Čtenářka Svata popisuje, jak je krejčovina tvrdá dřina proč s podnikáním v této oblasti končí. Díky za příspěvek. Celkem Vaše rodiče chápu. To je podobné jako v restauracích. Tam lidé také nechápou, že je rozdíl mezi smaženým sýrem a pravým rizotem. A nechce se jim platit za kvalitu.

Milá redakce a čtenářky. Po revoluci chtěl podnikat každý, měl růžové brýle a představu, jak zbohatne, když bude pracovat na svém. Otevřeli jsme si krejčovství. Oba rodiče pracovali celý život v oboru. Táta byl krejčí, máma švadlena, já zase rozumím látkám a umím kreslit, takže jsem mohla zákaznicím navrhovat šaty podle přání.

Ze začátku to nebylo nic moc. Lidé byli hladoví po cizí konfekci, a krejčovinu považovali za zastaralé a mrtvé řemeslo. Tak jsme si sehnali zakázky u filmu a divadla a to byl teprve frkot.  Zvlášť, když k nám přišly zahraniční produkce a Barrandovské krejčovny nestíhaly.

Naši šili do noci, já jsem jim pomáhala s jednoduššími věcmi, ale spíš jsem organizovala zkoušky, domlouvala se s výtvarníky a dělala takovou spojku. Bylo to hodně náročné, neznaly jsme víkendy ani dovolené, ale uživit se tím celkem dalo.

Táta dokonce přijal nějaké švadleny na výpomoc, ale dlouho se u nás neohřály. Byl moc náročný, pedantický, nechával je věci předělávat a to se jim moc nelíbilo. Pokud je rovnou nevyhodil, odešly samy.

Krejčovina je hodně tvrdý chlebíček a nic v ní nedostanete zadarmo. Vaše práce musí být stoprocentní, abyste si za ní mohli říct slušné peníze a nestyděli se. Jenomže i tak se to všem vždycky zdá moc. Říkali jsme, ať se jdou podívat třeba do Německa, kolik tam stojí ručně šitý oblek, ale na to zdejší lidé stále neslyší.

 Přetrhla se kontinuita a bude ještě dlouho trvat, než se začne zase cenit ruční krejčovina.

Možná ty doby nastanou brzy, ale naši už nemají sílu a s podnikáním končí. Já sama v tom pokračovat nechci, ale zkušenost to byla úžasná.

Svata
Text nebyl redakčně upraven


Dnes jsme měli téma: Jaké byly vaše podnikatelské ne/úspěchy?

Jednu z vás, která přispěla k tématu, v 16 hodin odměním. Dostane krém  obnovující proporciální strukturu obličeje  a hutnosti pleti  Neovadiol Gf od Vichy a knihu Amy Winehouseová na pokraji slávy a na pokraji zoufalství.

vyhra.jpg

Reklama