Medvědí česnek
Medvědí česnek je léčivá bylina s podlouhlými listy. Roste zpravidla od půlky března do konce května, a to na tmavých a vlhkých místech. Jakmile ho najdete, třeba i v malém hloučku, koukněte se kolem sebe, pravděpodobně ho na místě bude víc. Sbírá se zejména pro své léčivé blahodárné účinky, ale pěstuje se i na okrasu a můžete ho vidět v zahradách a okrasných záhonech. Tam ho ale netrhejte, pouze ve volné přírodě a mimo chráněné krajinné oblasti. Existují dva druhy – medvědí česnek pravý a ukrajinský. Jak již bylo zmíněno, roste až do konce května, ale čím později ho seberete, tím méně zdravotních účinků bude mít. 

643e6a96bc738obrazek.png
Foto: Shutterstock

Zdravotní benefity
O medvědím česneku se říká, že je to přírodní antibiotikum a obsahuje velké množství vitamínu C. Najdete v něm ale i železo, vitamín A, B1, B2, glykosid nebo hořčinu. 

S čím může konzumace medvědího česneku pomoci: 

  • poruchy trávení
  • nadýmání
  • nachlazení
  • zahlenění
  • plísně
  • vysoký krevní tlak
  • střevní parazité
  • krevní sraženiny
  • úzkosti

Jak ho správně skladovat
Medvědí česnek sice roste jenom okolo dvou měsíců, ale pokud si ho nasbíráte hodně a budete ho správně skladovat, vydrží vám o mnoho déle, pokud ho tedy nestihnete rychle spotřebovat. Jakmile si přinesete listy domů, umyjte je, usušte a vložte do vlhkého alobalu, potravinářské fólie nebo i do utěrky. Taktéž ho můžete dát do sklenice s trochou vody. Takto vydrží asi týden.

Pokud ale máte česneku opravdu větší množství, je skvělé ho buď dát do mrazáku nebo naložit do oleje. V oleji vydrží a rovnou ho můžete právě i s olejem využít k výrobě pesta, másla nebo dalších pokrmů.

Jak ho využít
Medvědí česnek má mnohočetné využití, mezi které nepatří pouze bylinkové máslo nebo pesto. Věděli jste, že z něj můžete udělat alkoholovou tinkturu a tu poté ve formě kapek používat v případě problémy s trávením, nachlazení, ale i zahlenění? Výroba je jednoduchá. Listy česneku nasekáme, vložíme do lahve, kterou naplníme asi do půlky a dolijeme silným alkoholem (nejlepší volbou je vodka nebo jiná pálenka), důležitý je vysoký procentuální obsah alkoholu. Pořádně zavřeme a necháme asi 14 dní macerovat. Poté přecedíme, listy vyždímáme a máme hotovo. Krásný způsob, jak využít zdravotní benefity medvědího česneku i mimo doby jeho růstu a sklizně. Při problémech se doporučuje podávat 15 kapek 3x denně nebo menší množství preventivně (klidně 15 kapek jednou denně). 

Samozřejmě se dá také použít kamkoliv, kde se hodí bylinky. Mohou to být omáčky, dipy nebo třeba slané koláče, saláty a polévky.

643e6b2559ebfobrazek.png
Foto: Shutterstock

Kdo by si měl dát na medvědí česnek pozor
Ti, kteří mají problémy se žaludkem, slinivkou nebo žlučníkem. Samozřejmě i alergici, kteří jsou citliví na látku allicin. Pokud kojíte nebo jste těhotná, alkoholovou tinkturu vynechte, stejně tak není vhodná pro děti. 

Zdroj: medvedi-cesnek, bylinkovy-raj, bylinkyprovsechny, Studie

Čtěte také:

Reklama