Kréta patří do mých oblíbených míst, kam se moc ráda vracím. Místní kuchyně, příroda, milí lidé, to je synonymum pohody a příjemné dovolené. Na Krétě mám ráda, že když opustíte turistické lokality, nabídce vám svou drsnou přírodu, opuštěná místa, divoké pláže bez lidí.
 
Mezi moje NEJ místa na Krétě patří ostrov Gramvouza a laguna Balos. Nenechte se zmást informací, že se do zátoky nedá dostat jinak než lodí. Celodenní výlet z přístavu Kasteli (záliv Kissamos) vyjde na 25 euro pro dospělého, půlka pro děti.
5ab8b880611acobrazek.png

Pokud budete mít půjčené auto, můžete nad zátoku Balos dojet autem. Je to asi 11 km po kamenité, šotolinové cestě, horší úsek je dlouhý asi 6 km. Pokud pojedete pomalu a opatrně, je to bez rizika. Vydejte se směrem na Kasteli, držte se směru na pláž Falassarna. Po cestě narazíte na nenápadnou odbočku směr Balos, 11 km. Zde odbočte. Posledních šest kilometrů byla cesta opravdu dost špatná, jelo se maximálně dvacítkou. Štěrk, kamení, prudké stoupání nebo naopak klesání. Místy byla cesta dost úzká, pokud jste potkali protijedoucí vůz, muselo jedno auto počkat, až druhé přejede. Na straně spolujezdce - tedy mě, byl krpál dolů, bez svodidel.

Když dojedete nahoru, otevřel se před vámi prašné parkoviště, kde se kromě zaparkovaných aut válejí všudypřítomné kozy a využívají stínu, aby odpočívaly. Taky je zde místní taverna, sice v polních podmínkách, ale nabízí studené pití a jídlo (bez záchodu). Elektrický proud zajišťuje hlučný agregát.

Za parkovištěm začíná prašná pěší cesta, která vede dolů, do laguny Balos. Už seshora je vidět, jak je toto místo úžasné. Výhled na širé moře, ostrov Gramouzu a další malé ostrůvky a na zátoku s bílým pískem je krásný. Teď už vzít jen plavky, ručníky a vydat se dolů. Cesta dolů do laguny je dlouhá necelé dva kilometry, dolů sestup, nahoru trochu náročnější výstup. Napočítali jsme v jednom směru asi 500 schodů, v určitých místech schody chyběly. Námaha stála za to... navíc tam ani nebylo moc lidí. Výletní lodě v průběhu odpoledne odpluly a my jsme se koupali, dokud, se nám chtělo. Fakt super místo na výlet, určitě vyzkoušejte!

Vyzkoušejte pláž Falassarna
5ab8b7fc38651obrazek.png


Pokud se vám nebude chtít každý den zajíždět do zátoky Balos, vyzkoušejte blízkou pláž Falassarna, je hned vedle stejnojmenné vesničky. Je to dlouhá, klidná a písčitá pláž na severozápadě ostrova. Spolu s pláží Elafonisi a Balos patří do TOP 10 pláží celého Řecka. Je skvělá i pro děti, velmi pozvolný vstup a světlý písek dává moři úplně blankytnou barvu.
Užijte si Krétu, patří mezi moje nejoblíbenější ostrovy. Doporučuji!


Můj blog: www.Klaracestovani.cz
Instagram: Klara_Blog_Cestovani
Facebook: www.facebook.com/klarablogcestovani

Moje články:

Uložit

Uložit

Reklama