Nádherné pláže, památky, okouzlující příroda. Hlavní důvody, proč řecký ostrov Kréta dlouhodobě patří k nejpopulárnějším místům letní dovolené. Letos, poté, co se země vzpamatovala ze šoku spojeného s ekonomickými problémy, jsou navíc ostrovy pod modrobílou vlajkou u cestovních kanceláří opět absolutním hitem. Pojďme se tedy na jeden z nich – právě na Krétu – podívat trochu podrobněji.

Kréta

Kréta je největším řeckým ostrovem. Od západu na východ měří 254 kilometrů, v nejširším místě 62 a v nejužším 12 kilometrů. Se svými v průměru 300 slunečnými dny je jedním z nejslunnějších ostrovů ve Středomoří. Příjemnou letní dovolenou spojenou s koupáním v moři si tu užijete od června až do konce září.

Kréta

Antické dobrodružství

Popsat blíže historii ostrova, která sahá až do neolitu (zhruba 6 tisíc let př. n. l.) přesahuje možnosti tohoto článku, zmiňme tedy jen tři nejpopulárnější antické památky, za kterými míří nejvíce turistů a kde na vás bude historie doslova dýchat: Knossos, největší minojský palác, který se rozkládá na ploše dvou hektarů a dále místa bohatých archeologických nalezišť Fortuna a Festos. Jedno je jisté, právě množství památek je důvodem, proč lidé volí Krétu častěji než jiné řecké ostrovy.

Ti, kdo mají rádi moderní náboženské prožívání,mohou navštívit desítky fascinujících kostelů po celém ostrově. Většina místních obyvatel se hlásí k řecké pravoslavné církvi. Najdete zde však i římskokatolické kostely, například ve městech Iráklion, Ágios Nikoláos, Chaniá či Réthymnon. Při vstupu do všech kostelů a klášterů je nutné mít vhodné oblečení a zahalená ramena.

Kréta

Máte-li rádi přírodní krásy, za návštěvu určitě stojí Samaria – nejhlubší a druhá nejdelší soutěska v Evropě.

Olivovníky, kam se podíváš

Z hlediska flory jsou pro Krétu typické především olivovníky, kterých tu roste kolem 25 milionů. Původní jsou i cypřišové a cedrové lesy. Díky hospodářství a kácení lesů už ale nejsou tak husté. Na jaře je ostrov přímo zasypán květinami – vlčím mákem, kopretinami, divokými tulipány nebo orchidejemi.

Kréta

Naproti tomu fauna na Krétě není tak bohatá. Žije zde jeden druh vysoké zvěře – divoká koza Krikri. Z menších zvířat jsou to pak jezevci a lasičky a často je slyšet cvrkot cikád.

Písčité pláže hledejte na severu

Pláže najdete písčité i písečno-oblázkové. Více písčitých s pozvolným vstupem do moře najdete na severu, na jihu jsou naopak strmější. Na všechny pláže je vstup zdarma. Připravte se ale na to, že za lehátko a slunečník budete muset několik euro platit. Tak je tomu ovšem na většině řeckých ostrovů.

Kréta

Kréta se u cestovních kanceláří dlouhodobě řadí (vedle Rhodosu a Kosu) ke třem nejprodávanějším řeckém ostrovům. A není se proč divit, vedle všeho co jsme uvedli vyniká především svou rozmanitosti, můžete zde najít místa pulzující turismem i opuštěné oblasti bez jediného člověka. Užijí si zde proto rodiny s dětmi i páry, které chtějí jen relaxovat, nebo prožít aktivní dovolenou a během několika dní poznat z tohoto fantastického ostrova maximum.

Tip redakce:

Krásné místo na Krétě: Zátoka Balos a ostrov Gramvouza

Pokud se dostanete na Krétu, pak všechny knížky o Krétě budou ostrov Gramvouza doporučovat jako nádherné místo, které vám nemůže uniknout.
Asi vám všichni řeknou, že se na ostrov a do zátoky nedá dostat jinak než lodí. Celodenní výlet z přístavu Kasteli (záliv Kissamos) vyjde na 22 euro pro dospělého, půlka pro děti. V ceně není jídlo ani pití, to je vše možné dokoupit na výletní lodi. Na to, jak je to místo krásné, sem jezdí na výlet hodně lidí - stráví tady celý den, šnorchlují, koupou se v teplé laguně a užívají si krásy toho neobvyklého místa. Pokud vás ale tato představa odrazuje, poradíme vám, že se sem můžete dostat částečně autem a částečně po svých - sestupem dolů do zátoky Balos. Cestu sem najdete, když pojedete na východ po pobřeží, za městem Kasteli musíte najít odbočku Balos. Sedm kilometrů je cesta opravdu dost špatná, jede se maximálně dvacítkou. Štěrk, kamení, prudké stoupání nebo naopak klesání. Nahoře je parkoviště a bufet, také spousta koz. Za parkovištěm začíná prašná pěší cesta, která vede dolů, do laguny Balos. Už zeshora je vidět, jak je toto místo úžasné. Výhled na širé moře, Gramouzu a další malé ostrůvky a na zátoku s bílým pískem je krásný. Tak jen sestoupat necelé dva kilometry, napočítali jsme v jednom směru asi 500 schodů, v určitých místech schody nebyly. Ale trochu námahy stálo za to... navíc tam ani nebylo moc lidí. Výletní lodě v průběhu odpoledně odplují, vy se můžete koupat, jak se vám zachce. Fakt super místo na výlet, určitě vyzkoušejte!

Kréta

Naše tipy pro dobré hotely na Krétě od CK Fischer

Mediterranoe 4*

Hotel

Funtazie klub Arminda 4*

Hotel

Rethymno Village 3*

Hotel

Ikaros Beach Luxury Resort 5*

Hotel

Nabídku všech destinací, které cestovní kancelář Fischer nabízí a na jednotlivé hotely najdete na www.fischer.cz

S výběrem letos neotálejte

Vzhledem k tomu, že v letošním roce hlásí cestovky o 20 až 30 procent vyšší předprodeje letní dovolené, hrozí, že last momentová nabídka bude mnohem více přebraná než v minulých letech. V první polovině července pak bude zřejmě last minute dovolených vyložený nedostatek: především kvůli vysoké poptávce po termínech kolem státních svátků 5. a 6. července. Rozhodně tedy doporučujeme s výběrem dovolené nečekat na poslední chvíli.

Zajímavé stránky, kde najdete více informací:

Čtěte naše uveřejněné články:

Reklama