Zima je jediné roční období, ve kterém můžete v noci pozorovat skutečně temnou oblohou posetou jiskřivými hvězdami. Vzdálené slunci, třpytí se a mihotají v křišťálově průzračném mrazivém vzduchu vysoko nad našimi hlavami...

Pokud si chcete tuto nádhernou podívanou ještě lépe vychutnat a máte ve svém městě či blízkém okolí planetárium, určitě neváhejte a navštivte ho. Spousta planetárií se v tomto zimním období věnuje právě krásám zimní oblohy.

Planetárium v Praze

Pražské planetárium uvádí v lednu a únoru každou neděli od 17 hodin audiovizuální pořad, ve kterém má hlavní roli projekční aparatura Cosmorama. Díky ní se vám dostane základního seznámení se souhvězdími a zajímavými objekty zimní oblohy.

hvezda

návštěva planetária = hvězdný zážitek

„...Podle řecké mytologie byl Orion bájným lovcem, synem boha moří Poseidona a lovkyně z družiny bohyně Artemidy. Svým vychloubáním urazil bohyni Héru, a ta ho za trest nechala uštknout štírem. Na prosbu Artemidy byl i se svým psem přenesen na oblohu. Na oblohu se dostal i Štír. Tento pavoukovec zaujímá ale místo na opačné straně oblohy než Orion a oba najednou je nikdy neuvidíme. Orion mizí za západním obzorem právě v době, kdy se nad východním obzorem objevuje Štír...“
Tato krásná a poutavá slova uslyšíte v podání nezaměnitelného hlasu Alfréda Strejčka.

délka pořadu

55 minut

plné vstupné

80 Kč

snížené

– 50 %

Více o vstupném i o ostatních programech planetária na www.planetarium.cz

adresa

Planetárium Praha, Královská obora 233, 170 21 Praha 7, tel. 220 999 001-3

praha

Planetárium v Praze

 

V Brně bude digitální planetárium

Ani moravská metropole Brno nezůstává v pozorování oblohy pozadu. Brněnská hvězdárna a planetárium navíc chystá unikátní projekt - Přírodovědné digitárium. To bude součástí nedávno opravené a de facto nově vybudované Hvězdárny a planetária na Kraví hoře.

Hlavním cílem projektu je vytvořit návštěvnické centrum disponující jedinečným audiovizuálním nástrojem pro popularizaci a medializaci přírodních věd. To, co se fakticky pořídí, bude digitální projekční systém a projekční polokulovitá plocha o průměru cca 17 metrů vestavěná do stávající kopule planetária. Toto jedinečné zařízení umožní „létat“ vesmírem, zobrazit povrchy nejrůznějších kosmických těles, ale i jiných vedeckých vizualizací (planeta Země, lidský mozek apod.).
Elektronický systém se začne instalovat od podzimu 2012 a v plném provozu bude nejpozději v lednu 2013.

Více o tomto zajímavém projektu, ale i současném programu brněnského planetária se dozvíte na www.hvezdarna.cz

brno

Planetárium v Brně

Krásy zimní oblohy můžete pozorovat i v jiných městech

Například v Teplicích
http://www.teplice-city.cz/hap/HT.htm

v Hradci Králové
http://www.astrohk.cz/

v Plzni
http://hvezdarna.plzen.eu/

a dalších městech...
Stačí se jen v místě vašeho bydliště blíže informovat a najít si chvilku času.

Návštěva planetária v tomto zimním období skýtá nezapomenutelný zážitek!

obloha

Čtěte také:

Reklama