Chystáte se sjednat si půjčku? Jak postupovat v případě, kdy plánujete rekonstrukci, ale úspory nepokryjí náklady? Na tyto otázky odpověděl Ing. Roman Kopecký, MBA, který je od roku 2012 produktovým manažerem spotřebitelských úvěrů v internetové mBank.

Ing. Roman Kopecký, MBA,

Ing. Roman Kopecký, MBA

Dobrý den, chci si pořídit nové vybavení do kuchyně, moje úspory však celkové náklady nepokryjí. Je vhodnější pořídit si kreditní kartu, nebo si rovnou sjednat půjčku?
Předpokládám, že si nebudete chtít půjčit pár stovek, ale bude se jednat o půjčku v řádu desetitisíců korun. V takovém případě se určitě vyplatí spotřebitelský úvěr, kde je roční úroková sazba mnohem nižší než na kreditní kartě. V mBank při jeho založení získáte výhodný úrok 9,9 % p.a., navíc s garancí, že když byste v průběhu splácení dostala nějakou lepší nabídku, mBank ji dorovná.  

V případě, že byste někdy potřebovala využít menší částku, například jen na novou ledničku či mikrovlnku, a víte, že peníze budete mít během několika dnů nebo týdnů, je naopak kreditní karta velice užitečná. Většina bank má u svých kreditek nastaveno tzv. bezúročné období. V každé bance je různé dlouhé, většinou to bývá více než 4 týdny, u nás je to například 54 dní, tedy více než 7 týdnů. Pokud si v tomto období půjčíte a zároveň během něj pak stihne své pohledávky také vrátit, neplatíte bance ani korunu navíc.

banka

Na co si mám dát při sjednávání půjčky největší pozor?
Primárně je potřeba rozmyslet si, jak velkou částku si chcete a potřebujete půjčit. Spočítejte si, kolik vás budou všechny výdaje dohromady stát, kolik máte našetřeno či jak velké splátky zvládnete měsíčně platit, a půjčte si opravdu jen tolik, kolik bude nezbytně nutné. Zbytečné „rozhazování“ je totiž v současné době hned po nezaměstnanosti druhým nejčastějším důvodem problémů se splácením.

Když si stanovíte částku, je čas zaměřit se na poplatky. Ty si jednotlivé banky účtují za různé služby – za sjednání půjčky, za vedení účtu, za mimořádné splátky, za předčasné splacení. Různá je také jejich výše, například poplatek za poskytnutí úvěru může u některých bank činit až několik procent z poskytované sumy, v mBank ho ale neplatíte vůbec. Také si dejte pozor na formulace typu „sazba od…“, v takových případech je většinou potřeba splnit velké množství podmínek, abyste získali opravdu výhodnou nabídku. Oproti tomu v mBank je sazba garantována a nemusíte kvůli ní dělat nic navíc, jako brát si velkou půjčku, když potřebujete menší, nebo splácet 7 let, když by vám vyhovovalo splácet 3 roky, protože jedině tak byste se dostali na inzerovanou nízkou sazbu. Při sazbě „od…“ je celkem obvyklé, že sazba, kterou ta samá banka nebo nebankovní společnost nabídne právě Vám, je třeba i na úrovni dvojnásobku inzerované sazby.

Čtěte také:

Reklama