O Kanárských ostrovech už jsme napsali několik článků. Všechny byly nabité pozitivními emocemi Středoevropana, v úžasu stojícího nad uvolněnou a přitom žhavou atmosférou těchto ostrovů. A tak jste se sice, milé čtenářky, dozvěděly, že je tam opravdu pěkně, že se tam člověk uvede do psychické pohody na několik měsíců dopředu, že se tam člověk rád vrátí, ale z jakých reálných střípků se vlastně mozaika dovolené na Kanárských ostrovech může skládat, to jsme si, až do této chvíle, nechávali pro sebe.

 

Dnes poodhalíme karty a začneme na severu ostrova Gran Canaria. Tento ostrov je třetí největší ze sedmi Kanárských ostrovů. Najdete na něm sopečné krátery, strmé hory, úzké kaňony, suchou poušť, kde rostou kaktusy, i stráň plnou květin a kapradí, banánové plantáže i tiché borové lesy. O ostrovu se mluví jako o malém kontinentu. Přesto, že průměr ostrova je zhruba 50 km, najdete zde rozličné množství kultur i mnohé přírodní zvláštnosti.  Sever je úrodný a hustě obydlený, jih je divoký a téměř liduprázdný.

 

Na severu najdete Las Palmas – hlavní město a centrum dění Kanárských ostrovů. Město rozhodně stojí za návštěvu. Najdete tu množství obchodů, trhů a bazarů, kde při trošce snahy objevíte nádherné věci za velmi příznivé ceny. Kdo nemá nakupování rád, může se projít starobylou čtvrtí Vegueta založenou v roce 1478, která je vlastně jádrem a kulturním středem Las Palmas, kde bylo Las Palmas kdysi založeno. Starobylé domy poskládané do křivolakých uliček ho dovedou k mnohým uměleckým galeriím a muzeím.

 

Spoustu zajímavostí najdete také v okolí Las Palmas. Můžete si půjčit auto (malé auto si vypůjčíte zhruba za /v přepočtu/ 1 250,- Kč denně, džíp za zhruba dvojnásobek. Čím déle budete mít auto půjčené, tím níž půjde cena na den. Ze týden zaplatíte asi 6 000,- Kč) a vyrazit  na okružní jízdu po ostrově.
Nebo můžete projet zabydlený sever, kde je rozhodně co k vidění. Například starobylá městečka Arucas, Gauía, Gáldar, Teror, kde si náramně užije člověk s láskou k pamětihodnostem. Nebo okolí Agaeta – zelený ráj se spoustou banánových plantáží, květinových zahrad, ovocných stromů, borových hájů a kaktusových pouští. Pěstuje se zde exotické ovoce mangem počínaje, guavy a papájou konče.

Můžete navštívit Huerto de las Flores (květinovou zahradu), kde najdete opravdové poklady rostlinné říše nebo Valle de Agaete – nejkrásnější údolí ostrova.
Dobrým nápadem je také návštěva Cennobio de Valerön – impozantního stavitelského díla z předšpanělského období. Jedná se o soubor stovek malých jeskyní, vydlabaných do skály, o jejichž účelu se dodnes vedou spory – teorie vzniku začínají na obyčejném skladu obilí a končí klášterním zařízením, kde byly vykrmovány mladé dívky před svatbou, aby byly „pěknější“. Nejspíše zde narazíte na místní postavičku, Adolfa Delgada, který se kromě správcovství tohoto objektu zabývá i krmením velkých kanárských ještěrek, které naučil na zaťukání vlézt do své náruče a sníst kousek nabízeného banánu.

 

Nezapomeňme ani na symbol Gran Canarie – mračnou skálu Rogue Nublo. Je vysoká 1 803 metrů a stanete-li na jejím vrcholku, stanete zároveň nad mraky. Stačí zaparkovat auto na parkovišti mezi Ayacatou a Pico de las Nieves a úzkou stezkou jste na vrcholku za 45 minut.

Tak – konec snění, dovolená je ještě dalekoJ

 

Na Gran Canarii a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast – cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz  nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420 / 2 / 24 94 70 00 nebo +420 / 2 / 24 94 65 59. 

 

 

Reklama