Bělotrn modrý (Echinops ritro)

k1.jpg
Foto: Shutterstock

Mrazuvzdorná trvalka s modrými, kulovitými květy o průměru  pět centimetrů a stříbřitými stonky dorůstá výšky až jednoho metru. Daří se jí na sluncem zalitém místě v dobře propustné půdě, kde bude navíc chráněna před větrem.

Černucha damašská (Nigella damascena)

se.jpg
Foto: Shutterstock

Bílá, růžová či modrá až fialová. Takovými barvami hýří letnička původem ze Středomoří, kterou možná znáte spíš jako bylinku nebo koření k dochucení pokrmů namísto pepře. Na slunném stanovišti vás potěší 1 až 5 centimetrů velkými květy, které lze sušit. Nebo můžete počkat až odkvete a usušit plodenství – buclaté měchýřky.

Limonka Suworova (Limonium suworovii)

ss.jpg
Foto: Magnus Manske, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons

Krásně růžová letnička s drobnými kvítky vyrůstajícími na až 80 cm dlouhém stvolu pochází z Afriky. Miluje slunce a sušší půdu.

Existuje i u nás známější limonka chobotnatá (Limonium sinuatum), označovaná také jako statice. Ta pochází ze Středomoří a je o něco nižší. Drobné kvítky rostou na bohatě větvených stoncích a mohou být v bílé, žluté, růžové nebo fialové barvě.

Molučenka hladká (Moluccella laevis)

k4.jpg
Foto: Shutterstock

Z Asie pocházející letnička známá jako irské zvonky nebo mušlová rostlina miluje slunce. Může dorůstat do bezmála jednoho metru a má velmi zvláštní, příjemně vonící květy. Jsou to zelenožluté trychtýře uprostřed s kvítkem podobným tomu na hluchavce. Po usušení se trychtýřky zbarví do béžové.

Máčka (Eryngium bourgatii)

k6.jpg
Foto: Shutterstock

Vypadá jako bodlák, ale ve skutečnosti jím není. Patří do čeledi mrkvovitých. Stříbřité listy a květy barvící se až do modra dodají šmrnc nejen vaší zahradě, ale také sušeným dekoracím. Jde navíc o trvalku, která roste ve skalce s minimálním nárokem na vodu, zato chce hodně slunce.

Čtěte také:

Reklama