mandle

Vzpomínáte si ještě na doby, kdy odstranění krčních mandlí patřilo k běžným zákrokům? Skoro všechny děti na něj musely takřka povinně? Ty časy už jsou naštěstí za námi, ale ve vzduchu z té doby zůstala viset otázka, jestli krční mandle trhat, nebo netrhat. Jaký je váš názor, milé čtenářky?

Abych se dozvěděl o krčních mandlích a jejich trhání více, kontaktoval jsem doktora jana Pasku, primáře ORL v Nemocnici Na Homolce. Moje úvodní otázka byla celkem nevinná, ale jak se ukázalo, narazil jsem na docela složitý problém.

Jak to je, krční madle trhat, nebo netrhat?
Jestli ode mě chcete slyšet jednoznačné ano, nebo ne, tak vám ho neřeknu. Chtěl bych říci, že krční mandle nejsou zdaleka tak jednoduchý problém, jak by se mezi laickou veřejností zdálo. Indikace tonzilektomie* je naopak velmi složitý problém, je to jedno z velmi ožehavých témat diskutovaných celosvětově na odborné bázi. K tonzilektomii pacient musí splňovat jasná a striktní kritéria. Zvláště je nutno dávat velký pozor u alergiků!

*Pozn. red.: Tonzilektomie = trhání krčních mandlí (lat. Tonsillectomia)

Jestli tomu dobře rozumím, je to tedy závislé případ od případu?
Člověk by měl mít k lékaři důvěru a nechat si poradit. Lidé si otevřou internet a domnívají se, že jsou poučení a přijdou si nechat vytrhnout mandle. Je potřeba, aby stav lékař posoudil. Musí se udělat několik vyšetření, zjistit bakteriologii, laboratorní vyšetření, četnost angín, jejich průběh... Jsou samozřejmě i případy na hraně a záleží i na názoru a zkušenosti lékaře.

Z jakého důvodu si krční mandle ponechat?
Patří do Waldayerova lymfatického okruhu. Ten je součástí imunitního systému, který má chránit organizmus. Je to vlastně taková vstupní brána do organizmu, která zachycuje infekci, probíhají v ní imunitní procesy, při kterých organismus detekuje patogeny - je to takové oko imunitního systému a když do něj zasáhnete chirurgicky, tak byste k tomu měli mít závažný důvod.

Z jakého důvodu si je naopak nechat vyndat?
Jednoznačně u případů, kde jsou krční mandle zdrojem „fokální infekce" - patologické depo infekce, které škodí celému organizmu, zvláště při jiných onemocněních organismu. Projevuje se řídkými čepy (nikoli hustými - páchnoucími), většinou s nálezem chronického zánětu v krvi, positivním nálezem bakteriálním a opakovanými „ANGÍNAMI“, ale pozor: nezaměňovat za bolesti v krku při virových onemocněních nebo při chronickém onemocnění hltanové sliznice, bez nálezu na krčních mandlích.

A vy sám, máte krční mandle?
Ano, mám. Moje maminka byla ORL lékařka a alergolog a dá se říci, že přes moje zdravotní problémy mi je uhájila a puberta moje zdravotní problémy vyléčila. To se ale nestalo u mé manželky, která je nemá a celoživotně je náchylná na bolesti v krku a na problémy, které souvisí s absencí krčních mandlí.

Reklama