Mléko je známým zdrojem vápníku nebo vitamínu D. Věděli jste však, že obyčejné kravské mléko obsahuje vitamínu D naprosté minimum a naopak dodává dětem příliš mnoho bílkovin? Jaké je správné množství mléka pro batole a který druh mléka vybrat?

Strava v prvních 1000 dnech života zásadně ovlivní zdraví v dospělosti. Už nikdy nebudete mít takovou možnost ovlivnit organismus svého dítěte. Kromě vyvážené stravy by měl jídelníček batolete obsahovat také určité množství mléka a mléčných výrobků.

Mléko

„Díky mléku můžeme malým dětem dodat přesně ty živiny, které potřebují, jako jsou mikronutrienty – železo, vápník, vitamin D,“ říká MUDr. Radana Kotalová z Pediatrické kliniky FN Motol, specialistka na výživu nejmenších dětí a zástupkyně iniciativy 1 000 dní.

Podle aktuální české studie vyšlo však najevo, že české děti konzumují mléka málo. Dokonce až čtvrtina všech batolat nedostává mezi druhým a třetím rokem mléko žádné. Děti přitom potřebují oproti dospělému člověku čtyřnásobné množství železa a dvojnásobek vitamínu D. Obojí sice mohou získat z mléka, ale ne z každého. Obyčejné kravské mléko potřeby batolat nepokrývá dostatečně.

Podívejte se na video s doktorkou Kotalovou, která hovoří o potřebě živin u batolat a vysvětluje, proč není obyčejné kravské mléko vhodné pro nejmenší děti.

Mléko

České děti bohužel netrpí jen nedostatkem mléka, ale také dalších živin:

  • Vitamín D chybí 62 % batolat.
  • Vápník by potřebovalo dodat 36 % batolat.
  • Nedostatek železa vede k problémům 10 % půlročních až ročních dětí.

Nízké množství těchto živin se může projevit velmi nepříjemnými následky. Mohou nastat brzy nebo se objeví ve formě dlouhodobých problémů. Jaké jsou ty nejběžnější?

  • Absence železa způsobuje únavu, nechutenství či závratě. Dlouhodobý nedostatek železa navíc vede k zvýšené tendenci k infekčním onemocněním či pomalejšímu psychomotorickému růstu.
  • Chybí-li dětem vitamín D, může se to projevit zpomalením růstu, svalové slabosti či sklony k respiračním chorobám. V extrémním případě může dojít až k onemocnění křivicí.

Podle odborníků by ovšem stačilo, pokud by dítě pilo 330 ml mléka denně. V tomto množství batolecí mléko poskytne cca 60-70 % denní dávky železa a téměř 100 % vitamínu D. Tato čísla se ovšem netýkají každého mléka. Například kravské mléko je pro batolata vyloženě nevhodné. Poskytuje pouze 25 % dávky železa a dokonce jen 2 % vitamínu D! Naopak se vyznačuje vysokým obsahem bílkovin, které však u batolat mohou v nadměrném množství vést k obezitě.

Mléko

Více informací se dočtete na stránkách iniciativy 1000 dní, složené z předních odborníků na dětskou medicínu a výživu.

 

Reklama