Dostat se do Val di Fassa, srdce Dolomit, není složité. Projedete Brennerský průsmyk, utratíte necelých 5 EUR za italskou dálnicí, odbočíte do hor a za necelou hodinu sedíte v malebné pizzérii a kocháte se pohledem na nádherné dolomitské štíty. Mnoho z nás ho zná ze zimní lyžovačky, ale léto nebo podzim nabízí milovníkům hor také nezapomenutelné zážitky. Nabízíme vám jeden, který jsme ozkoušeli na vlastní kůži.

64b126e73e887obrazek.jpg
Foto: Klára Křížová
 
Přechod z Viga di Fassa do Campitello di Fassa

Celkem nastoupáte necelých 900 výškových metrů, sestoupáte něco kolem 1 500 metrů a ujdete kolem 20 kilometrů. Můžete to celé dát za den, nebo si zarezervujte ubytování v chatách a rozdělte si to do dvou, či tří dnů. Západ slunce v Dolomitech vás ohromí, jako nás.
 
Začínáme příjezdem do Viga di Fassa, ukazatele vás dovedou k lanovce Vigo – Ciampedia. Můžete to dát i pěšky, ale to je jen pro hard core milovníky hor, nebo nenapravitelné šetřílky. Lanovka za dospělou osobu nahoru stojí jen 13,5 eura a vystoupíte na kouzelném místě, kterému vévodí Rifugio Ciampedie, ve které se můžete občerstvit a nechat uchvátit neuvěřitelným pohledem na štíty, které z vrchu shlížejí na stoupající údolí Val de Vaiolét, které projdete až do konce. A ani vám nepřijde, že už jste ve 2 000 nadmořské výšky. My tady byli až po páté hodině odpolední, a tak jsme se rozhodli přenocovat na první další chatě.

64b12708467d7obrazek.jpg
Foto: Klára Křížová
 
Na tento trek potřebujete, pevné boty, pláštěnku, větrovku, něco malého ke svačině a vodu. Další krásná chata je nedaleko. Necelou hodinu chůze od vás se nachází místo Gardeccia. Vede tam značená alpská cesta číslo 540.  My jsme se ubytovali v chatě Stella Alpina Spitz Piaz. Pokoje mají krásné a doporučuji vám si případně jako my objednat i polopenzi. Večeři o třech chodech připravuje nejmladší syn majitelky a to, co vaří, je skvělé. Snídaně je typicky italská na sladko a čerstvé koblížky jsou nadýchané, usměvavé a říkají vám, snězte si nás. Náplní je vanilkový krém. Mňam.

64b1278a741a3obrazek.jpg
Foto: Klára Křížová
 
Další cesta číslo 546 stoupá k chatě Riffugio Vajolet. Máte nastoupáno prvních 300 metrů. Můžete se občerstvit, nebo se vrhnout do dalšího stoupání směr chata Rifugio Passo Principe. Cestou při dobré viditelnosti vidíte kolem sebe nádherné štíty i vysoko nad vámi cesty vedoucí hned pod nimi. Věřte, že se dostanete nad ně. Držíte se stezky číslo 584, ale nečekejte naše důmyslné značení, vy jdete za nosem, přímo před sebou v sedle vidíte chatu a vpravo malé mravence kolem sedla Antermoia. I vy jimi za pár hodin budete. Chata v sedle Principe je krásná, jednoduše vybavená a útulná. My měli smůlu na zimu a mraky, proto nám teplý čaj a čokoláda přišla vhod. Cesta do sedla Antermoia byl na začátku července ještě místy pod sněhem, ale i pocitově bezpečná.

64b127af2038cobrazek.jpg
Foto: Klára Křížová
 
Až dorazíte do Sedla Pas de Antermoia budete na nejvyšším bodě celé výpravy 2 770 m nad mořem. Odtud půjdete až na pár zhoupnutí už jen dolu. Jistě oceníte trekové hůlky. Vaše kroky povedou nejdříve strmým sestupem a posléze nádherným údolím do datového detoxu. Rifugio Antermoia vedle nádherného alpského plesa Lech de Antermoia je skryta za štíty a nenaleznete tu telefonní neřkuli datový signál.

64b128965e545blobid0.jpg
Foto: Klára Křížová
 
My zde obědvali. Cesta sem z Gardeccie trvala necelých 6 hodin pomalé chůze plné focení a kochání.
Odtud doporučujeme setup do Campitella údolím Val Duron. Nejdříve po stezce číslo 580 a posléze 578 až na cyklostezku a cestu značenou číslem 532 v údolí Duron. Váš předposlední cíl je chata Baita Fraines. To už nebudete na žádné značené stezce, ale malebné údolí vás okolo restaurace Baita Lino Brach dovede až k Baita Fraines. Tady se můžete rozhodnout. Nekratší cesta dolů vede po silnici. 4 km z kopce. Můžete se rozhodnout, zda nenasednout do taxíku, který vás za 10 eur za osobu sveze dolů. A pokud nejste masochistickou milovnicí seběhů z kopce, doporučuji vám si ten taxík vzít, veze nejméně dvě osoby.

64b1289fdeeeeobrazek.jpg
Foto: Klára Křížová
 
My masochisti jsme, a tak jsme si dali hodinový sešup dolů do Campitello di Fassa a vnitřně jsme trpěli pokaždé, když okolo nás profičel obsazený taxík. Ne, nemávli jsme na něj.
 
A to je konec celého treku. V Campitele můžete přespat, nebo se autobusem přemístit zpět do Viga. Pokud budete ubytování v nějakém hotelu kdekoliv údolí, dostanete Val di Fassa Guest Card a všechny místní autobusy pak máte zdarma.

64b128d347688obrazek.jpg
Foto: Klára Křížová

  64b137c6dc675obrazek.jpg

Foto: Klára Křížová

Máme pro vás ale ještě další trek, na který se můžete těšit v dalším článku:

 Stránky, které se vám budou hodit:

Ubytování: Stella Alpina Spitz Piaz en.rifugiostellaalpinaspizpiaz.com
Chata Riffugio Vajolet www.rifugiovajolet.com
Chata Rifugio Antermoia www.rifugioantermoia.com

Webová stránka Val di Fassa www.fassa.com

Popis treku, který můžete využít: www.fassa.com
Webové stránky Trentino: www.visittrentino.info
 
Údolí Val di Fassa je oblíbenou trentinskou turistickou destinací, díky kouzelnému prostředí Dolomit a místní pohostinnosti. Naleznete zde celou řadu charakteristických hotelů a apartmánů, ideálních pro pobyty zaměřené na lyžování či jiné sporty ve styku s přírodou. www.visittrentino.info