Málokterý strom oplývá takovým zvláštním půvabem jako právě ona. Je nepřehlédnutelná a jakoby jemnější než všechny ostatní stromové entity (při vší úctě a lásce ke všem stromům na tomto světě). Jako by to byla zakletá pohádková bytost. Bříza bělokorá.

Mám to štěstí, že jedna krásná bříza obývá i moji zahradu za nevelké radosti souseda, ke kterému padá na podzim polovina jejího listí. Já tento strom obdivuji a zbožňuji. Bříza byla uctívaným stromem mnoha původních národů, nejvíce však asi Keltů, kteří v ní viděli Brigit, rodičku světla. Podle bylinkářky Ursel Buhringové žádný jiný strom není tak přesvědčivým ztělesněním lehkosti, ženskosti a něhy. Je symbolem znovu se probouzejícího života, nástupu jara a mladosti. 

bříza

Bříza poskytuje ze svého „těla“ mnoho částí, které lidstvo využívalo již mnoho a mnoho let před člověkem dnešní doby. 

Např. březová kůra může posloužit jako stromový papír, již védské texty byly zapisovány na březovou kůru, němečtí vojáci ji prý v některých případech používali až do  konce druhé světové války k posílání pozdravů do své vlasti. V době kamenné pomáhal lidem tento strom prý dokonce zachránit holý život, jelikož konzumovali intuitivně :-) jeho měkkou, bílou - vnitřní kůru, která obsahuje bohatý zdroj vitaminu C. A březová pryskyřice - jak bylo potvrzeno, obsahuje látky s antibiotickými a mírně narkotickými účinky. Přírodní národy a v dnešní době i lidé s biozaměřením nařezávali březové kmeny, aby získali část z vydatně proudící březové mízy. Sama jsem před časem tento nápoj ochutnala (po zakoupení v Bio prodejně) a nutno podotknout, že není špatný... V současnosti však není dovoleno legálně sbírat mízu  naříznutím stromů volně rostoucích v přírodě. V minulosti bylo nešetrným způsobem zahubeno mnoho bříz, které necitlivým způsobem „sběračů mízy“ následně vykrvácelo. Čerstvá březová míza se hojně používala jako jarní kúra po dobu tří týdnů. Její skvělé vlastnosti se s oblibou užívaly také v kosmetice. Lékařské využití břízy  bělokoré  a břízy pýřité se týká listů, které obsahují flavonoidy - látky působící močopudně a protizánětlivě prostřednictvím  podpory funkce ledvin. Zintenzivňují vylučování vody a minerálních solí zvláště pak při vracejících se infekcích močových cest, při bolestech močového měchýře a preventivně pak proti tvorbě močových kamenů. Léčivé látky břízy jsou skvělým prostředkem také k detoxikaci lidského těla a jeho pročištění.

Známé léčivé produkty z břízy: 

  • čaj z březových listů k vnitřnímu i vnějšímu užití
  • výtažek z březových pupenů
  • březová šťáva pro jarní čistící kůru
  • vlasové vody či tonika
  • březový salát z pupenů a mladých listů

Podle posledních poznatků byla v březové kůře objevena látka - kyselina betulinová, která je schopna ničit rakovinné buňky, a to konkrétně buňky zhoubných kožních nádorů - v dnešní době tolik rozšířeného melanomu.

Zároveň s tímto zjištěním byl vyvinut i březový krém k ochraně kůže.

Veškeré tyto informace tedy vedou k názoru, že bříza je nejen krásný a tajemný strom, ale i  veskrze léčivý. :-)

Odteď se na tu naší krasavici budu dívat úplně jiným pohledem. Nebo možná ne, obdivovala jsem jíi vždy - také tak nějak intuitivně...

Reklama