5eb91fd106d76fb.jpgFoto: Shutterstock

Zkratka larp v angličtině znamená Live Action Role Play, tedy hraní rolí naživo. Už dávno však nejde jen o replikování reálných historických bitev, ale také o svět fantasy. Z nudné reality všedního dne se můžete vymanit vytvořením si své vlastní postavy a ponořit se třeba do světa monster podle známého Zaklínače, Pána prstenů, středověku obecně, ale i antického Řecka a podobě. Všechny tyto tématiky reálně existují a členové skupin se sjíždějí už několik let na různých (nebo stále stejných) místech po České republice. Nejde však jen o bitvy. Začleněním se do skupiny nadšenců se vydáváte opravdu do celého světa dané tematiky. Vaše postava bude hrát roli ve fiktivním příběhu.

Druhy larpu

V současné době je několik tipů larpu. Jedná se o krátkodobé, které jsou o konkrétním příběhu, na kterém před tím celý tým pracuje a musí se ho naučit a do rolí se vcítit. Potom se jede na místo určení a během několika hodin se příběh odehraje. Je v něm zahrnutý třeba únos panovníka či jiné nepokoje, ze kterých nakonec vzejde bitva. Zúčastnit se však můžete i dlouhodobého larpu, na který si ale musíte vyhradit ze svého volna 14 dní, ale i měsíc. Mezi takové patřila v minulosti například Kriminálka Praha. Šest hráčů hraje role policejní jednotky, jež řeší vraždy v hlavním městě.

Jaká jsou pravidla

Pravidla larpu jsou přísná v dodržování rolí tak, aby bylo docíleno kýženého bodu, ale jde především o zábavu. Proto není na škodu, když se vlastnosti člověka přenáší na postavy, ale můžete být třeba zcela úplně někým jiným. Z introvertů se v příběhu stávají extroverti, z lidí hodných a přátelských pomstychtiví skřeti. Ve většině případů se však nemusíte učit žádný přesný scénář, jen se řídit osnovou. „Cílem pravidel je částečně nějaké usměrňování té hry a částečně nahrazení toho, co nemůžeme udělat ve skutečnosti. Pravidly bývá poměrně svázaný boj, protože skutečně bojovat nechceme,“ říká organizátor jednoho z larpů David Maleček.

Díky reálnému prostředí, se tak můžete ocitnout opravdu v paralelním světě. „Když se něco stane vaší postavě, stane se to i vám. V larpu lidé pláčou, protože nechcete, aby vám někdo ublížil, nebo jste si někoho znepřátelili. Hrají se mnou mí přátelé, ale nejsou to přátelé takoví, jak je normálně potkávám či znám. Jejich chování v rámci hry jim nezazlívám, už se mi však stalo, že mě nějaký z mých reálných přátel zradil a já jsem v sobě cítila, že to není jen tak. Po čase jsme si vše vyříkali a já jsem pochopila, že jde opravdu jen o role, nebo případně o to, že si člověk chce vybít nějaké negativní emoce, čehož není reálně schopen. O žádné kamarády jsem tedy nepřišla, naopak nové získala,“ odpovídá na otázku zapálená hráčka larpu se středověkou tematikou Anička a dodává, „Například moje postava je vyzývavá bojovnice, což opravdu ve skutečnosti nejsem. Pracuji v IT a po večerech hraju World of Warcraft.“

I když se leckdy objeví negativní komentáře, které svádí myslet si, že larp může být nebezpečný, není tomu tak. Někdy se zranění přihodí, stejně jako v každé hře, ale od toho je v týmu alespoň jeden zdravotník. Ve výsledku jde o touhu dospělých (larp mohou hrát ale i děti) hrát si, stát se součástí něčeho výjimečného a nalézt nové přátelé se společným zájmem. Kromě toho, že do budoucna chystáme rozhovor s jednou z larpařek, můžete se těšit i na reportáž přímo z jednoho larpu.

Čtěte také:

Reklama