Ještě jednou hezký den přeji.

Tak to tu ještě nebylo, ale když vidím, že nikdo nepíše, tak proč ne, ale předem prosím ženy-in, aby mne nepodezíraly, že píši proto, abych dostala dárek, to ani náhodou, jsou zde zdatnější pisatelky.

Musím se s Vámi ještě podělit o svoji nesmírnou touhu po starém kredenci. Několik let jsem marně sháněla, dávala inzeráty, nic.

Chtěla jsem si dát kredenc v paneláku proti kuchyňské lince, přímo jsem viděla ten krásný kontrast nového se starým.V panelákové kuchyňské lince klasické nádobí a jiné potřebné věci a v krásném starém kredenci, právě ty nádherné staré hrníčky, dřevěné mlýnky, prostě starožitnosti.

Tak dlouho jsem sháněla a nesehnala, až došlo na výměnu bytu, a to do menšího. Jaké bylo moje překvapení po dvou měsících, když přišel dopis s nabídkou na prodej krásného starého kredence i s fotografií, s čímž jsem již vůbec nepočítala.

Nerada jsem odepisovala, že nastala změna a já nemám tu nádhernou kredenc kam postavit. Dotyčný pán napsal znovu, že se mi asi zdá cena vysoká, tak mi ještě slevil, tak jsem znovu poslala dopis, aby mi věřil s tím, že kdyby mi ji dával zadarmo, opravdu ji nemám kam postavit ve dvougasoniéře.

Byla jsem tak nešťastná, ale nedalo se nic dělat.

Zdraví Věrulinka


Díky za příspěvek. A teď lekce z historie – jestlipak víte, milé ženy-in, proč se říká kredenc? Tak já vám to řeknu, i když to víte. Kredence byly původně součástí zámeckých hodovních síní, kde sloužily nejen k uchovávání nádobí, ale rovnou i jako přípravna jídla.

Jídlo se před hosty připravovalo zejména v dobách, kdy bylo zvykem čas od času nějakou nepohodlnou návštěvu přiotrávit. Takže aby nevyvstaly pochybnosti a návštěvník mohl hostiteli věřit, což se latinsky řekne credo, připravovalo se jídlo pěkně všem na očích, na kredenci. Tak vidíte, jak byla taková kredenc z latiny užitečná!

Máte také nějaký poznatek o starých věcech? Napiště mi jej na adresu redakce@zena-in.cz

Reklama