Stresová reakce představuje přípravu na boj nebo útěk. Dochází při ní ke změnám homeostázy, tedy schopnosti těla udržet si vnitřní rovnováhu. Reakce na stres má individuální charakter. Někteří lidé se mu snaží spíše vyhýbat, jsou to takzvaní vyhýbači. Jiní jej ale naopak vyhledávají – říkáme jim konfrontéři.
5c62cea913cd2obrazek.pngRozlišujeme tedy akutní stres a chronický stres. Liší se od sebe délkou trvání a zejména následky. Akutní stres trvá řádově minuty až hodiny. Hlavní roli při něm hraje mobilizace energetických rezerv a aktivace kardiorespiračního systému, což umožňuje bezprostřední přežití určitého ohrožení – typicky „útěk před medvědem“.

Z lékařského hlediska vede vystavení člověka krátkodobému stresovému podnětu k rozvoji jeho ochranných buněčných mechanismů a představuje tak prospěšný faktor, který posiluje prevenci rozvoje řady onemocnění, například srdeční a mozkové nedokrevnosti či zánětu střev a slinivky.

Chronický stres trvá týdny až roky. Na rozdíl od akutního stresu při něm dochází k řadě změn v nervovém, endokrinním, imunitním a dalších systémech a může vést ke vzniku řady onemocnění, například štítné žlázy, trávicího systému a mnoha dalším. Dlouhodobý stres a pocity, že nedokážeme zvládnout důležité životní situace, a také zklamání z toho, že výsledky neodpovídají očekáváním, mohou vyvolávat pocity beznaděje. Pokud trvají příliš dlouho, stávají se součástí depresivního syndromu. K obdobným stavům vede i chronická bolest a neúspěšné pokusy o její odstranění.

5c62ce9a03a16obrazek.pngCelkově můžeme říci, že vliv stresu – ať už psychického nebo fyzického – na lidský organismus závisí především na trvání a povaze stresových podnětů. Celková reakce na krátkodobý, akutní stres umožňuje člověkus přežít v náročných situacích. Naproti tomu dlouhodobý, chronický stres představuje významný rizikový faktor pro vznik řady onemocnění. Stres v závislosti na svém trvání tak různým způsobem ovlivňuje jednotlivé tělesné orgány i celé systémy.

Velkou pomocí je při zvládání stresu vitamin C, který zajišťuje normální funkce imunitního, nervového a kardiovaskulárního systému a také má silné antioxidační účinky. Nejlépe se vitamin C vstřebává do těla v lipozomální formě. Na trhu je k dispozici v tekuté formě a v podobě tobolek přípravek LIPO-C-ASKOR, který má vlastní webové stránky. K dostání je také na eshopu www.jakdelezit.cz.
5c62ce33b22c4obrazek.png
 
 

Reklama