lI přes to, že se dnes budeme zabývat i těmi květy, které jsou nám méně milé, je myslím vstup do dnešního vydání voňavý…

Dnes je to o pocitech a ty nás, ženy, přece zajímají hodně. O pocitech, které v nás evokují jednotlivé květiny…

Máme v rodině známou, která je klasickým zástupcem elementární bytosti v lidské podobě. Nejen vizuálně, ale také přístupem a životní filozofií.

Drobná, modré oči, bílá pleť, dlouhatánské kaštanové vlasy, v batikovaných šatech, bez make-upu a hlásek jako konipásek. Člověk by ji objal a dával dobrý pozor, aby před ní nikdo nahlas nekýchl, protože by se mohla rozplynout.

Když navštívíte domov této mladé ženy, máte v ten moment pocit, že jste v botanické zahradě.

Ovšem žádné latinské názvy se zde nekonají. Květiny mají jména a ona je schopna o nich hovořit jako o lidech. Také její přístup je doslova roztomilý.

„Hele, ty opice, už zase hraješ divadýlko,“ povídá africké fialce.
„Já vím, co teď děláš, ty seš prostě uražená, tak mě chceš postrašit, co?“ říká a já jen čekám, kdy něco řekne květina.

„Víš, byla jsem o víkendu u našich a Pidlucha prostě nesnáší, když je tady sama. To pak jako dělá, že zvadla, přestože má vodu a nic jí nechybí. Ale já už ty její etudy znám. Vsaď se, že tady chvilku budem, a najednou se uzdraví. Je to herečka, ale je fajn,“ vysvětlila.

Pravda je, že během hodiny se fialka „tvářila“ zcela jinak, než když jsme přišly.

Během té doby jsem naslouchala, jak to má v životě její brambořík, co si myslí banánovník a že se mu občas stýská po domově. Jak malá aloe nesnáší televizní noviny a kterak si ibišek myslí, že je hezčí než klívie, a jak si ji dobírá.

Břečťan má zase v oblibě vůni uzeného…

Popravdě, krásně se to poslouchá. Společnost téhle ženy je po všech stránkách neskutečně příjemná.


Mám své kytičky také ráda. Zrovna včera jsem si koupila takového malého posla jara a večer se přistihla, jak květině vykládám, že zítra hodlám zasadit tyhlety muškáty…

Zvláštní, současně se totiž musím přiznat, že existují i květiny, ke kterým nechovám sympatie, byť bych jim logicky neublížila.

Patří sem třeba kaly a jiné, jak jsem říkala v článku, který je dnes ve vydání.

Prostě i tady se projevuje různorodost lidských duší a individuální přístup. Napište mi dnes, které květiny máte rády a proč, a které naopak nemusíte.

Uvidíte, že zjistíme, že by se někdo možná mohl na vědecké úrovni zabývat povahovými rysy člověka podle asociací, které v něm probouzejí jednotlivé květiny. Možná by to bylo zajímavější než donekonečna zkoumat účinky piva nebo sexuálních odchylek.

h

Přeji Vám nádherný den!

Napište mi dnes, jaké květiny jsou vám nesympatické a jaké naopak ano, a proč, na redakce@zena-in.cz