Křehké těsto, které se dnes naučíme, použijeme k přípravě tří druhů cukroví. A pokud rádi pečete, určitě vymyslíte i další varianty. K přípravě těsta budete potřebovat tyto suroviny: 

1 a 2/3 hrnečku mouka hladká

1/2 hrnečku cukr moučka

150 g Hera (3 dílky na obale)

1 ks vejce

1 balíček vanilkového cukru    

strouhaná citronová kůra

(1 hrneček = 250 ml)

 

Tipy od Hery:

* Při přípravě křehkých těst za použití Hery je důležité její vychlazení.

* Nejdříve si navážíme všechny potřebné suroviny, dáme je na kuchyňský vál a nakonec přidáme ztuhlou Heru, kterou nastrouháme na hrubém struhadle. Vše nejdříve částečně promícháme vidličkou nebo nožem a pak dobře propracujeme rukama na hladké těsto.

* Nesmíme propracovávat příliš dlouho, aby Hera příliš nezměkla a nenasákla se do mouky. Tím by se těsto spařilo a šlo by špatně vyvalovat, obtížně by se plnilo do formiček a upečené cukroví je tvrdé a drobivé.

* Pokud se nám již těsto povede spařit, musíme zadělat na další dávku správným postupem a spařené těsto do nově připraveného zapracujeme. I takto nastavené a „napravené“ těsto však již nemá tu správnou kvalitu.

* Polotovary těst necháme odpočinout nejméně 2 hodiny v chladu. Snadněji se vyvalují a cukroví si po upečení zachová žádaný tvar a je pevnější.

           

 

ČOKOLÁDOVÉ POLÉVANÉ CUKROVÍ S OŘÍŠKOVOU NÁPLNÍ

Náplň: 150 g Hery (3 dílky na obale)

            150 g mletých oříšků

            2/3 hrnečku cukr krupice

            100 g mléka

            1 balíček vanilkového cukru

            2 lžíce rumu

            špetka mleté skořice

Dohotovení: 100 g čokolády na vaření

                      50 g mandlí

                      10 g barevného sypání

 

V míse  nejdříve lehce promísíme Heru s moučkovým cukrem a vejcem, přidáme ostatní přísady a nakonec vsypeme mouku. Těsto řádně propracujeme, aby bylo hladké a stejnorodé, a v chladu necháme odležet dvě hodiny. Poté je rozválíme na plát silný 3 mm a vypichujeme různé tvary s vánoční tematikou. Pečeme na plechu, v elektrické troubě při 200 °C asi 15 minut. Plníme oříškovou náplní, kterou připravíme z mletých oříšků, které spaříme v mléce a necháme vychladnout. Vyšleháme Heru s cukrem, přidáme vanilkový cukr, skořici a rum, nakonec vmícháme spařené oříšky. Připravenou náplní slepujeme vždy dva stejné tvary k sobě. Poté potáhneme čokoládou a ozdobíme mandlí nebo barevným sypáním.

 

 

KŘEHKÉ CUKROVÍ S MARMELÁDOU SYPANÉ MOUČKOVÝM CUKREM

Náplň: 50 g marmelády malinová

            50 g marmelády meruňková

Dohotovení: 1 polévková lžíce cukr moučka

 

V míse  nejdříve lehce promísíme Heru s moučkovým cukrem a vejcem, přidáme ostatní přísady a nakonec vsypeme mouku. Těsto řádně propracujeme, aby bylo hladké a stejnorodé, a v chladu necháme odležet dvě hodiny. Poté je rozválíme na plát silný 3 mm a vykrajujeme malá kolečka a hvězdičky, z nichž do poloviny vypíchneme uprostřed malý otvor. Pečeme na plechu, v elektrické troubě při 200 °C asi 15 minut. Kolečka plníme malinovou a hvězdičky meruňkovou marmeládou. Slepujeme vždy plný tvar s tvarem s otvorem. Po slepení pocukrujeme moučkovým cukrem.


 

KŘEHKÉ CUKROVÍ S KOKOSOVOU NÁPLNÍ PŘESTŘÍKANÉ ČOKOLÁDOU

Náplň: 3/4 hrnečku cukr krupice

            100 g kokosu strouhaného

             200 g mléka

             50 g medu

             100 ml likéru Malibu

             piškotové drobečky

Dohotovení: 50 g čokolády na vaření

 

V míse nejdříve lehce promícháme Heru s moučkovým cukrem a vejcem, přidáme ostatní přísady a nakonec vsypeme mouku. Těsto řádně propracujeme, aby bylo hladké a stejnorodé. V chladu necháme odležet dvě hodiny. Poté rozválíme na 3 mm silný plát, z něhož vypichujeme malá kolečka a čtverečky. Pečeme na plechu, v elektrické troubě při 200 °C asi 15 minut. Náplň připravíme svařením mléka, přidáním kokosu, cukru, medu a krátkým povařením. Necháme vychladit, ochutíme likérem Malibu a zahustíme piškotovými drobečky na polotuhou konzistenci. Takto připravenou náplní potřeme upečené cukroví a slepujeme vždy po dvou k sobě. Poté přestříkáme pomocí malého papírového sáčku rozehřátou čokoládou na vaření.

 

Tipy od Hery:

* Aby bylo těsto voňavé a prochucené, můžeme do základního těsta přidat různé druhy koření. Získáme tím mnoho různých chutí.

* Nejčastěji se jako koření používají hřebíček, nové koření, badyán, muškátový oříšek, skořice a zázvor. Koření musí být vždy jemně namleté a používá se ve velmi malém množství.

* Také citronová kůra těsto příjemně provoní a ochutí. Připravíme ji tak, že ji jemně nastrouháme, zasypeme moučkovým cukrem a necháme odležet do druhého dne. Do těsta používáme buď připravenou směs kůry a cukru nebo vymačkanou šťávu.

* Heru můžeme použít i do jádrových a čokoládových náplní. Méně vhodná je na přípravu a ředění čokoládových polev.

 

Příjemné pečení přeje Hera!

Reklama