Naším zimním tématem jsou křečové žíly. I když je venku zima a nohy s křečovými žílami nedávají o sobě tolik vědět jako v létě, je to problém, na který musíme myslet po celý rok.

Problém s křečovými žílami má mnoho let Pavla z Brna, naše čtenářka. Je jí 34 let a vleklé potíže, které se postupně zhoršují jí donutily přemýšlet o operaci. Pavla ví o svých křečových žilách již od dospívání. Namodralé žíly ji na levé noze prosvítaly a časem začly vystupovat a kroutit se pod kůží do různých nehezkých tvarů. I když byla před deseti lety na sklerotizaci žil, stejně jí to moc nepomohlo. S její rodinnou anamnézou a genetickou zátěží má štěstí, že ji trápí žíly pouze na levé noze. V její rodíně je onemocnění žilního systému nechtěnou samozřejmostí – jak její babička, tak i maminka mají již operace křečových žil za sebou.

křeč

Pavle je 34 let a ještě nemá děti. Chtěla by je mít již brzy, proto také svůj zdravotní problém chce řešit. Důvodem je ale i zhoršení stavu, problém byl donedávna jen kosmetický. „V posledním roce najednou o té noze vím. Cítím často pnutí, svědění pokožky, větší únavu a těžkost. Když si mám zapnout kozačky, najednou vidím, jak mám nohu nateklou a nemohu je dopnout. Navíc ta povrchová žíla vypadá opravdu ošklivě. V létě jsem se už styděla svléknout do plavek a jít se koupat…,“ říká Pavla, když popisuje své potíže.žíly

Pavla nikdy nebrala žádné dplňky stravy, ani léky, po dávné sklerotizaci občas konzultovala své křečové žíly s lékařkou, ale vždy sama pro sebe zkonstatovala, že to ještě vydrží... Přemýšlí nad tím, zda za zhoršením nemůže být i hormonální antikoncepce, kterou bere dlouhodobě.  I když má doma stahující punčochy, nosila je jen když „hořelo“ a cítila problémy. Jakmile ustaly, punčochu přestala nosit.

Nyní se pod tíhou zhoršujcích problémů a plánování miminka rozhodla pro radikální řešení. Je jí jasné, že bude muset jít na operaci.

nohaPravidelně uveřejňujeme články na téma křečových žil ve spolupráci se známým žilním chirurgem, primářem specializované Žilní kliniky v Praze, s MUDr. Otou Schützem. Obrátili jsme na něj, zda by Pavlu nevyšetřil a zda bychom mohli být u toho, případně i u její operace.

Jak vyšetření dopadlo, se dozvíte v dalším článku. Budeme rádi, když naše téma bude inspirací pro ty z vás, kdo váhají stejně jako Pavla a řešení problému odkládají na stav, jak sama říká, že „hoří“. Moderní medicína nabízí několik řešení, které nemusí hned končit operací.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Partnerem tématu je Žilní klinika, www.zilniklinika.cz

Pokud na sobě již drobné metličky nebo dokonce křečové žíly pozorujete, prevence vám už samozřejmě nepomůže. Pořád bohužel platí, že křečové žíly jsou dědičná choroba, a mají-li je vaše rodiče, je velmi pravděpodobné, že jim budete jednou trpět také. Neházejte však flintu do žita a už při prvních příznacích navštivte odborníka. „Ženy si často říkají, že ještě počkají, zda se příznaky nezhorší. To je ta největší chyba. Pro úspěšné vyléčení je potřeba začít včas. Není na místě s vyšetřením a léčbou otálet, protože křečové žíly se stále zhoršují. Včasná léčba je vždy rychlejší, jednodušší a úspěšnější než u rozsáhlých a zanedbaných varixů,“ upozorňuje MUDr. Schütz.

noha

V tomto případě už není na co čekat a je na čase domluvit si schůzku s odborníkem. Ten na základě důkladného vyšetření a stavu onemocnění určí, jakou metodu od sklerotizace po chirurgické řešení zvolí.

Naše články:

Reklama