Zajímá vás, kolik peněz můžete získat v rámci tzv. neúčelové půjčky? Chcete si koupit nové auto a nevíte, pokud si peníze budete půjčovat, zda je následně musíte opravdu využít na koupi vozu? Na tyto otázky odpověděl Ing. Roman Kopecký, MBA, který je od roku 2012 produktovým manažerem spotřebitelských úvěrů v internetové mBank.

Ing. Roman Kopecký, MBA

Ing. Roman Kopecký, MBA

Dobrý den, chceme si letos s přítelem koupit nové auto a potřebovali bychom si na něj půjčit, musíme bance dokládat, že peníze opravdu využijeme na nákup vozu, nebo nám půjčí i bez toho?
Nejprve záleží na tom, jestli si chcete koupit nové, nebo ojeté auto. U nového je potřeba se podívat na to, jakou zrovna má ta která značka akci, protože levné financování nákupu nového auta bývá součástí podpory prodeje. U auta z druhé ruky je to jinak a záleží na tom, jaký typ úvěru zvolíte. V případě účelové půjčky banky vyžadují doložení o použití peněz, na nákup automobilu si ale můžete zažádat klidně i o půjčku neúčelovou, z níž si můžete pořídit cokoliv, aniž byste museli své záměry komukoliv sdělovat. Podle posledních průzkumů většina Čechů tyto neúčelové úvěry používá právě na koupi vozu či zařízení domácnosti.

peníze

A kolik peněz mohu v rámci neúčelové půjčky získat?
To záleží víceméně jen na vás. Většinou se půjčky pohybují v řádech desetitisíců až statisíců korun, například mBank vám takto půjčí klidně i půl milionu. Stejně variabilní jako výše částky je i doba jejího splácení, půjčku je možné splácet až 84 měsíců.

Při hledání optimální půjčky nezohledňujte pouze výšku úroku, protože ani ten nejnižší úrok vám nezaručí, že ve výsledku nepřeplatíte více, než je nezbytně nutné. Navíc je často k získání výhodného úroku potřeba splnit podmínky, které vám nemusejí vyhovovat.

Doporučuji vám zaměřit se především na výšku roční procentní sazby nákladů (RPSN), která vyjadřuje celkovou cenu úvěru, protože zohledňuje nejen úrok, ale také všechny ostatní poplatky, které s ním souvisejí. Vy si tak můžete snadno porovnat, na kolik vás půjčka opravdu přijde, a vybrat si tu nejvýhodnější.

Reklama