krbová kamnaKrbová kamna jsou absolutním hitem. Jejich zabudování do interiéru je v porovnání s krby nebo krbovými vložkami podstatně jednodušší a odborník ho provede téměř okamžitě. Navíc nejsou náročná na prostor, ani na průměr komínu a mají vysokou výhřevnost. U krbových kamen bychom měli určitě sledovat výkon, který se běžně pohybuje mezi 1 - 18 kW. Rozhodující je, kolik kubických metrů si přejete vyhřát. Obecně se můžete řídit vodítkem, že 1 kW výkonu kamen stačí k vytopení 20 m3 krbová kamnaprostoru. Krbová kamna díky své vysoké účinnosti spotřebují poměrně málo paliva. Vybrat si můžete z mnoha druhů kamen tak, aby perfektně ladila k vašemu interiéru a vyhovovala vašim potřebám - existují například krbová kamna, která jsou přímo určená k tomu, aby se postavila do rohu.

Toužíte po opravdové klasice a chcete, aby ve vašem obývacím pokoji hřejivá atmosféra přímo sálala? Potom si pořiďte kachlová kamna. Jelikož stavba tradičních kachlových kamen je poměrně složitou záležitostí, můžete je nahradit krbovými kamny s kachlovým obkladem. Kamna dále mohou mít obložení kovové či mramorové.

Krbová kamna s teplovodním výměníkem

Jak již bylo řečeno, velkou předností krbových kamen je jejich účinnost. Pokud si pořídíte krbová kamna s teplovodním výměníkem, lze za jednu zimu ušetřit až polovinu nákladů za vytápění. Existují dva typy výměníků - buď teplovodní, nebo teplovzdušný. Kamna s teplovzdušným výměníkem nasávají dole, po stranách, teplý vzduch a nahoře z nich vychází vzduch ohřátý tělem kamen.

Teplovodní výměník může být připojen na tzv. otevřený nebo uzavřený teplovodní systém, přičemž součástí uzavřeného systému musí být vestavěná ochlazovací smyčka, pojistným ventil a oběhové čerpadlo.

Je nutné výkony kamen přesně dimenzovat. Předimenzovaná kamna nemůžete pořádně roztopit - v místnosti by bylo příliš horko, kamna dehtují, kouří a mnohem rychleji i zanesete komín. Opakem jsou kamna s malým výkonem, která přetápíme a jednotlivé díly mohou popraskat nebo se zkroutit.

Výměník je nutné zajistit proti přehřátí vody. Ideálním řešením je samozřejmě prevence. Můžete si zakoupit záložní zdroje energie, nebo nainstalovat speciální ventil, který vodu, jejíž teplota se blíží 100 °C, odpustí do kanalizace a místo ní dopustí studenou vodu.

Jak se o krby a kamna starat?

Pokud budete investovat do pořízení krbových kamen, jistě budete chtít, aby správně fungovala a jejich životnost byla co nejdelší. K tomu je nezbytná pravidelná údržba a péče. Údržba se liší od výrobce k výrobci, záleží samozřejmě i na typu zařízení.

krbová kamnaObecně ale platí, že krby a kamna by měly být průběžně kontrolovány. Základním krokem je odstranění popela vždy, kdy je to potřeba. Jakmile rošt není průchodný, je třeba ho vyčistit. Velká údržba by se měla provádět jednou ročně. Bez obav se do ní můžete pustit sami, nejedná se o nic složitého. Výborným pomocníkem vám bude speciální krbový vysavač, který existuje buď s vlastním motorem, nebo bez něj. Pokud si pořídíte jednodušší verzi bez motoru, napojíte ho na váš klasický vysavač - popel se tak bude sbírat do speciální sběrné nádoby a nezanesete si svůj vysavač. Povrch kamen stačí pouze otřít vlhkým hadrem. Čistěte vždy až úplně vychladlá kamna.

Můžete si vybrat z nepřeberného množství různých druhů krbového nářadí, krbových košů, lopatek, atd. Veškeré toto příslušenství pořídíte např. v hobbymarketu OBI.

Příprava dřeva na zimu

Důvody, proč si pořídit krb či krbová kamna, jsou v poslední době čím dále tím více nejen estetické, ale i ekonomické. Konstantně se zvyšující ceny elektrické energie a plynu (viz tabulka na konci dokumentu) nutí rodiny přemýšlet o tom, kde ušetřit. Topení dřevem, které je jedním z nejlevnějších zdrojů energie, je jednou z variant. Pokud se krbová kamna či krb stanou hlavním či doplňkovým způsobem vytápění domu, rodina může na vytápění výrazně ušetřit.

Spotřeba dřeva je ale velmi individuální, obecně platí, že domácnosti topící dřevem musí na zimu připravit od 12 000 do 20 000 Kč. Při příležitostném přitápění by se domácnosti měly vejít do 7 000 Kč. Nejlevněji pořídíme dřevo v létě, v sezónních slevách. Pokud máte přístup k vyschlému lesnímu dříví, máte vyhráno a topit můžete ve dne v noci za minimální náklady. Další variantou je samotěžba, kterou nabízejí některé obce, díky které máte možnost získat topivo v řádu stokorun.

Nejvhodnější je používat tvrdé dřevo, které hoří pomaleji a poskytuji stabilní, dlouhodobý žár. Jeho nevýhodou je však vyšší cena. Nejvýhřevnější (a rychleschnoucí) dřevo má buk, habr a dub. Za další vhodné dřeviny k topení se dají považovat ovocné stromy, které dobře hoří a netvoří příliš sazí. Použitelné jsou i jehličnany - borovice a smrk, i když produkují více odpadu.

Alternativu ke dřevu představují i dřevěné brikety, které jsou na rozdíl od klasického dřeva vhodné do většiny typů kamen, krbů i grilů. Brikety vynikají vysokou výhřevností, doba hoření dosahuje až pěti hodin. Popel z briket navíc můžete využít jako kvalitní hnojivo. V zásadě ale vždy používejte to palivo, které je doporučeno výrobcem.

Připravte si dřevo svépomocí

Dřevo se kupuje na prostorové metry, přičemž jeden prostorový metr se rovná jednomu kubickému metru. Ale počítejte s tím, že dřeva bude reálně méně, kvůli jeho neskladnosti. Při výběru dřeva je jeho základním parametrem výhřevnost, která výrazně ovlivňuje jeho cenu.

krbová kamnaPokud si budete dřevo připravovat sami, pořiďte si některé pomocníky, jež vám přípravu dřeva výrazně ulehčí. Potřebujete-li naštípat větší množství dřeva, použijte cirkulárku nebo štípačku. Existují štípače jak horizontální, tak vertikální, které lze použít i ke štípání větších kusů dřeva. Na malé špalky postačí štípačka horizontální. Např. Woodster štípač dřeva LV100, který nabízí hobbymarkety OBI, má štípací tlak 10 t a zvládne naštípat polena o průměru až 35 cm. Některé štípačky polínka přímo rozčtvrtí a obejdete se tak i bez sekery. Při práci s těmito přístroji dbejte zásad bezpečnosti! Rukavice by měly být při práci s cirkulárkou, štípači a pilami samozřejmostí, stejně tak i ochranné brýle.

Snažte se dřevo naštípat ihned po jeho vytěžení, jeho zpracování nejjednodušší, dokud je čerstvé. Ideální je odhadnout správnou velikost špalků, která se hodí pro váš krb či kamna a rovnou šlapky těchto rozměrů připravovat. Naštípané dřevo je poté třeba vhodně uskladnit.

Tip odborníka:

krbová kamna„Čerstvé dřevo byste neměli ihned používat k vytápění, jelikož obsahuje vysoký obsah vody, až 50 %. Vlhké dřevo uvolňuje velké množství dýmu a dehtu a má naopak výrazně nižší výhřevnost než vyschlá polena. Pokud byste ho používali dlouhodobě, snížíte tím životnost krbu či kamen,“ vysvětluje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.

Dřevo můžete skladovat venku, např. pod přístřeškem. Slunce ani mráz jeho kvalitu neovlivní. Mělo by ale být chráněno před deštěm, jelikož to jediné, na co bychom měli dbát, je, aby dřevo pořádně vyschlo. Naopak vhodné je uskladnění na návětrném místě. Připraveno k vytápění je dřevo, které vysychá dva roky. Ideální pro vytápění je dřevo s vlhkostí okolo 15 %. Dobře proschlé dřevo poznáte podle specifického zvuku, který vydají dvě polínka, když s nimi o sebe klepnete.

krbová kamnaVhodné je mít menší zásobník dřeva také přímo u krbu, nebo krbových kamen. Uplatní se hlavně tam, kde není např. vyzděný prostor přímo určení pro uchovávání dřeva. Pokud dřevo přenesete do místnosti o pár dní dříve, bude mít možnost ještě doschnout a bude lépe hořet.

Myslete ekonomicky!

Jelikož vytápění a ohřev vody představuje cca 80 % veškeré spotřebované energie domácnosti, jedná se o oblast, kde je vhodné s šetřením začít. Prvním krokem k nižší spotřebě by měl být výběr vhodného typu vytápění a dobrá izolace domu. Samozřejmostí by měla být kvalitní okna a těsnění dveří. Dále ale existuje několik obecných zásad, jejichž dodržování přispěje ke snížené spotřebě energie:

  • Každý večer zatáhněte závěsy, případně i rolety, zabráníte tak úniku tepla.
  • Dávejte pozor, aby závěsy a záclony nevisely přes topení. Stejně tak není vhodné na radiátorech sušit oblečení, zakrývat je poličkami, atd. Tímto jednoduchých opatřením ušetříte až 5% nákladů na vytápění.
  • Větrejte krátce a intenzivně, stěny tak nestačí vychladnout. Obecně se doporučuje větrat třikrát denně cca 5 - 10 minut.
  • Pokud v jednotlivých místnostech udržujete jinou teplotu, vždy mezi nimi zavírejte dveře.
  • Pokud víte, že některou místnost budete několik dní nepoužívat, je lepší ji vytápět na nižší teplotu, než tam přestat topit úplně. Náklady na opětovné vytopení by byly vyšší než to, co jste ušetřili.
  • Udržujte doma optimální vlhkost vzduchu, která je cca 50 %. Při nižší vlhkosti vzduchu budete mít pocit větší zimy.
  • Nejlepším způsobem, jak ušetřit za topení, je snížit pokojovou teplotu. Věděli jste, že snížením teploty o 1°C snížíte náklady na vytápění o 6 %? Doporučené teploty pro jednotlivé pokoje jsou následující:

o obývací pokoj 20 - 22 °Ckrbová kamna
o ložnice 18 - 20 °C
o dětský pokoj 20 - 21 °C
o koupelna 22 - 24 °C
o chodba 17 - 19 °C
o nepoužívané místnosti jen temperujeme (např. pokoj pro hosty, spíž, dílna,...)

Skvělým pomocníkem při snaze ušetřit je také termostat. Díky němu můžete jednodušeji manipulovat s teplotou. Současné termostaty jsou zpravidla velmi jednoduché na ovládání a mají mnoho funkcí, jako třeba režim dovolená, kdy automaticky udržuje po daný čas nastavenou teplotu, či tlačítko rychlé volby nočního útlumu. Stačí ho zmáčknout a na osm hodin se sníží teplota o 3°C. Nebo si automaticky nastavíte na dobu, kdy jste v práci, nižší teplotu. Díky tomu, že budete mít absolutní kontrolu nad pokojovou teplotou a lze jí jednoduše regulovat, můžete snadno omezit spotřebu tepla.

Reklama