Mléko je známým zdrojem vápníku nebo vitamínu D. Věděli jste však, že obyčejné kravské mléko obsahuje vitamínu D naprosté minimum a naopak dodává dětem příliš mnoho bílkovin? Jaké je správné množství mléka pro batole a který druh mléka vybrat?
Strava v prvních 1000 dnech života zásadně ovlivní zdraví v dospělosti. Už nikdy nebudete mít takovou možnost ovlivnit organismus svého dítěte. Kromě vyvážené stravy by měl jídelníček batolete obsahovat také určité množství mléka a mléčných výrobků.
„Díky mléku můžeme malým dětem dodat přesně ty živiny, které potřebují, jako jsou mikronutrienty – železo, vápník, vitamin D,“ říká MUDr. Radana Kotalová z Pediatrické kliniky FN Motol, specialistka na výživu nejmenších dětí a zástupkyně iniciativy 1 000 dní.
Podle aktuální české studie vyšlo však najevo, že české děti konzumují mléka málo. Dokonce až čtvrtina všech batolat nedostává mezi druhým a třetím rokem mléko žádné. Děti přitom potřebují oproti dospělému člověku čtyřnásobné množství železa a dvojnásobek vitamínu D. Obojí sice mohou získat z mléka, ale ne z každého. Obyčejné kravské mléko potřeby batolat nepokrývá dostatečně.
Podívejte se na video s doktorkou Kotalovou, která hovoří o potřebě živin u batolat a vysvětluje, proč není obyčejné kravské mléko vhodné pro nejmenší děti.
České děti bohužel netrpí jen nedostatkem mléka, ale také dalších živin:
- Vitamín D chybí 62 % batolat.
- Vápník by potřebovalo dodat 36 % batolat.
- Nedostatek železa vede k problémům 10 % půlročních až ročních dětí.
Nízké množství těchto živin se může projevit velmi nepříjemnými následky. Mohou nastat brzy nebo se objeví ve formě dlouhodobých problémů. Jaké jsou ty nejběžnější?
- Absence železa způsobuje únavu, nechutenství či závratě. Dlouhodobý nedostatek železa navíc vede k zvýšené tendenci k infekčním onemocněním či pomalejšímu psychomotorickému růstu.
- Chybí-li dětem vitamín D, může se to projevit zpomalením růstu, svalové slabosti či sklony k respiračním chorobám. V extrémním případě může dojít až k onemocnění křivicí.
Podle odborníků by ovšem stačilo, pokud by dítě pilo 330 ml mléka denně. V tomto množství batolecí mléko poskytne cca 60-70 % denní dávky železa a téměř 100 % vitamínu D. Tato čísla se ovšem netýkají každého mléka. Například kravské mléko je pro batolata vyloženě nevhodné. Poskytuje pouze 25 % dávky železa a dokonce jen 2 % vitamínu D! Naopak se vyznačuje vysokým obsahem bílkovin, které však u batolat mohou v nadměrném množství vést k obezitě.
Více informací se dočtete na stránkách iniciativy 1000 dní, složené z předních odborníků na dětskou medicínu a výživu.
Nový komentář
Komentáře
Ráda bych podotkla, že existují i jiné zdroje vápníku a železa než mléko a často jsou pro děti mnohem lepší. Navíc to, co prodávají v obchodech, často nemá s mlékem vůbec nic společného. My na dvorku chováme krávu, takže vím, jak skutečné mléko chutná a taky to, že obsah živin se přímo odvíjí od toho, jak dobře je živená samotná kráva. Kdybyste o chovu skotu taky uvažovali, tak si když tak nechte s krmivem poradit od firmy De Heus. Tady je když tak více informací o tom, co dělají: www.deheus.cz/vyrobky-a-sluzby/skot :)