S mírnou skepsí jsem jakožto ilustrátor vyrazil za učitelkou kreslení Pavlou Macháčkovou. Při jejích kurzech kreslení pravou mozkovou hemisférou se má naučit kreslit za víkend prakticky každý - vždyť jde o řemeslo jako každé jiné.

Když nám přišla do redakce možnost kurzu kreslení pravou mozkovou hemisférou, který slibuje naučit kreslit za víkend takřka každého, a to tak, že vaše obrázky budou vypadat následovně...

kresleni pravou hemisferou

...zaradoval jsem se. Musím říct, že mi připadalo jako nesmysl, aby se někdo naučil takto kreslit během víkendu. Novinářský čich ve mně vyburcoval zvědavost, a tak jsem si domluvil s paní Pavlou Macháčkovou, instruktorkou kurzů, schůzku, na kterou jsem šel se zdravou nedůvěrou a hodlal jsem ji podrobit tvrdému výtvarnému soudu. Sám jsem se přece učil kreslit několik let, jak by to lidé bez talentu mohli zvládnout za víkend!

Jiný přístup k učení

Ze školy si vzpomínám na klasický postup, kdy jsme kreslili dokola všelijaké objekty a učili se jejich velikost odměřovat tužkou nebo párátkem. Toho se v kurzech paní Macháčkové nedočkáte. Její filozofie je následovná - jakákoli aktivita levé mozkové hemisféry je při kreslení na škodu. A právě počítání, mluvení, odměřování... to všechno děláme levou hemisférou, ovšem tvůrčí činnost se v mozku skrývá vpravo. Z toho plyne, že pokud kreslíte, kreslíte vždy pravou hemisférou, činnost levé vás od toho jen odvádí.

Malířství bylo řemeslo jako každé jiné

„Lidé dnes nevěří tomu, že naučit se kreslit a malovat může, snad až na úplné dysgrafiky, každý. Dřív to bylo řemeslo,“ vysvětluje Pavla Macháčková. Tento fakt mě trochu donutil k přemýšlení - ano, jsou známé celé malířské dílny, kde mistr dával obrazu punc originality druhdy jen malováním jeho nejdůležitějších pasáží, ale například pozadím se stromy se vůbec nezabýval a nechal ho na svých žácích. „Takový pěkný strom je hotový za pár minut, není k tomu potřeba žádné nadání, jen správná technika,“ dodává Macháčková. A má pravdu. Jak ale tedy její jiný přístup funguje?

Kombinuje všechny pohledy

Nejprve se naučíte kreslit tak, abyste se dívali daleko víc na předlohu než na papír - už jen to udělá hodně. Poměřujete jen odhadem, aby vás počítání nerušilo. Instruktorka vám také vlije do žil sebevědomí a snaží se, učit vás kreslit kontury jednou linií v místech, kde je to možné. Má k tomu několik způsobů, které jsou opravdu funkční a zajímavé - sám jsem si je vyzkoušel. A co je ještě důležité, naučíte se na obrys kresleného objektu nahlížet dvojím způsobem, nejlépe si to ukážeme na příkladu kreslení židle...

  • ...buď kreslíte vnitřní hranu opěradla židle.
  • ...nebo okraj díry mezi opěradlem židle a sedadlem (tato metoda je rychlejší a jednodušší, protože kreslíte daleko menší objekt a většinou i méně náročný tvar).

Hodnocení

Rozhodně jsem se při setkání s Pavlou Macháčkovou dozvěděl mnoho zajímavých pohledů na to, jak kreslit, které nepatří k běžné výuce kreslení. Nedokážu úplně posoudit, zda mě to někam v mé výtvarné činnosti posunulo, ale některé postřehy jsem si zapamatoval a hodlám je minimálně vyzkoušet. Určitě je přístup této učitelky jiný a je možné, že dokáže řemeslo kreslení lépe vysvětlit lidem, kteří nemají mnoho talentu. Ostatně to si potvrdila i moje bývalá kolegyně Eva Soukupová, jejíž reportáž z kurzu s Pavlou Macháčkovou najdete na následujícím odkaze...

Sleva na kurz!

Ve spolupráci s Pavlou Macháčkovou a její stránkou www.cary-mary.cz jsme připravili slevu na kurz kresby pravou mozkovou hemisférou. Vytisknutím následujícího obrázku (nebo uvedením kódu v přihlášce) získáte slevu 300 korun z kurzovného. Sleva není časově omezena, lze ji tedy uplatnit kdykoli, ale nelze ji kumulovat s jinou slevou na tento kurz.

sleva - kresleni pravou hemisferou

Kam dál?

Reklama