Ve středu 26. dubna v divadle Kalich po představení Bez předsudků pokřtila Jana Paulová svoji knižní prvotinu Jak běžet do kopce.

V komedii sváděla a nechala se svádět Pavlem Zedníčkem, vyzařoval z ní vtip i sexappeal. Aplaus diváků byl obrovský nejen po skončení představení, ale také během něho.

 

Herci odešli za scénu a na jeviště přišla zpěvačka a skladatelka Zuzana Mixová. Začala číst úryvek z knihy s názvem Komediantka. Jak text pokračoval, diváci mohli poznat, jak jiná je Jana Paulová jako spisovatelka.

Herečka, jejíž role jí předepisují být optimistická, extrovertní, se najednou stává spisovatelkou jemnou a velmi citlivou a člověkem občas trochu v rozpacích.
 

 

Když se na jevišti divadla Kalich najednou měla Jana Paulová prezentovat jako spisovatelka, stala se skromnou dívkou, která jen s ostychem ukazuje svoji knihu. I na jejích fejetonistických příbězích je znát, že nemá manýry známých spisovatelů a nesnaží se psát pro zisk.

Píše o svých pocitech a odkrývá tím mnohem více sama sebe než kde jinde. Příběhům tak nakonec nechybí ani vtip, a především jejich opravdovost.Ilustracemi knihu doplnila dcera Jany Paulové Adéla Svobodová, která byla také přítomna křtu. „Víte, všichni mi říkali, že bych měla mít na křtu své knihy nějaké VIP hosty. A tak jsem přemýšlela, kdo to pro mě je, a uvědomila jsem si, že jste to vy – diváci,“ svěřila se Jana Paulová.Ale VIPák přece jen nechyběl a udělal radost nejen divákům, ale především Janě Paulové. Kmotrou knihy se stala lyžařka Kateřina Neumannová. „Knihu jsem přečetla během dvou večerů na své dovolené a velice mě potěšila,“ svěřila se držitelka mnoha medailí Kateřina Neumannová.


„Ještě jsme zapomněli na Čmaňu,“ vykřikla těsně před křtem Jana Paulová. Čmaňa čili Pavel Zedníček se objevil a "jako projev úcty“ Katce Neumannové měl na nohou lyže a na hlavě přilbu. Na jevišti se pohyboval trochu nemotorně, ale láhev šampaňského otevřel s přehledem.Šampaňské se však nelilo na knihu. „Mám ke knihám vztah a nechci je polévat šampaňským,“ svěřila se Jana Paulová. A tak kniha Jak běžet do kopce zůstala suchá a konal se obřad. „Nedávno jsem byla v Asii a tam jsem se nechala inspirovat pro dnešní den,“ dodala Paulová.

 

Byl zapálen oheň a každý ze zúčastněných hostů k němu přišel, nahřál si ruce a dlaněmi si přiložením na obličej díky teplu dodal sílu a poté vypil z kokosového ořechu šampaňské. „Je pravda, že jsem si rituál trochu přizpůsobila Evropě,“ řekla se smíchem Paulová. Všichni na jevišti - Jana Paulová, Kateřina Neumannová, Pavel Zedníček, Adéla Svobodová, Zuzana Mixová, ředitel divadla Kalich Michal Kocourek a Michal Huvar z nakladatelství Carpe Diem vypitím šampaňského popřáli knize to nejlepší a diváci v hledišti se k nim připojili potleskem.
 

A co vy? Jakou knihu máte nejraději od umělce, který se primárně neživí psaním? Vzpomeňte si a doporučte, či odraďte ostatní! 

Reklama