Milá redakce,
od dětských let jsem měla zcela nevšedně vyvinutý dezorientační smysl. Dovedla jsem se ztratit téměř kdekoliv. Zvládla jsem zabloudit v Praze tak, že jsem z Národní třídy došla na Václavák přes Karlovo náměstí a Opletalovu ulici. Můj manžel mi radil, abych se vždy zamyslela, stoupla si tím správným směrem, udělala čelem vzad a vydala se na cestu. Pokud jsem použila této rady, většinou jsem došla správně.

Jako velká část přeučených leváků jsem měla problémy s určením pravé a levé strany. Vždy jsem si musela představit, že stojím doma v kuchyni mezi kredencí a mycím stolem. Měla jsem zafixované, že kredenc je vpravo. Tohle trvalo dlouhou řadu let. V autoškole jsem jednou příšerně zazmatkovala, a když jsem instruktorovi vysvětlila, co se mnou je, vyřešil to jednoduše. „Budu tě navigovat za tebou a za mnou, zvykni si na to a každému, kdo ti někdy bude říkat cestu, to takhle vysvětli." (Právě jsem si představila, jak to vysvětluji té krabičce navigátoru.)

Když jsem se rozhodla asi před 12 lety dělat kurz kineziologie, učili jsme se tam také cviky na odblokování tohoto problému. Je to snadné, cvičila jsem poctivě asi 2 měsíce. Potom jsme jeli s manželem autem a já najednou spustila: Koleje jsou vlevo, plot je vpravo, obilí je vlevo, kytky vpravo, zatáčíme doleva." Manža na mě vyděšeně koukal a mám pocit, že přemýšlel, kam zahnout, aby se dostal do nejbližší psychiatrické léčebny. Potom to vzdal a prohlásil jen: „Já to vím, proč mi to říkáš?" Protože to vím," řekla jsem mu, a bez kredence a myčáku."

Zanedlouho potom jsme byli v Brně na nějaké akci. Vyšli jsme ze sálu a já se dala jedním směrem, manža opačným. Snažili jsme se navzájem přesvědčit o správnosti vlastního rozhodnutí. Manžel se opíral o dlouholeté zkušenosti s mými orientačními schopnostmi, já o svoje přesvědčení, že tentokrát nemusím dělat čelem vzad. Vydali jsme se každý svým směrem. Zanedlouho mě manžel dohnal a řekl jen: „Mělas pravdu!"

Dášule


Jé, kde že se to něco takového učí? :))) Já si taky šíleně pletu pravou a levou, a to mám jinak dobrý orientační smysl. :) Může za to zkřížená lateralita. :)

A samozřejmě děkuju za krásný příspěvek. ;)

Jak jste na tom s orientací Vy, ženy-in? Přiznejte se na redakce@zena-in.cz!

Reklama