Trápí vás křečové žíly? Máte již delší dobu a občas pozorujete, jak se zvětšují, vystupují vám nové a vy stále máte dost času, abyste řešila tento problém? Občas vám nohy otékají, cítíte v nich pnutí a je to pro vás nepříjemné? Pak jste na tom stejně jako já.

clinicKřečové žíly mám asi 15 let. Nejprve se objevila jedna, taková znatelná, na vnitřní straně kolena. Říkala jsem si, aha, už je to tady, měla je celá naše rodina, co s tím nadělám. Prostě je mám taky. Jak čas šel, začaly se objevovat další pulzující kopečky, hlásily se nové křečové žíly. Byla jsem s nimi tak asi 3x u lékaře, kdy proměřil průtok krve v dolních končetinách a zkonstatoval, že je to zatím dobré, ale do budoucna bych měla uvažovat o operaci. Když použil výraz „v budoucnosti“, opět jsem křečové žíly přestala řešit - je to ještě daleko, dnes to není na pořadu dne. Jenže, časem se projevy onemocnění opět zhoršily a mne začala postižená noha bolet. Takovou tupou, podivnou bolestí. Když jsme si hledala informace o „žilní nedostatečnosti“, jak se správně toto onemocnění nazývá, bylo mi jasné, že mé pocity jsou stejné. Pocity pnutí, občasné otoky, mravenčení, lokální tlaky... a to nejen ve dnech, kdy je hodně teplo. Bylo mi jasné, že s tím už opravdu musím něco udělat.

Objednala jsem se na vyšetření do Perfect Clinic, což je renomovaná Klinika plastické a estetické chirurgie, se kterou naše redakce spolupracuje. Zaujalo mne totiž, že kromě ostatních zákroků řeší nově také problematiku křečových žil. Pokud to stav onemocnění dovolí, využívají pro zákrok šetrný laser. Jsem ale pro operaci vhodným adeptem? To se dozvím po důkladném vstupním vyšetření, které provede cévní chirurg Petr Štiegler z Perfect Clinic. Jak probíhá vyšetření a jak rozsáhlé je mé onemocnění se dozvím tento týden.

Laserová operace v léčbě křečových žil

V léčbě varixů se používá několik terapeutických postupů. Jde jednak o konzervativní léčbu, kdy se kombinuje užívání léků s používáním punčoch, ovšem to nevede k odstranění křečových žil. Radikálnějším řešením je pak operace křečových žil. Běžné je chirurgické odstranění, a to díky své vysoké účinnosti. V poslední době ale bývá nahrazováno skleroterapií, při níž lékaři uzavřou postiženou menší žílu tak, že ji napustí speciální látkou. Stále více se ovšem prosazuje laserové ošetření. Provádí se v šetrné a krátkodobé celkové nebo ve speciální místní anestezii. „Do poškozené křečové žíly se zavede buď vpichem, anebo z maličké kožní ranky laserové vlákno a žíla je v poškozeném úseku uzavřena neboli zatavena,“ popisuje cévní chirurg s tím, že takto ošetřená žíla se později v těle sama vstřebá. „Vlastní uzávěr žíly laserem trvá jen 2-3 minuty v závislosti na délce ošetřovaného žilního úseku, celý výkon včetně přípravy cca 30-40 minut,“ shrnuje cévní chirurg Petr Štiegler

Varixy vznikají, jestliže se v povrchových žilách na nohou přestanou řádně uzavírat jednocestné chlopně a propouštějí krev nazpět. Žíly se tím protáhnou, vyboulí a ztloustnou. „Základní příčinou vzniku křečových žil je vrozená menší pevnost cévní stěny, která umožňuje postupné rozšíření až zvlnění žíly,“ říká cévní chirurg Petr Štiegler. Kromě genetických dispozic vznik onemocnění také ovlivňuje časté sezení nebo stání, nadváha, hormonální vlivy a kombinace zátěžových momentů v těhotenství, po úrazech a zánětech.

Připravujeme rozhovor s odborníkem, zeptejte se!

clinicJe dobré vědět, že problém křečových žil je vhodné řešit okamžitě, jakmile se objeví první příznaky. Časem se stav pouze zhoršuje, určitě se nezastaví. Chystáme se položit několik zajímavých otázek cévnímu chirurgovi, který má s operací žil dlouholeté zkušenosti. Pokud tento problém trápí i vás, zajímá vás také nové řešení laserem, napište nám svůj dotaz sem pod článek nebo na email klara.krizova@zena-in.cz, zeptáme se za vás. Na odpovědi se můžete těšit v dalším, plánovaném článku na téma řešení problému křečových žil. Odpovídat bude cévní chirurg Petr Štiegler z Perfect Clinic, předem mu děkujeme za jeho čas.

Více informací také najdete na www.perfectclinic.cz/cevni-chirurgie-operace-krecovych-zil, anebo na Facebooku na stránce www.facebook.com/plastickaoperace.

Reklama