shutterstock-1399115060.jpg

Foto: Shutterstock

Máte-li nalakované nehty na nohou, prvním krokem by mělo být jejich odlakování. K tomu používejte ideálně odlakovače bez acetonu a formaldehydu. Tyto látky působí na nehty agresivně a způsobují ztenčování nehtu, jeho třepení nebo nevzhledné rýhy. Pokud si nehty lakujete pravidelně, je vhodné jim čas od času dopřát pár týdnů bez laku. Dlouhodobě barvené nehty totiž často dostávají načervenalý či žlutý nádech, který nebývá úplně estetický.

Dopřejte nohám lázeň

Následně svým nohám dopřejte zhruba 20minutovou, ale klidně i půlhodinovou lázeň v teplé vodě. Dejte si však pozor, aby nebyla voda příliš horká. Do lázně můžete přidat i hrst sušených bylinek, vedle levandule, eukalyptu nebo máty třeba také jitrocel, měsíček nebo kostival či pár kapek citrónu, který dokáže kůži krásně změkčit. Ke konci lázně použijte jemný kartáč a očistěte nehty.

Můžete také zkusit přidat:

  • Šálek bílého octa: Obsahuje kyselinu octovou. Ta pomáhá při odstraňování kůže a hojení popraskaných nohou.
  • Šálek medu: Je známý svými přírodními zvlhčujícími účinky.

ee-1-.jpg

Standelli professional Přírodní bílá pemza (Salon Doma, 29 Kč) / Pilník na nohy (The Body SHop, 129 Kč) /
Pilník na paty Grey (Bella Rose, 334 Kč)

S broušením ztvrdlé kůže opatrně

Jakmile je kůže na nohou po lázni změklá, chopte se pemzy či lávového kamene a odstraňte odumřelou či zrohovatělou kůži na patách, chodidlech i spodní straně prstů. Nenechte se ale příliš unést, abyste si nepoškodili zdravou kůži a neublížili si. Pokud si pedikúru provádíte po dlouhé době a vrstva ztvrdlé kůže je silná, nesnažte se ji hned odstranit všechnu a raději ji ztenčujte postupně s alespoň dvoutýdenními přestávkami. Po odstranění staré a ztvrdlé kůže nohy opět opláchněte a pro extra péči použijte ještě i klasický tělový peeling. Ten zanechá vaše chodidla dokonale hebká a jemná.

Po péči dopřejte nohám hydrataci

Dalším krokem by pak měla být aplikace hydratačního krému, který do kůže chodidel pečlivě vmasírujte. Zkusit můžete také vazelínu nebo kokosový olej. Pokud se již nepotřebujete postarat o nehty, navlékněte si hned po aplikaci krému ponožky a nechejte nohy alespoň dvě hodiny v klidu odpočívat hezky zabalené.

e-1-.jpg

Tuhý krém Včelí královna Edinburgh Skincare (whiteorchid, 295 Kč) / Urtekram krém na nohy Aloe vera (Miluju BIO, 169 Kč) /
Přírodní balzám na chodidla Almara Soap Light Walk (Jannami, 239 Kč)

Zkuste masky na nohy. Některé udělají všechnu práci za vás

Další, co můžete vyzkoušet pro krásné nohy, jsou různé masky na nohy s bohatým obsahem účinných látek ukrytých v navlékací ponožce. Masky dokážou nohy regenerovat, vyživit, zjemnit a změkčit paty. Některé dokonce slibují, že se vám během několika dní kůže na nohou postupně obmění.

TIP: V redakci jsme vyzkoušely i masku, která odstraní ztvrdlou kůži na nohou za vás. A rozhodně ji můžeme doporučit. Samoslupovací maska na nohy Purederm je speciální péčí o chodidla ve formě ponožek, které necháme 2 až 3 hodiny působit na nohou. Během dvou týdnu se postupně odstraní veškerá ztvrdlá kůži na chodidlech. Stará pokožka se začne během 5 až 10 dnů v závislosti na struktuře odlupovat. Rozhodně si tedy během tohoto období neplánujte žádné velké akce, kde budete vystavovat své loupající se nožky. Výsledkem je nová hladká kůže, jemnější a vláčnější.

ewe.jpg

Purederm Pedikúra Samoslupovací zábal na nohy (Salon Doma, 199 Kč) / Maska na nohy Sephora (145 Kč) /
Victoria Beauty Snail Extract Výživná maska na chodidla se šnečím extraktem (Salon SOma, 79 Kč)

Nehty na nohou: Pozor na správné stříhání i pilování

Pokud si potřebujete ostříhat nehty, učiňte tak hned po lázni, dokud jsou ještě změklé. Nehty stříhejte ostrými kleštičkami či nůžkami z kvalitních materiálů, jako je třeba nerezová ocel. Nehty na nohou nikdy nestříhejte do kulata, ale vždy jen do rovna, jinak riskujete zarůstání nehtu do kůže.

Také byste je neměli stříhat příliš nakrátko, volný okraj nehtu by měl přečnívat prst. Při stříhání postupujte u každého postupně – stříhejte jej více tahy, aby vzhledem ke své oválnosti nepraskl. Pokud potřebujete zastřižený nehet dopilovat pilníčkem, počkejte, až vyschne a opět ztvrdne. Nehty změklé po lázni nepilujte, jinak se mohou začít třepit. Při pilování také nepohybujte pilníčkem tam a zpět, ale pilujte vždy jen jedním směrem.

Pokud potřebujete ošetřit i kůžičku kolem nehtu, nestříhejte ji a ideálně ani nezatlačujte dřívkem, ale naneste na ni speciální změkčovač nehtové kůžičky. Ten nechejte pár minut působit a kůžičku pak odstraňte vatovou tyčinkou.

shutterstock-722900098.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroj: Magnet 3p, Expert Home Tips, Salon Doma
Foto: Se souhlasem Salon Doma, Sephora, The Body Shop, Bella Rose, Miluju BIO, Jananmi

Reklama