Sice se asi nepouštíte do ochutnávky listů či květů, ale malé děti by to napadnout mohlo. Podívejte se na naše tipy na jedovaté trvalky, které možná máte i vy na své zahradě. Jsou královnami vašich zahrad a některé i významnými důkazy v detektivních románech. Na které rostliny si dát raději pozor?

Oměj

Je to krásná, vysoká trvalka, která by se hodila do alchymistické dílny. Jedná se o mimořádně jedovatou rostlinu, přes svůj půvabný zjev maskuje to, jak je nebezpečná. Na záhonech vydrží dlouho, hodí se jako pozadí za menší trvalky, vytvoří hezkou zadní clonu.
k1.jpg
Foto: Shutterstock

Ostrožka stračka

Tato krásně kvetoucí rostlina je jedovatá celá. Dříve se využívala jako léčivka. Po odkvětu odstraňte zvadlé květy, protože nejjedovatější jsou semena. K otravám ale nedochází často. Je ale dobré vědět, že vaše oblíbená květina může být nebezpečná.
k2.jpg
Foto: Shutterstock

Náprstník

Náprstník je krásná rostlina, se svými trubkovitými hustě rostlými květy dělá krásu nejedné zahradě. Obsah náprstníků patří k těm nejprudším jedům. Tyto látky se využívají v lékařství, zejména v lécích na léčbu srdce. Jedná se ale o přesně určené dávky, které organismu neškodí. Pokud se ale přežene dávkování, jedná se o prudký jed. Nejvíce jedu je v listech – dle odborníků už tři sušené listy způsobí smrt.
k3.jpg
Foto: Shutterstock

Durman

Tato krásně kvetoucí a prudce jedovatá rostlina obsahuje alkaloidy, jako je hyoscyamin, atropin, scopolanin. Za pomoci durmanu Indiáni v dřívějších dobách tlumili bolest, a to i v případě komplikovaných porodů, staří Číňané pak této byliny užívali dokonce i při operacích. Durman je velmi nebezpečná rostlina, jedovaté jsou květy i plody. Otrava způsobuje poruchy centrální nervové soustavy, kóma a zástavu dechu. Pokud budete v blízkosti kvetoucího durmanu, ucítíte, jak i jeho silná vůně je omamná. Pokud budete v jeho blízkosti delší dobu, bude vás nejspíš bolet hlava. Durman je prastará bylinka, známá i svými čarodějnými či magickými účinky. Patří do skupiny rostlin, které jsou známé svými halucinogenními vlastnostmi.
k4.jpg
Foto: Shutterstock

Skočec

Jedná se o velmi jedovatou rostlinu, často je označovaná jako jedna z nejjedovatějších rostlin na světě. Toto označení si vysloužila díky obsahu velmi silného a nebezpečného jednu, kterým je ricin, jedná se o buněčný jed (cytotoxin). Nebezpečná jsou zejména semena. Tato rostlina má navíc velmi zvláštní schopnost rozmnožování – své semena po dozrání vystřeluje do prostoru – proto se také jmenuje Skočec. Semena skáčou ven z popraskaných plodů, tak, aby měly dostatek prostoru pro další růst rostlin. Pro otravu stačí pozřít jen několik málo semen. Abychom si upřesnili její nebezpečí: jed ricin je 6000x jedovatější než kyanid. Pokud ale toto o rostlině víte, můžete jí pěstovat, je nutné ale brát na ni zřetel a dodržovat pravidla.

k5.jpg
Foto: Shutterstock

Vistárie

Kocháte se její krásou, květenství je v nádherných fialkových hroznech. Po odkvětu se vytvoří lusky, které představují nebezpečí, uvnitř jsou nebezpečná a prudce jedovatá jedovatá semena. Mohou je ochutnat děti, proto si na to dejte velký pozor, jestli máte na zahradě tuto jedovatou, popínavou krásku. Po snězení semen se objeví nevolnost a křeče.
k6.jpg
Foto: Shutterstock

Štědřenec

Jedná se o kvetoucí keř nebo nádherný, košatý strom, na kterém každé jaro nakvétají husté fontány žlutých a drobných květů. Za svou krásnou ale skrývá opravdovou hrozbu. Jedovaté jsou jak listy, tak květy. K otravě stačí málo - pár květů nebo plodů, vyvolají zvracení, průjem, otrávený jedinec je v riziku smrti.
k7.jpg
Foto: Shutterstock

Konvalinka vonná

Malá, něžná a krásně vonící konvalinka jako by tajila svou pravou tvář. Má jedovaté listy a malé, drobné plody, které se tvoří po odkvětu. K otravám ale nedochází často, většinou, když někdo sní její plody. Otrava se projevuje nevolností, zvracením, průjmem, v těžších případech omámením, závratěmi, křečemi, srdeční slabostí a zástavou srdce.
k8.jpg
Foto: Shutterstock

Rododendron

Milují stinná místa, mají rádi kyselejší půdu a každé jaro vykvétají do krásy v různých barvách. Každý je zná a mnoho z nás je má na zahradě, protože to jsou nádherné okrasné keře. Většina druhů je ale velmi jedovatých. Jed je koncentrovaný v listech, obsahují jed andromedotoxin. Ten způsobuje po pozření nevolnost, potíže a dýcháním a zástavu srdce.
k9.jpg
Foto: Shutterstock

Oleandr

Oleandr patří mezi nejjedovatější zahradních rostliny. Jeho síla je v jeho prostých zelených listech. Odborníci uvádí, že k velkým problémům otravy, která vede až ke smrti stačí obvykle požít jen dva listy, u dítěte dokonce jeden list. Otrava se projevuje formou zvracení, průjmu, horečky, třesavky, závratí, křečemi a srdeční arytmií. K úmrtí dochází zástavou srdce.
k10.jpg
Foto: Shutterstock

Otravy jedovatými rostlinami způsobují nejčastěji střevní potíže, průjem, zvracení, velkou nevolnost, pravděpodobně silnou vyrážku nebo puchýře a někdy i zástavu srdce a dechu, a to i u dospělého člověka. U dětí může být průběh otravy daleko rozsáhlejší a rychlejší. Bohužel může mít ochutnávka těchto jedovatých krásek tragické následky. Pokud se dostanete do situace, kdy musíte problém otravy řešit, kontaktuje toxikologické informační středisko – ideálně vše najdete na webu tis-cz.cz.

Zdroje: tis-cz.cz, ireceptar.cz, Herbář, Vše o bylinkách, ped.muni.cz, kvetenacr.cz, magazinzahrada.cz, učebnice biologie pro gymnázia

Čtěte také:

Reklama