku dělat holčičku: „Neper se! Neběhej! Nezlob! Spolupracujte! Nechej ho vyhrát!“ Mnozí rodiče si neuvědomují, že malé chlapce řídí oproti holčičkám princip rivality, který je přirozeně vhání do porovnávání se s okolím, tudíž i do konfliktů. Jenže maminky chtějí, aby se chovali jako poslušné holčičky. Pokud jsou chlapci v tomto období peskováni za zcela přirozené projevy chlapectví, může se to na nich velmi neblaze podepsat až do dospělosti. Třeba v neschopnosti čelit problémům, ve strachu ze zodpovědnosti nebo z žen. To je mimo jiné současný celospolečenský problém, kterému současná západní společnost čelí.

Proč vlastně děti zlobí?
Otázkou je, jak bychom definovali zlobení. Nejčastěji se zlobení bere jako nevhodné chování, kterým na sebe dítě upozorňuje v situacích, kdy se mu rodiče nevěnují anebo něčím odmítli jeho aktuální potřeby. Jinak řečeno, zlobí ty děti, které prožívají nějakou aktuální frustraci, na kterou nejsou schopni rodiče zareagovat. V drtivé většině případů si každopádně za zlobení dětí mohou rodiče sami tím, že své děti plně nevnímají, jsou zaneprázdnění, věnují se druhému sourozenci anebo nedokážou tyto situace komunikovat tak, aby se dítě cítilo přijato. V knize popisuji koncept takzvaného „odmítnutí přijetím“. Když dítě něco požaduje, nemusím mu vyjít vstříc, ale musí ze mě cítit lásku a porozumění. A čtenáři se dozvědí, jak na to.
ro2.gifJakou roli hraje ve výchově socializace a širší rodina?
Pokud vztahy se širší rodinou fungují, pak je role babiček a dalších nezastupitelná. Pokud jsou ale názorové rozdíly na výchovu příliš rozdílné, pak může mít širší rodina spíše kontraproduktivní vliv a je dobré si ji vytvořit z lidí, kteří s námi souznějí. 

Obrací se na vás nyní v období pandemie a lockdownů více rodin?
Ano, v současné době je ze strany rodičů obrovský tlak na termíny konzultací, mám na měsíce dopředu plno. I to byl jeden z důvodů napsat knihu, protože obsahuje všechna témata, která probírám i s rodiči na svých konzultacích.

Jaké to bylo, když jste se sám stal rodičem? Přehodnotil jste nějaké své dřívější představy o výchově?
Já se na rodičovství připravoval dlouho dopředu, protože jsem nechtěl, aby můj syn prožíval věci, které jsem jako kluk prožíval já. Četl jsem knihy, jezdil na semináře, chodil do rodin s jiným přístupem, než bylo v té době běžné. Omezil jsem naprostou většinou svých volnočasových aktivit a řekl jsem si, že koníčky počkají, ale dítě nepočká. Dnes se mi veškerý čas věnovaný synovi úžasně vrací v našem pohodovém vztahu, ve společně provozovaných aktivitách, které nás oba baví a naplňují.

Knihu Pohodové rodičovství můžete objednat na webových stránkách Albatrosmedia.cz 
6087d956c90abobrazek.png

6087d9781269cobrazek.pngMilan Studnička (* 1977)
Psycholog, školitel sportovních trenérů, spoluzakladatel vzdělávacího portálu o výchově. Zaměřuje se na individuální konzultace i na práci s dětmi a rodinou v jejich domácím prostředí. V roce 2006 se stal šťastným otcem a rozhodl se věnovat co nejvíce času svému synovi.
Foto: Lukáš Hausenblas /  poskytl Milan Studnička

Reklama