Počínající fialové žilky na nohou jsou upozorněním, že něco není v pořádku. Přesněji řečeno máte zaděláno na křečové žíly. Přibližně každý třetí člověk křečovými žilami trpí. Vznik varixů, jak se křečovým žílám říká, může být ovlivněn několika faktory: těhotenstvím, zátěží, prací vestoje, nadváhou, ale i zácpou. Také bohužel platí, že ženy jsou postiženy více než muži.

O co vlastně jde?

Dispozice křečových žil je nám dána vlastně od předků. Můžeme to považovat i za jakousi daň za to, že chodíme jako jedni z mála savců vzpřímeně, po dvou.

avicentrum gel

Z dolních končetin nám totiž musí odtékat krev směrem k srdci, to znamená proti zemské přitažlivosti. To je zajištěno množstvím chlopní, které v žilách brání zpětnému toku. Problém ale nastane, když chlopně nefungují. Nemocná žilní stěna se pod tlakem krve rozšiřuje a prodlužuje.

Krev se začne zpomalovat, zastavovat, nebo se dokonce vrací. Následkem je přetlak v žilním systému dolních končetin a vzniká obraz žilní nedostatečnosti. Jejím projevem je jednak pocit těžkých, unavených nohou, vzácně nočních křečí (odtud název křečové žíly), ale i pocit pálení až bolesti v průběhu viditelně rozšířených žil. Bolet mohou i drobné tzv. pavoučkové žilky.

Letní teploty

V létě se mnohdy stav pacientů s křečovými žilami zhoršuje. Těžké, oteklé nohy, bolest. Ještě více než v chladných ročních obdobích. A právě to je pravá chvíle, abyste posílili své svaly na nohách. Lepší funkci žil totiž podporuje zpevněná svalová žilní pumpa a pomůže i proti těžkým nohám.

Víte, že …?

avicentrum gelchladivý gel na nohy AVICENUM GEL s koenzymem Q10 je kombinací bylinných extraktů s příznivým účinkem na namáhané nohy a svaly. Obsahuje extrakt kaštanu koňského, který se v kombinaci s borůvkovým výtažkem podílí na zvýšení cévní elasticity a posílení cévních stěn. Toto bylinné složení doplňuje extrakt z rostliny gotu kola, který blahodárně působí na krevní oběh a zvyšuje pružnost kůže. Významný antioxidant koenzym Q10 udržuje pokožku zdravou a mladou. Vyzkoušejte chladivý gel Avicenum!

Jak proti křečovým žilám v letních dnech bojovat? Začít můžete hned v kanceláři! Nohám s křečovými žílami nejvíce prospěje pohyb!

  • Co nejvíce se procházejte!
  • Nevozte se výtahem a vynechejte pohyblivé schody, zkuste to pěšky.
  • Jezte zdravě. Nadváha vám určitě nepomůže. Nejlepší je klasika, kombinace ovoce a zeleniny a jiných hodnotných produktů.
  • Při dlouhém sezení u pracovního stolu kružte nohama, houpejte chodidly nahoru a dolů.
  • Při dlouhém stání se stavte minimálně 10x za hodinu na špičky a zase zpět na zem.
  • Zaplavte si. Komprese vodního tlaku podporuje žilní systém.
  • Hoďte nohy na stůl. Když budete večer sledovat televizi nebo číst knihu, položte nohy na vyšší bod.
  • Osvěžte své nohy. Není na škodu, když svým nohám dopřejete po ránu studenou sprchu. Sprška povzbuzuje prokrvení.
  • Vytáhněte ven kola. Posílíte tak své svaly na nohou.
  • Vyzkoušejte chodecké hole. Vyrazte ven alespoň 2x týdně a zkuste to minimálně 15 minut bez přerušení.

Nepodceňujte stav žil a poraďte se s lékařem

Pokud jsou vaše potíže již vážnější, nezapomeňte svůj stav konzultovat s lékařem. Kromě doporučovaného pohybu noste na postižené končetině kompresní zdravotní punčochu. Po poradě s lékařem je dobré užívat léky (na předpis). Podle odborných článků na Zilniporadna.cz je léčba léky doporučována.  Je třeba si však uvědomit, že žádné léky v jakékoliv podobě nemohou křečové žíly vyléčit. Ale mohou výrazně zmírnit bolesti a otoky a zlepšit mikrocirkulaci. Účinná venotonika zvyšují žilní tonus, lymfatickou drenáž, snižují kapilární hyperpermeabilitu. Farmakologická léčba zabráněním zánětu nabízí možnost prevence onemocnění i následujících komplikací.
Jako léčebně preventivní opatření při onemocnění křečových žil jsou vhodná venotonika, zejména v letních měsících. (zdroj informace Zilniporadna.cz ) Radikální léčba (chirurgické odstranění problémových částí nemocných žil) je nejefektivnějším a jediným způsobem, jak křečové žily odstranit. S ohledem na celkový zdravotní stav je možné tuto léčbu uplatnit v jakémkoliv věku pacienta.

Víte, že…?

avicentrum gelUleví se vám, pokud nosíte punčochy? Kompresivní punčochy II. kompresní třídy jsou zdravotní pomůckou, kterou Vám předepíše lékař. Nárok na předpis má pacient 1x za ½ roku. Punčochy hradí pojišťovna s doplatkem pacienta. České zdravotní punčochy Avicenum 360 existují v mnoha provedeních: lýtkové, stehenní a punčochové kalhoty. Vyrábějí se s otevřenou či uzavřenou špičkou, v tělové, čokoládové či černé barvě, stehenní jsou v nabídce s krajkou či lemem. Na výběr jsou výrobky z mikrovlákna či z bavlny… Stačí si vybrat!

Více na http://www.aries.eu/ , zajímavé informace najdete také na www.krecove-zily.cz

Poradnu s odborníky najdete na www.krecove-zily.cz

Trpíte křečovými žilami? Co pomáhá vám?

Čtěte nás redakční rozhovor:

a další články a příběhy

 

Reklama