5e68b541bde57obrazek.png
Foto: Shutterstock

Pleťový olej se dá do rutiny začlenit několika způsoby. Je možné ho použít k čištění pleti, protože na sebe váže nečistoty a zároveň chrání její přirozený film. Obvykle se pleť čistí směsí ricinového oleje a dalšího zvoleného podle typu pleti. Ricinový olej ovšem nepoužívejte na příliš suchou pokožku. Poměr zkoušejte, ale čím je sušší pokožka, tím méně dejte ricinového, a tím více druhého oleje. Pár kapek si dejte do dlaně a masírujte si suchou pleť. Následně položte na obličej ručník namočený do teplé vody a nechte pleť chvíli vstřebávat výpary. Následně olej setřete a druhou stranou ručníku namočenou v teplé vodě obličej dočistěte.

Jestliže se olej rozhodnete používat místo hydratačního krému, vždy ho aplikujte na navlhčenou pokožku. Jedině tak dokáže uzamknout v pokožce vlhkost a udržet ji hydratovanou. Olej jemně zapracujte bříšky prstů a nezapomeňte na to, že na celý obličej vám stačí tři až čtyři kapky. Než aplikujete make-up, počkejte, dokud se olej zcela nevsákne, což trvá trochu déle než u klasického krému, klidně deset až patnáct minut.

Abyste zabránila oxidaci, skladujte olej v tmavém skle. Koupelna není úplně ideálním prostředím, protože páry vznikající při mytí jsou příliš horké. Na pleť používejte vždy za studena lisované oleje, nejlépe v bio kvalitě.

Jak vybrat?

Oleje lze rozlišovat podle stupně komedogenity, tedy schopnosti ucpávat póry, z čehož mohou vznikat pupínky. Hodnocení se pohybuje od 0 do 5, čím vyšší je číslo, tím méně vhodný je olej pro mastnou pleť.

Nulu má například arganový nebo konopný. Jedničku má olej hroznový, měsíčkový, mokřadkový, šípkový, rakytníkový nebo jojobový. Na opačné straně spektra s komedogenitou 5 se nachází olej z pšeničných klíčků a číslo čtyři má například olej kokosový nebo palmový.

Pro mastnou pleť
Možná se vám zdá jako nesmysl nanášet na mastnou pleť ještě olej. Ovšem i tento typ potřebuje hydrataci a pokud olej správně vyberete, není důvod se mu vyhýbat. Naopak dokáže tvorbu kožního mazu v takovém případě normalizovat a zabraňovat přebytečné mastnotě.
Pro mastnou pleť se hodí například tyto oleje: jojobový, hroznový, brutnákový, konopný

jojobovy.jpgZdroj: Nobilis Tillia

Pro suchou pleť
Ženy se suchou pletí naopak uvítají přípravky, které jsou hutnější a více vyživující. Před vysycháním chrání zejména kyselina olejová. Správně zvolený olej dokáže v pleti udržet hydrataci.
Pro suchou pleť se hodí například tyto oleje: olivový, marulový, mandlový

saloos-oleje-lisovane-za-studena-mandlovy-olej-21.jpg
Zdroj: Saloos

Pro pleť se sklony k akné
Nadprodukce mazu může vést k tvorbě nevzhledných pupínků, od kterých mohou pomoci právě pleťové oleje. Není ovšem nemožné, že se vám akné ještě zhorší. Zkrátka platí, že každé ženě sedí něco jiného. Dobrou variantou jsou oleje s obsahem protizánětlivých látek a se schopností zklidnit podrážděnou pokožku.
Pro pleť se sklonem k akné se hodí například tyto oleje: šípkový, ze semen granátového jablka

granatove-jablko-olej-za-studena-lisovany-ze-semen-50-ml-1452752720190603120704.jpg
Zdroj: Renovality

Pro citlivou pleť
I v tomto případě je to hlavně o zkoušení. Nicméně obecně platí, že ženy s citlivou pletí by se měly vyvarovat často dráždivým složkám, jako je máta peprná nebo růže. Každý olej je nejprve vhodné testovat na malém kousku pokožky a počkat 24 hodin, jestli se neobjeví reakce.
Pro citlivou pleť se hodí například tyto oleje: moringový, aloe vera, z černého kmínu

1538864.jpg
Zdroj: Nuspring

Pro stárnoucí pleť
Starší ženy uvítají oleje, které přispívají k pružnosti pokožky a pomáhají minimalizovat vrásky.
Pro stárnoucí pleť se hodí například tyto oleje: pupalkový, makadamiový, ze semen granátového jablka

havlik.jpg
Zdroj: Havlíkova přírodní apotéka

Čtěte také:

Reklama