K životu ho potřebujeme a málokdo o tom ví.
Když je ho moc, klidně nás zabije.
Hodně se ho proto bojíme, ale nebráníme se mu.
Sami si ho dodáváme do těla, i když víme, že nás ničí.
A on se na to dívá svojí zlou i hodnou tváří.
Kdo je to?

srdce

Myslíte si, že nemají ženy rády tučné potraviny, že se všechny pravidelně hýbou, stravují se zdravě a cigarety jsou pro ně přežitkem? Tak to budete na omylu. Podle statistik jsou kardiovaskulární choroby v České republice dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí. Umírá na ně až 50 % lidí a rozhodně to nejsou jen muži. „Bohužel právě LDL cholesterol je hlavním rizikovým faktorem aterosklerózy, protože se usazuje do stěn tepen a ve finále pak připravuje cestu k srdečnímu onemocnění,“ uvádí MUDr. Roman Cibulka z ordinace pro poruchy metabolismu Ústavu klinické biochemie a hematologie FN a LF UK v Plzni.

MUDr. Cibulka dodává: „Pokud vám záleží na vašem zdraví, požádejte svého lékaře, aby vám zjistil hladinu cholesterolu v krvi. Nebo si klidně zajděte do laboratoře sami. Testy jsou levné a vaše snaha se vám bohatě vrátí. Krevní testy vám zvýšenou hladinu LDL (tzv. špatného cholesterolu) totiž ukážou spolehlivě.“  

První pomoc

Teď už znáte spolehlivě odpověď na hádanku i vy a můžete začít jednat.  Není přece nutné být součástí statistik úmrtnosti. Potravou člověk přijímá cca 30-50 % cholesterolu, zbytek se tvoří v játrech z tuků. Můžete tedy začít právě zde. Tyto rady jsou možná obehrané, ale maximálně fungují!

cholesterol

  • Omezte příjem živočišných tuků v potravě (salámy, kachna, tučné sýry, tučné jogurty, majonéza, máslo…)
  • Jezte více zeleniny a ovoce (vláknina má ochranný vliv před aterosklerózou)
  • Jezte zdravě a pravidelně (ráno a večer to opravdu nestačí)
  • Hodně se hýbejte (svalové buňky využívají cholesterol a ten nemá čas usazovat se v tepnách)
  • Udržujte si optimální váhu (nejezte pilulky, ale vyváženou stravu)
  • Nekuřte a nepijte alkohol

Rada na závěr

 Na testy choďte i v průběhu cíleného snižování hladiny cholesterolu, protože jeho příliš nízké hodnoty nejsou žádoucí. Chcete-li vědět víc o HDL a LDL cholesterolu, podívejte se na www.laboratornitesty.cz. Najdete tam, proč se máte nechat vyšetřit, co se vyšetřuje a co výsledek testu znamená.

Informace o testu na LDL-cholesterol najdete zde: www.labtestsonline.cz/tests/LDL.html

Reklama